Jak napisać pamiętnik? Poznaj proste i pomocne zasady

pisanie pamiętnika

Pisanie pamiętnika to jedna z najpopularniejszych form bieżącego dokumentowania swoich wspomnień. Utożsamiana jest głównie z dziećmi i młodzieżą, jednak w rzeczywistości każdy, niezależnie od wieku, może z niej skorzystać. To przecież nie tylko przelewanie na papier smutków przez zawiedzione nastolatki, ale przede wszystkim ślad, jaki możemy zostawić dla potomnych.

Kartka z pamiętnika, czyli czym jest pamiętnik?

Pamiętnik to gatunek literacki charakteryzujący się bardzo osobistym stosunkiem autora do zrelacjonowanych zdarzeń. Pisany jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej (czasami mnogiej – w zależności od intencji twórcy). Pamiętnikarz spisuje swoje przeżycia i własną percepcję wydarzeń, które miały miejsce jakiś czas wcześniej. Przy czym nie ma tu granicy czasowej, po przekroczeniu której sytuacja może trafić do pamiętnika.

Czym pamiętnik różni się od dziennika?

Autor dziennika spisuje wydarzenia na bieżąco – często w momencie, gdy dzieją się na jego oczach. Notatki zwykle wzbogaca o odpowiednią datę, godzinę i miejsce. Pamiętnik, zgodnie z nazwą, to zbiór wydarzeń z pamięci, co automatycznie wyklucza spisywanie ich „na gorąco”.

Jak pisać pamiętnik? Praktyczne wskazówki

Nieważne, ile mamy lat, jakie są nasze doświadczenia, wykształcenie czy zainteresowania, każdy może prowadzić pamiętnik. I choć wielu tę formę rekreacji uważa za stratę czasu, tak naprawdę może być to świetna rozrywka nawet dla początkowych sceptyków.

By zacząć pisać pamiętnik, wystarczą chęci, kartki (gruby zeszyt) i długopisy. Jeśli zamiast pisać, wolimy mówić, wspominki możemy rejestrować w formie elektronicznej, dyktując gonitwę myśli do smartfona. Mamy jeszcze inną opcję: wspomnienia możemy spisywać na komputerze. Pliki – elektroniczne karty pamiętnika – co jakiś czas warto przenosić z komputera na dysk zewnętrzny, co pozwoli uniknąć utraty danych w razie awarii sprzętu.

Spisywanie wspomnień może być na tyle interesujące, że uczynimy z niego rytuał, który będzie chwilą refleksji i relaksu od codziennych obowiązków.

O czym pisać w pamiętniku? Tematyka zależy od Ciebie!

Pisanie pamiętnika to duże pole do popisu dla twórcy. W notatkach możemy pisać o wszystkim, na co tylko mamy ochotę. Pamiętajmy jednak, że nasz skoroszyt może przypadkiem wpaść w niepowołane ręce. A o niektórych sprawach lepiej nie informować zbyt wielu osób. Pisz literacko albo językiem potocznym: ważne jest, byś niezależnie od formy wyraził to, co skrywasz w duszy.

Dla własnej wygody warto pamiętać o kilku sprawach. Pamiętnikarz powinien być konsekwentny i pisać codziennie. Nie zawsze trzeba pisać dużo: wystarczy każdego dnia dodać do notatek nawet krótki fragment i w ten sposób wyrobić w sobie pozytywny nawyk. Jeśli choć raz odpuścimy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce porzucimy spisywanie wspomnień.

Pamiętnik najlepiej pisać wieczorem, relacjonując w nim to, co wydarzyło się w ciągu dnia. W ten sposób podsumujemy nasze przeżycia i pozbędziemy się złych emocji. Do każdego wpisu najlepiej dodać datę, dzięki czemu będziemy wiedzieć, co zdarzyło się którego dnia. W pamiętniku zwykle wydarzenia relacjonujemy chronologicznie, jednak nie jest to reguła.

Dlaczego warto pisać pamiętnik?

Pisząc pamiętnik, można nauczyć się nazywać swoje myśli i sprawnie wyrażać to, co czujemy. Możemy wzbogacić swój prywatny słownik i zyskać umiejętność poprawnego dobierania słów do sytuacji. Trafne wyrażanie myśli jest kluczem udanej komunikacji.

Opisanie swoich przeżyć niejednokrotnie sprawia, że problemy przestają być tak uciążliwe, jakimi wydają się na początku. Nazwanie negatywnych emocji pozwala łatwiej dostrzec konkretne problemy i źródło złego samopoczucia, smutku lub złości, a także umożliwia spojrzenie na problemy z nieco innej perspektywy, w tym naukę na własnych błędach.

Pamiętnik to doskonały sposób na to, by uchwycić pomysły, które przychodzą nam do głowy w ciągu dnia. Warto zarezerwować sobie kilka kartek wyłącznie na zapisywanie planów i spostrzeżeń.

Pisanie pamiętnika – najważniejsze korzyści

  • Pamiętnik to symbol przeszłości i unikatowa pamiątka dla potomnych.
  • Pisanie pomaga oswoić się z traumatycznymi wydarzeniami w życiu.
  • Prowadzenie pamiętnika jest formą autoterapii.
  • Zapisywanie przeżyć i doświadczeń pomaga uporządkować myśli.
  • Systematyczne prowadzenie pamiętnika pomaga rozładować stres.
  • Prowadzenie pamiętnika pozwala się wyciszyć.
  • Dzięki pisaniu możemy odzyskać wewnętrzną równowagę.
  • Pamiętnik to szansa na bycie bliżej siebie i swoich emocji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *