empty($term tag_listing)
Czym jest dom dla Polaków? Azylem i nie tylko

Czym jest dom dla Polaków? Emocje skrywane w czterech ścianach

dom

Bezpieczeństwo emocjonalne to kluczowa kwestia dla mieszkańców Polski, co potwierdza najnowszy raport „Życie w domu” przygotowany przez IKEA. W rozmowie na antenie podcastu „Wszystkimi zmysłami” Anna Cybulska, specjalistka od designu wnętrz, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jakie znaczenie ma dla Polaków mieszkanie na własność. Dom to azyl.

Czym jest dom?

Dom, w swej istocie, jest azylem – miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie, otoczeni przez znane wnętrza i bliskość życia rodzinnego. Jako azyl dom zapewnia mieszkańcom schronienie, nie tylko w sensie fizycznym, ale również emocjonalnym – to przestrzeń, w której każdy dzień przynosi spokój i ukojenie. W pomieszczeniach każdy element wnętrza jest starannie dobierany, aby podkreślić jego rolę jako miejsca odosobnienia i relaksu.

Mieszkańcy domu, czy to w mieście, czy na wsi, odnajdują w nim miejsce, które odzwierciedla ich indywidualne potrzeby i aspiracje życiowe. Dzieci, dorastając w domu będącym azylem, uczą się wartości bezpiecznego i harmonijnego życia. Z domu jako azylu wynika przekonanie, że bez względu na sytuację zewnętrzną w jego murach znajdziemy wsparcie i ochronę. W ten sposób dom staje się nie tylko budynkiem, ale przestrzenią, w której każdy aspekt życia jest chroniony i pielęgnowany.

Dom jako przestrzeń do regeneracji

W domu, gdy mamy taką potrzebę, schowamy się przed światem, zregenerujemy emocje. Przyjazną przestrzeń możemy zorganizować na strychu, w suterenie. Przygotuj taki kąt, w którym nikt nie zakłóci Twojego spokoju. Ilu ludzi, tyle zwyczajów. Wiele osób najbardziej lubi odpoczywać w fotelu. Nadaje się do każdego pomieszczenia, co daje duże możliwości w aranżacji. Świetnie sprawdzi się przy oknie, w salonie, przy oknie,  w sypialni, a nawet w łazience. Można go ustawić w pobliżu biblioteczki, czuwając przy śpiącym dziecku. Fotel pozwala na relaks wszędzie tam, gdzie chcesz.

Dobrze zaprojektowany dom to miejsce, w którym odpoczywamy przez cały rok. Przestrzeń, w której znajdujemy spokój, czujemy się bezpiecznie i swobodnie, wzrastamy, rozwijamy swoje pasje. Wyciszenie Każdy z nas ma swój sposób na wyciszenie, odstresowanie trudnego dnia. Dla jednego będzie to relaksująca kąpiel, dla drugiego ćwiczenia sportowe, ktoś  obejrzy dobry film, a  inny odpocznie przy ciekawej lekturze.

znaczenie domu

Komfort i prywatność

IKEA co roku angażuje tysiące osób w dyskusję o ich domach, by następnie zebrane wnioski przedstawić w raporcie. W badaniu z 2022 roku wzięło udział 37 405 osób z 37 krajów, w tym z Polski. Jakie wnioski płyną z tegorocznych obserwacji dotyczących polskich domów?

W naszym kraju posiadanie własnego kąta jest niezwykle istotne i plasuje nas w czołówce europejskich krajów pod względem liczby mieszkań na własność. Polacy cenią sobie w nich przede wszystkim komfort i prywatność, co wyróżnia nas na tle innych narodów.

Domy, jako struktury tworzące budynek, są fundamentem zapewnienia spokoju dla swoich mieszkańców, niezależnie od ich religii i przekonań. Każdy budynek, projektowany z myślą o bezpieczeństwie i harmonii, staje się miejscem, gdzie wniosek o azyl znajduje swój prawdziwy wymiar. W ten sposób domy przekształcają się w azyl, oferują schronienie i poczucie przynależności, które wykracza poza fizyczne granice budynku.

Jesteśmy bardziej sentymentalni

Ostatnie lata, pełne wyzwań, pozwoliły nam lepiej zrozumieć, czego oczekujemy od naszych domów. W porównaniu do 2022 roku 36 proc. Polaków odczuwa większy sentyment do swojego miejsca zamieszkania, 10 proc. podchodzi do niego bardziej krytycznie, a połowa nie zauważa różnicy. Osoby z wyższymi dochodami wyrażają większą sympatię do swoich domów.

Anna Cybulska, bazując na swoim doświadczeniu i wynikach badań IKEA, kreśli obraz typowego polskiego mieszkania. W większych miastach około 60 proc. mieszkańców ma oddzielne sypialnie, pozostali zaś łączą funkcję sypialni z salonem. To salon jest miejscem, które najpełniej oddaje charakter jego mieszkańców, ich pasje i sposób spędzania wolnego czasu. To tu Polacy koncentrują swoje wysiłki, by stworzyć przestrzeń pełną sztuki, rodzinnych pamiątek i wyjątkowych dekoracji.

Mieszkania wpływają na emocje

W domach stanowiących schronienie przed zgiełkiem świata emocje odgrywają kluczową rolę. Ponad 80 proc. z nas przykłada wielką wagę do zaspokojenia potrzeb emocjonalnych, z czego najistotniejsze okazują się bezpieczeństwo, prywatność i komfort. W czasie pandemicznego lockdownu nasze domowe azyle zyskały na znaczeniu, choć niestety dla co piątego Polaka nie były one źródłem dobrego samopoczucia.

Frustracja związana z domem dotyka aż 79 proc. z nas, a jej przyczynami są przede wszystkim nieporządek, obowiązki domowe i brak przestrzeni do przechowywania rzeczy.Ciekawostką jest, że kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają tych trudnych emocji. Niestety w Polsce często borykamy się z problemem małych mieszkań lub koniecznością dzielenia przestrzeni z innymi, co może generować konflikty. Dodatkowo wiele osób zdaje sobie sprawę z posiadania zbyt wielu przedmiotów, co skłania do przemyślenia organizacji wnętrz.

mieszkanie

Aż 48 proc. Polaków uważa, że odpoczynek i możliwość relaksu to najważniejsze cechy idealnego domu, co potwierdza, jak istotne są porządek i dobra organizacja dla naszego samopoczucia.

W obliczu zmieniających się realiów eksperci zwracają uwagę na konieczność adaptacji naszych mieszkań do nowych warunków. Anna Cybulska z humorem zauważa, że ideał współczesnego domu to taki, który zmieściłby się w torbie. Jednak za tym żartem kryje się prawda o trendzie zmierzającym ku mniejszym, ale bardziej przemyślanym przestrzeniom życiowym. Wnętrza stają się wielofunkcyjne – jadalnia może pełnić rolę biura czy miejsca do gry w ping-ponga.

Pamiętaj: jakość życia zaczyna się od przestrzeni, w której funkcjonujesz na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *