Dom Pomocy Społecznej „Charytatywne Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego” w Loretto

Dane kontaktowe:

  • + 4

Loretto 1,
07-202 Wyszków

Lokalizacja: Pod lasem
Miasto: Loretto
Województwo: mazowieckie
obiekt zweryfikowany w KRDO

Dom Pomocy Społecznej w Loretto to placówka przeznaczona dla kobiet w wieku 65+, które z uwagi na podeszły wiek i przewlekłe choroby nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w miejscu zamieszkania. Zadaniem ośrodka jest zapewnienie im całodobowej opieki i zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych. Mieszkanki domu otoczone są opieką sióstr loretanek. Ośrodek zapewnia im ponadto stałą opiekę lekarską i leczenie farmakologiczne. Dodatkowym atutem jest obecność kaplicy na terenie obiektu.

Położenie geograficzne

Loretto to wieś w centralnej Polsce. Miejscowość położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków. Loretto leży nad rzeką Liwiec i otoczone jest Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym. Na terenie wsi znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej.

Lokalizacja i dojazd

DPS „Charytatywne Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego” zlokalizowany jest w miejscowości Loretto. Sam obiekt położony jest na ogrodzonej działce, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Malownicza okolica i świeże powietrze sprawiają, że mieszkanki domu chętnie korzystają z możliwości jakie oferuje ta lokalizacja.

Dom Pomocy Społecznej „Charytatywne Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego” w Loretto
Ośrodek usytuowany jest w urokliwej okolicy

Loretto leży przy drodze krajowej nr 62, łączącej Strzelno z Siemiatyczami (DK19). Dojazd tą trasą jest możliwy między innymi z takich miejscowości jak Radziejów, Brześć Kujawski, Włocławek, Nowy Dwór Mazowiecki czy Sokołów Podlaski.

Wieś położona jest w odległości około 45 km od Ostrowa Mazowieckiego, 70 km od Siedlec oraz 70 km od Warszawy.

Warunki lokatorskie

W DPS-ie w Loretto znajdują się 33 pokoje o metrażu około 15 m2, w tym 29 pokoi 2-osobowych i 4 pokoje 1-osobowe. Wszystkie wyposażone są w łazienki (prysznic, umywalka, WC). Pokoje są w pełni umeblowane – na ich wyposażeniu znajdują się łóżka, szafy, toaletki, stolik z krzesłami oraz wygodne fotele.

Ośrodek dysponuje ponadto 2 łazienkami z wanną przystosowaną do mycia osób niepełnosprawnych. Każda mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Loretto korzysta z niej przynajmniej raz w tygodniu.

Dom Pomocy Społecznej „Charytatywne Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego” w Loretto
Pokoje urządzone są w typowo ,,domowym” stylu

Poza pokojami mieszkalnymi w budynku znajdują się też inne pomieszczenia, w tym obszerna sala zajęciowa wyposażona w wygodne fotele i sprzęt multimedialny. Pomieszczenie przeznaczone jest na odpoczynek i relaks.

Bezpośrednio ze świetlicą sąsiaduje stołówka, w której serwowane są posiłki. Pensjonariuszki, które mogą samodzielnie chodzić lub poruszają się na wózkach inwalidzkich spożywają posiłki w stołówce. Osoby leżące mogą liczyć na pomoc personelu i podawanie posiłków bezpośrednio do pokoju.

DPS korzysta z usługi firmy cateringowej. Na miejscu dostępna jest jednak kuchnia, w której rozdzielane są dania i przygotowywane są proste posiłki.

W ośrodku znajduje się też kaplica, w której raz w tygodniu odprawiania jest msza święta. W nabożeństwie mogą uczestniczyć pensjonariuszki i ich rodziny.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Loretto powstał z myślą o kobietach w wieku 65+, które są przewlekle somatycznie chore. Ośrodek specjalizuje się w opiece pielęgnacyjnej nad osobami z chorobą Alzheimera.

Przed podjęciem decyzji konieczna jest wizytacja placówki i akceptacja rodziny lub opiekunów prawnych. Ośrodek można wizytować od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00 oraz w soboty i niedzielę w godzinach 10:00 – 14:00. Wcześniej należy jednak skontaktować się z obiektem i uzgodnić termin.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Głównym zadaniem ośrodka jest zapewnienie podopiecznym całodobowej opieki i zaspokojenia ich potrzeb bytowych. Nad dobrym samopoczuciem pensjonariuszek czuwają siostry loretanki wraz z personelem świeckim. DPS zapewnia seniorkom stałą opiekę lekarską i leczenie farmakologiczne.

Na parterze budynku znajduje się gabinet lekarski, w którym przechowywane są leki. Lekarz przyjmuje pacjentki dwa razy w tygodniu. Na miejscu dostępny jest też gabinet zabiegowy.

Dom Pomocy Społecznej „Charytatywne Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego” w Loretto
Lekarz POZ przyjmuje w ośrodku dwa razy w tygodniu

Mieszkanki domu w Loretto mają zapewnioną ponadto terapię zajęciową i rehabilitację. Na terenie ośrodka znajdują się dwa gabinety rehabilitacyjne wyposażone w specjalistyczny sprzęt, w tym m.in.:

  • rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych,
  • rower stacjonarny,
  • bieżnię do reedukacji chodu,
  • sprzęt do fizykoterapii,
  • uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego tzw. UGUL.

Atrakcje turystyczne

Loretto słynie z sanktuarium maryjnego, którego początki sięgają 1928 roku. Na początku w miejscowości stała skromna kapliczka, która następnie została przeniesiona do murowanego budynku. Prace nad wykończeniem kaplicy trwały wiele lat. Obecnie w Loretto mieści się klasztor sióstr Loretanek. Leśną ścieżką można dojść do cmentarza Sióstr Loretanek – to właśnie tam znajduje się grób ich założyciela, Ignacego Kłopotowskiego. W okolicy nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych – jest za to piękna przyroda i mnóstwo miejsca do spacerowania. Osoby zmotoryzowane mogą zwiedzać nieco dalsze okolice. W oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów można podziwiać m.in.:

  • Zamek Liw w Węgrowie,
  • Rynek w Pułtusku,
  • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku,
  • Pałac Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim.

Fot.: www.dps.loretto.pl

Pytania kuracjuszy

Zadaj pierwsze pytanie

Oceny kuracjuszy

Dodaj pierwszą ocenę