Dom Pomocy Społecznej w Zagórzu

Dane kontaktowe:

Adres:

Ks. J. Winnickiego 1,
38-540 Zagórz

Lokalizacja: Pod lasem
Miasto: Zagórz
Województwo: podkarpackie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 4578 zł
Opis

DPS w Zagórzu to placówka stacjonarna, zapewniająca całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku. Mieszkańcami domu mogą zostać kobiety i mężczyźni, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieszkać samodzielnie. Ośrodek dostosowuje warunki bytowe i zakres usług do ich indywidualnych potrzeb. Sam budynek pozbawiony jest barier architektonicznych i wyposażony w liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym podjazdy dla wózków inwalidzkich, system przyzywowo-przyłóżkowy czy specjalne uchwyty przy sanitariatach. Dużym atutem jest także ogród, będący do dyspozycji pensjonariuszy.

Położenie geograficzne

Zagórz to miasto w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie miejsko-wiejskiej Zagórz. Geograficznie leży na Pogórzu Bukowskim, w pobliżu ujścia Osławy do Sanu, w dawnej ziemi sanockiej.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, tuż przy skrzyżowaniu dwóch ważnych ulic – Piłsudskiego i Gubrynowicza. W najbliższym otoczeniu domu znajduje się niewielki ogród, który umożliwia pensjonariuszom kontakt z naturą. Mogą spędzać tutaj czas w wiosenne i letnie miesiące. Do ich dyspozycji jest między innymi altanka.

Do Zagórza można dojechać pociągiem. Na terenie miasta znajdują się dwie stacje kolejowe: Zagórz i Nowy Zagórz. Miasteczko ma także dogodne połączenia drogowe z okolicznymi miejscowościami. Na jego terenie krzyżują się dwie ważne drogi:

  • droga krajowa nr 84, prowadząca od Sanoka do granicy z Ukrainą w Krościenku;
  • droga wojewódzka nr 892, biegnąca od miasta Zagórz do miejscowości Radoszyce.

Warunki lokatorskie

Budynek jest wielokondygnacyjny, pozbawiony barier architektonicznych. Na jego terenie znajduje się winda, podjazdy dla wózków inwalidzkich, instalacja przeciwpożarowa oraz wewnętrzna sieć telefonów umożliwiająca porozumiewanie się mieszkańców między sobą a także z personelem domu.

Ośrodek dysponuje pokojami mieszkalnymi dla 41 osób. Mają oni do dyspozycji pokoje 1-, 2- i 3-osobowe. Wszystkie wyposażone są w łóżko lub tapczan, szafy ubraniowe, szafki przyłóżkowe oraz stoły z krzesłami. W większości z nich znajduje się także telewizor.

Dom Pomocy Społecznej w Zagórzu
Pokoje wyposażone w tapczany lub łóżka – w zależności od potrzeb mieszkańców

Pokoje, łazienki i toalety przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na miejscu działa pralnia ze stosownym zapleczem. Placówka dysponuje też własną kuchnia, która dba o wyżywienie pensjonariuszy. W domu znajdują się ponadto pomieszczenia ogólnodostępne takie jak:

  • gabinet zabiegowy,
  • sala rehabilitacyjna,
  • sala terapii zajęciowej,
  • biblioteka z czytelnią,
  • kaplica,
  • kuchenka pomocnicza dla potrzeb mieszkańców,
  • pokój pobytu dziennego z telewizorem i radiem.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Zagórzu to placówka stacjonarna, zapewniającą całodobową opiekę dla osób w podeszłym wieku. Podmiotem prowadzącym ośrodek jest Powiat Sanocki – Wojewoda Podkarpacki. DPS dysponuje 41 miejscami stałego pobytu, z czego 38 przeznaczonych jest dla seniorów, zaś 3 dla osób przewlekle somatycznie chorych.

Opieka medyczna i rehabilitacja

DPS zapewnia swoim podopiecznym całodobową opiekę, a także usługi bytowe, społeczne i wspomagające. Mieszkańcy domu mogą liczyć m.in. na:

  • opiekę lekarsko-pielęgniarską,
  • podstawowe zabiegi rehabilitacyjne,
  • dostęp do leków i środków opatrunkowych według zaleceń lekarza,
  • udział w terapii zajęciowej,
  • pomoc w codziennych czynnościach (karmienie, ubieranie, mycie itp.).

Ośrodek zatrudnia w sumie 29 osób. Personel składa się z wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, w tym: psychologa, rehabilitanta, instruktora kulturalno-oświatowego, pielęgniarek, opiekunek, pracownika socjalnego i dietetyczki.

Dom Pomocy Społecznej w Zagórzu
Na miejscu dostępny jest gabinet zabiegowy

Zakres opieki uzależniony jest od stopnia sprawności seniora – zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Personel dba o swoich podopiecznych, jednocześnie chroniąc ich prawa do intymnego i godnego życia. W organizowaniu życia mieszkańców uwzględnia między innymi potrzeby dostępu do kultury i rekreacji, a także podtrzymywania więzi rodzinnych czy kontaktów ze społecznością lokalną.

Atrakcje turystyczne

Jedną z atrakcji miasta są ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych pochodzące z początków XVIII wieku. Obiekt znajduje się na Górze Mareimont, skąd rozciąga się widok na Zagórz, Góry Słonne i część Beskidu Niskiego. Ruiny są przystosowane do ruchu turystycznego – na terenie obiektu znajduje się ogród, tablica informacyjna związana z historią klasztoru, a przed kościołem – figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Atrakcji turystycznych nie brakuje też w okolicy. Oto kilka z nich:

  • Ruiny zamku Sobień we wsi Załuż,
  • Punkt widokowy Góry Słonne w Tyrawie Wołoskiej,
  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
  • Zamek – Muzeum Historyczne W Sanoku,
  • Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych,
  • Park Miniatur Sakralnych w Myczkowcach,
  • Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.

Fot.: www.parafia-zagorz.p

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie