Jaka jest dzisiejsza babcia? Kupuje przez internet i ogląda Netfliksa

współczesna babcia

Współczesne babcie coraz częściej łamią stereotypy. Kochają wnuki i chętnie się nimi opiekują, ale chcą mieć też czas dla siebie. Swoim postępowaniem udowadniają, że na emeryturze może być kolorowo.

Uniwersytety trzeciego wieku, kursy obsługi komputera, spotkania w klubach, a czasami także praca na emeryturze – polskie babcie nie mają czasu na nudę. Rynek usług dla osób 60+ ciągle się rozwija, by nadążyć za potrzebami. A tych będzie coraz więcej. Jeśli nic się nie zmieni, w ciągu 40 lat liczba emerytów w Polsce wzrośnie nawet o 4 mln osób, przy jednoczesnym spadku populacji do poziomu około 32,5 mln.

Kocha wnuki, ale chce mieć czas dla siebie

Do ważnej roli babci trzeba się dobrze przygotować. W Polsce kobiety zostają babciami około 50. roku życia. Ponieważ przeciętnie żyjemy dłużej (w 2021 roku średnia długość życia kobiet wyniosła prawie 80 lat), babcią możemy być nawet więcej niż ćwierć wieku.

Współczesne 50- i 60-letnie Polki zwykle są aktywne zawodowo, a to oznacza, że narodziny wnucząt muszą wkomponować w swoje dotychczasowe zajęcia. Przyjście na świat przedstawiciela kolejnego pokolenia to ważne wydarzenie w ich życiu, ale nie pretekst, by radykalnie zmieniać swoje nawyki. Pogodzenie dwóch światów – kobiety aktywnej zawodowo i babci dbającej o jak najlepszą więź z wnuczkiem lub wnuczką – nie zawsze jest proste. Jednak przy odrobinie chęci i szczęścia na pewno się uda. Czasy, w których babcie pełnoetatowo opiekowały się wnukami, raczej powoli odchodzą w niepamięć.

Jaka jest zatem współczesna babcia? Statystycznie rzecz biorąc, kochająca wnuki, ale nie rezygnująca dla nich całkowicie ze swoich przyjemności, lubiąca towarzystwo i chętna do poznawania nowych rzeczy. Ostrożna w korzystaniu z nowych technologii, jednak doceniająca komfort, jaki dają. Otwarta na ludzi!

Internet to także jej świat

Z danych Eurostatu wynika, że internet to naturalne środowisko dla młodych – aż 98 proc. osób w wieku 16–24 lat korzysta z niego regularnie. Wśród emerytów w wieku 65–74 lata aktywnych internautów jest mniej, jednak nadal sporo – 61 proc. w Unii Europejskiej.

W 2020 roku w Polsce 60 proc. osób 60+ bezproblemowo obsługiwało swoje konta internetowe; co trzeci kupował i płacił online. Z bankowości internetowej korzysta niemal połowa stypendystów ZUS-u, a z mobilnej – nieco mniej niż jedna trzecia. Jedna piąta ogląda filmy na platformach streamingowych (głównie Netfliksie).

Mężczyźni i kobiety w wieku emerytalnym, ale nadal czynni zawodowo – odpowiednio 20 i 17 proc. – starają się podążać za współczesnymi trendami. Potrzeby kierunkują na rozwój nowoczesnych usług w podstawowych dziedzinach, takich jak: konsumpcja, zdrowie i opieka.

Tego babcie szukają w sieci

Dzisiejsza babcia internautka jest świadoma swoich możliwości, jednak po wirtualnym świecie porusza się z pewną dozą niepewności. Jest ambitna i spragniona nowej wiedzy, a internetu – w przeciwieństwie do swoich wnuków – nie traktuje raczej jako rozrywki, lecz jako narzędzie. Sieć pozwala jej bez wychodzenia z domu opłacić rachunki, zrobić zakupy albo załatwić sprawy urzędowe.

Nie znaczy to, że każda ze scyfryzowanych babć do internetu podchodzi wyłącznie utylitarnie. Wiele pań po sześćdziesiątce prowadzi np. swoje media społecznościowe, poprzez które dzieli się zdjęciami, szuka inspiracji kulinarnych albo modowych lub zwiedza najodleglejsze zakątki Ziemi. Kobiety w wieku 45-56 szukają w sieci także rozrywki i informacji biznesowych. Internet traktują jak okno na świat!

Nie ulegając wykluczeniu cyfrowemu, jesteśmy bardziej samodzielni. Dzięki temu zyskujemy pewność siebie. Internet pozwala budować i umacniać więzi z innymi ludźmi (przeciwdziałać samotności), choć dla wielu z nas zawsze pozostanie jedynie substytutem tradycyjnego spotkania. Jest także dobrym narzędziem do trenowania sprawności funkcji poznawczych. Pamiętaj, że nowe połączenia neuronowe mogą tworzyć się nawet po siedemdziesiątce, jednak kluczową rolę w tym procesie odgrywa odpowiednia i regularna stymulacja.

Finansowe przeszkody

Prozaiczną przeszkodą w rozwinięciu potencjału niektórych emerytów – w sieci i poza nią – mogą być niskie dochody. Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną przeciętnego polskiego stypendysty ZUS-u, szybki wzrost udziału dóbr i usług wyższego rzędu kosztem dóbr podstawowych jest mało prawdopodobny. Zgodnie z danymi ZUS-u w marcu 2022 roku przeciętna emerytura mężczyzn wyniosła 3184 zł brutto, a pań – 2128.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *