Hobby dla seniora – jak aktywność połączyć z nauką?

hobby dla seniora

Odskocznia od codziennych problemów i przestrzeń, w której możemy czuć się bezpiecznie – na to pozwala nam pasja. Hobby powinniśmy mieć niezależnie od wieku. Co może zainteresować seniora? Oto kilka propozycji.

Czym jest hobby?

Hobby to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć różne obszary aktywności i zainteresowań. Hobby warto zestawić ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w określonym zakresie, a nawet zarobkiem. Pamiętając o tym, że głównym celem pasji jest dostarczanie przyjemności.

Dlaczego senior powinien mieć hobby?

Dzięki temu, że czerpiemy radość z wykonywania danej czynności, możemy się odstresować, wypocząć i zregenerować siły. Te elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pasja pozwala seniorom dłużej utrzymać dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Ważna jest tak samo dla seniorów mobilnych, jak i osób starszych z ograniczeniami ruchowymi.

Jak znaleźć dobre hobby dla seniora?

Z hobby musi płynąć przyjemność, stąd konieczne jest jego ścisłe dopasowanie do zainteresowań seniora. Nie zawsze będzie to proste. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy osoba starsza ze względów zdrowotnych nie może oddać się swoim dotychczasowym przyjemnościom.

Wówczas warto proponować różne aktywności i przedstawić je seniorowi. Ważne, by jak najbliżej odpowiadały pasjom osoby starszej. Nawet jeśli początkowo nie będzie do tego przekonany, uprzedź go, że w każdej chwili może z nich zrezygnować.

Co może zainteresować seniora?

Każdy z nas jest inny, dlatego niemożliwe jest wskazanie jednej aktywności, która wszystkim przypadnie do gustu. Szukając hobby dla osoby starszej, pamiętaj, że szereg zajęć można realizować w domu lub poza nim. Z pomocą przyjdą ośrodki sportowe bądź kluby. Do inicjatyw, które mogą zainteresować seniora, zaliczamy m.in. takie elementy jak:

Ogrodnictwo

Jeśli lubisz spokój i kontakt z naturą, praca w ogrodzie na pewno przypadnie Ci do gustu. Gdy nie masz możliwości zaaranżowania pełnowymiarowego ogrodu, wystarczy nawet ustawienie kilku doniczek w mieszkaniu bądź na balkonie, o które będzie trzeba regularnie dbać. Do pielęgnacji wystarczą podstawowe narzędzia ogrodnicze.

Zajęcia komputerowe

Współcześni seniorzy nie wychowywali się w czasach Internetu. Tak samo wielu z nich nie miało bliskiej styczności z komputerem. Poznawanie kolejnych, prostych funkcji tego urządzenia połączone z nauką surfowania po sieci i selekcjonowania informacji może być świetną przygodą. Często lekcje odbywają się w ramach sekcji uniwersytetu trzeciego wieku.

Nauka gry na instrumentach

Seniorzy z uwagi na częstokroć dużą ilość wolnego czasu mogą podszkolić się w grze na instrumencie. Dobrym wyborem będą np. flet, gitara bądź pianino (w wersji keyboardowej). Praktyczna nauka muzyki rozwija i stymuluje pracę mózgu, co jest istotne w kontekście hamowania rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. 

Gotowanie

To hobby, które może zainteresować zarówno panie, jak i panów. Eksperymentowanie z przepisami i odtwarzanie smaków z dzieciństwa może być ciekawą rozrywką, doprawioną szczyptą wspomnień.

Zajęcia sportowe

Senior chcący jak najdłużej utrzymać dobrą kondycję powinien pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Ruch sprzyja utrzymaniu witalności.

Jeśli jesteś typem domatora, możesz trenować w zaciszu czterech ścian. Gdy wolisz kontakt z ludźmi, możesz wspólnie z innymi ćwiczyć jogę, pływanie albo spacerować.

Gry

Gry planszowe, karciane, a nawet komputerowe – w wolnym czasie warto wsiąknąć w świat rozrywki. Tym bardziej, że to idealna gimnastyka dla umysłu.

Zajęcia kreatywne

W seniorach warto rozbudzić kreatywność. Jest to możliwe poprzez naukę dekorowania przedmiotów, carving (rzeźbienie w owocach), robienie na drutach czy spisywanie wspomnień. W ten sposób senior może stworzyć historię podbudowaną humorem, której tłem będzie jego życie.

Pasję warto dzielić z innymi osobami, co przeciwdziała poczuciu osamotnienia oraz bycia niepotrzebnym.

Książki

W starszym wieku i w dobie rosnącej popularności audiobooków czytanie książek możemy zamienić na ich słuchanie. To aktywność dla osób starszych doceniających spokój. Codzienne czytanie poprawia koncentrację. Jeśli wolimy tradycyjny kontakt z lekturą, w poszukiwaniu książek możemy skorzystać z bibliotek publicznych.

Nordic walking

Nordic walking polecany jest zwłaszcza seniorom, dla których aktywność fizyczna jest ważna mimo wieku. Pozwala na równomierne wzmocnienie mięśni nóg i może być źródłem inspiracji do wykonywania innych ćwiczeń. Niweluje poczucie osamotnienia, a racji niedużego obciążenia w przypadku sprawniejszych seniorów nie wymaga pomocy wyspecjalizowanej opiekunki. Uczestniczenie w zajęciach ruchowych skierowanych do seniorów to również szansa na zawiązanie nowych znajomości.

Do czego hobby powinno motywować seniora?

Podejmowanie różnego rodzaju aktywności to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Utrzymanie aktywności umysłu jak najdłużej powinno być dla seniora zachętą do zgłębiania nowych tematów i zdobywania nowej wiedzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *