Dom Pomocy Społecznej w Lipsku

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. 1-go Maja 79
27-300 Lipsko

Lokalizacja: W dolinie
Miasto: Lipsko
Województwo: mazowieckie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 5738 zł
Opis

Ośrodek w Lipsku to publiczna placówka stałego pobytu stworzona z myślą o osobach dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Dom zlokalizowany jest w odległości 500 m od dworca autobusowego i kościoła. Kilka kroków dalej znajduje się Szpital Powiatowy. Kompleks składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni użytkowej blisko 5000 metrów kwadratowych. Obiekt posiada wszystkie niezbędne media i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym podjazd dla wózków inwalidzkich, specjalne uchwyty w sanitariatach oraz nowoczesne windy.

Położenie geograficzne

Lipsko to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim. To także siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lipsko i rzymskokatolickiej parafii Świętej Trójcy. Miejscowość leży nad rzeką Krępianką, w południowej części Równiny Radomskiej, w historycznej Małopolsce.

Lokalizacja i dojazd

DPS mieści się przy ulicy 1 Maja w Lipsku. Obiekt usytuowany jest w odległości około 500 metrów od kościoła i dworca autobusowego. Sąsiaduje ze Szpitalem Powiatowym. W podpiwniczeniu domu znajduje się Praktyka Lekarzy Rodzinnych i gabinet urologiczny. Teren wokół ośrodka jest w pełni zagospodarowany. Znajdują się tam drogi dojazdowe, alejki spacerowe oraz rabaty kwiatowe.

Dom Pomocy Społecznej w Lipsku
Mieszkańcy chętnie korzystają z ogrodu, również w jesienne i zimowe miesiące

Lipsko posiada dogodne połączenia autobusowe z innymi miastami w regionie. Do miejscowości można dojechać również prywatnym samochodem. Przez Lipsko przebiega droga krajowa nr 79, łącząca Katowice z Krakowem i Warszawą. Większość trasy podąża za biegiem Wisły.

Warunki lokatorskie

Kompleks składa się z trzech budynków połączonych ze sobą łącznikami. Powierzchnia obiektu to blisko 5000 metrów kwadratowych. Dwa bloki są czterokondygnacyjne, a jeden dwukondygnacyjny. Dom posiada wszystkie niezbędne media. Ośrodek pozbawiony jest barier architektonicznych i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt został wyposażony w:

  • instalację alarmowo-przyzywową,
  • podjazd dla wózków inwalidzkich,
  • szerokie drzwi,
  • specjalne poręcze i uchwyty,
  • windy.
Dom Pomocy Społecznej w Lipsku
Ośrodek dysponuje dwoma pokojami gościnnymi dla odwiedzających

Na terenie obiektu znajduje się komfortowa baza noclegowa oraz pomieszczenia ogólnodostępne, rozlokowane na poszczególnych piętrach:

  • podpiwniczenie – kaplica, biblioteka, sala fitness, gabinet urologiczny, Praktyka Lekarzy Rodzinnych, pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji i terapii zajęciowej;
  • parter – pokój odwiedzin, gabinet fryzjerski, jadalnia, pokoje gościnne, pracownie terapeutyczne;
  • I piętro -świetlica, pokój dziennego pobytu, palarnia, kuchenka pomocnicza, gabinet medycznej pomocy doraźniej;
  • II piętro – świetlica, dwa pokoje dziennego pobytu, gabinet medycznej pomocy doraźnej, kuchenka pomocnicza, palarnia, pralnia i suszarnia.

Pokoje mieszkalne znajdują się na parterze oraz na pierwszym i drugim piętrze. Wszystkie są funkcjonalnie urządzone, wyposażone w łazienki i instalację przywoławczą. Pensjonariusze mają zapewnioną możliwość zamykania swoich pokoi na klucz. Pokoje mieszkalne i pomieszczenia sanitarne są dostosowane do sprawności fizycznej podopiecznych.

DPS zapewnia swoim podopiecznym zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie w postaci 3 posiłków. Produkty żywnościowe oraz napoje dostępne są przez całą dobę w kuchenkach pomocniczych na obu piętrach. Posiłki główne serwowane są we wspólnej jadalni, mieszczącej się na parterze budynku.

Plan dnia uwzględnia porę roku oraz zainteresowania pensjonariuszy. W sezonie wiosenno-letnim mieszkańcy domu większość czasu spędzają na świeżym powietrzu. Personel organizuje dla nich wycieczki, biwaki, grzybobranie, zawody sportowe, majówki, ogniska i grille, wyjazdy na ryby czy na basen.

W okresie jesienno-zimowym większość zajęć odbywa się w pracowniach terapeutycznych. Podopieczni ośrodka chętnie biorą udział w różnego rodzaju aktywnościach, takich jak: karaoke, bale, wspólne czytanie książek czy oglądanie filmów. Ulubionym miejscem wielu pensjonariuszy jest domowa kawiarenka oraz obszerna altana znajdująca się w tylnej części domu. W kawiarence personel wraz z mieszkańcami organizuje imieniny i urodziny.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Lipsku to placówka pobytu stałego przeznaczona dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Ośrodek działa na podstawie zezwolenia Wojewody Mazowieckiego nr 16/2009 z dnia 7.09.2009 roku.

Celem placówki jest zapewnienie podopiecznym całodobowej opieki oraz zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb zdrowotnych, edukacyjnych, społecznych oraz religijnych. Zakres usług dostosowany jest do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Bezpośrednią opiekę nad pensjonariuszami sprawuje wykwalifikowany personel medyczny, w tym lekarz rodzinny. Gabinet lekarski znajduje się na terenie ośrodka, dzięki czemu mieszkańcy mają do niego stały dostęp. DPS w Lipsku zatrudnia również psychiatrę i psychologa. Konsultacje z lekarzami innych specjalizacji realizowane są zgodnie z zaleceniami lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Dom Pomocy Społecznej w Lipsku
Mieszkańcy domy mogą korzystać z biblioteki

Pensjonariusze mają ponadto zapewnioną terapię zajęciową i rehabilitację. Pełna oferta zabiegów obejmuje:

  • zabiegi z zakresu kinezyterapii – rehabilitacja przyłóżkowa, gimnastyka indywidualna i zbiorowa, ćwiczenia na przyrządach;
  • zabiegi z zakresu fizykoterapii – laseroterapia, magnetoterapia, krioterapia, elektroterapia, światłolecznictwo, inhalacje;
  • zabiegi z zakresu hydroterapii – kąpiele perełkowe całościowe, kąpiele z dodatkiem ozonu i olejków leczniczych;
  • masaże – masaż klasyczny całościowy i częściowy, masaż wibracyjny Aquavibron.

W przypadku terapii zajęciowej zajęcia prowadzone są indywidualnie lub grupowo. Działanie terapeutyczne w Domu Opieki Społecznej w Lipsku obejmują arteterapię, ergoterapię oraz socjoterapię. Zajęcia prowadzone są w ramach kilku pracowni, w tym:

  • pracowni krawieckiej,
  • pracowni muzycznej,
  • sali witrażowej (zajęcia z ludoterapii),
  • pracowni plastycznej,
  • pracowni stolarskiej.

Atrakcje turystyczne

Lipsko oddalone jest zaledwie 40 km od Kazimierza Dolnego. Ta malownicza miejscowość przyciąga turystów z całego województwa mazowieckiego. Kazimierz położony już na Lubelszczyźnie słynie z urokliwego rynku z zabytkowymi kamienicami oraz odbywającego się co roku Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Będąc w miasteczku warto odwiedzić także Górę Trzech Krzyży, Wąwóz Małachowskiego i Kamienicę Celejowską. Inne ciekawe miejsca w okolicy to:

  • JuraPark – Bałtowski Kompleks Turystyczny w Bałtowie,
  • Ruiny Zamku w Janowcu,
  • Krzemionki Opatowskie w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie,
  • Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Fot.: www.dpslipsko.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie