Jest po siedemdziesiątce i właśnie obronił doktorat

Piotr Licznerski

Po siedemdziesiątce większość rozmyśla wyłącznie o spokojnej emeryturze i odpoczynku. Jednak nie Piotr Licznerski. Pan Piotr, będąc na emeryturze, postanowił w pełni poświęcić się nauce. Niedawno obronił rozprawę doktorską.

Hodowla kaktusów – życiowa pasja pana Piotra   

O przekuciu pasji w akademicką sztukę poinformowała Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. To właśnie tu odbyła się rozprawa doktorska magistra inż. Piotra Licznerskiego zatytułowana „Wpływ promieniowania jonizującego na barwę siewek oraz zmiany biochemiczne i molekularne u wybranych gatunków kaktusów”. Praca powstała pod opieką dr hab. inż. Justyny Lemy-Rumińskiej, prof. UKW w Pracowni Roślin Ozdobnych i Warzywnych WRiB. Pan Piotr był jednym z najstarszych doktorantów w historii polskiej nauki.

Piotr Licznerski może pochwalić się bogatą kolekcją kaktusów. W Jarużynie, niedaleko Bydgoszczy, ma hodowlę liczącą już około 1,5 miliona kaktusów. Te rośliny to jego największa pasja, sens życia i inspiracja do pracy naukowej.

Zbadał wpływ promieniowania X na kaktusy

W swojej rozprawie doktorant opisał wyniki badań prowadzonych w kierunku analizy wpływu różnych dawek promieniowania X na dynamikę kiełkowania nasion, częstotliwość zmian morfologicznych oraz zmiany biochemiczne i molekularne w kaktusach.

doktorat po siedemdziesiątce

Jak przyznał, doktorat jest kulminacją jego doświadczenia w hodowli kaktusów i kreacji nowych odmian. Pracę magisterską też pisał o kaktusach, więc to naturalne, że poświęcił im również doktorat. Przyznał, że w trakcie studiów podyplomowych i doktoranckich napotykał trudności związane z nowoczesną technologią i obsługą komputera. Na szczęście, dzięki wsparciu dobrych ludzi, udało mu się przezwyciężyć te przeszkody.

Wtedy świat kaktusów pochłonął go bez reszty

Do zbierania kaktusów namówił go kolega z liceum. Zachwycił się różnorodnością tych roślin i faktem, że z jednego gatunku można uzyskać wiele odmian o unikatowych barwach. Profesjonalną przygodę z hodowlą kaktusów rozpoczął w 1967 roku. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów.

Inspirujący naukowiec

Doktor Piotr Licznerski, poza byciem niezwykłym ogrodnikiem, to przede wszystkim przykład tego, że pasja i chęć zdobywania wiedzy nie mają wiekowych barier. Jego naukowe osiągnięcia oraz miłość do kaktusów mogą inspirować. Pan Piotr dobitnie pokazuje, że niezależnie od tego, ile mamy lat, warto podążać za marzeniami, rozwijać się i kształcić.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu pt. Emerytki z pasją do krawiectwa – wspólnie tworzyły kostiumy teatralne.

Fot. Politechnika Bydgoska / Facebook

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *