Joga dla kobiet 50+ – dzięki tym ćwiczeniom poprawisz swoje zdrowie

joga dla seniorów

Joga jako forma świadomego relaksu zyskuje uznanie w wielu grupach społecznych. Połączenie religii, filozofii i medytacji dla ludzi w każdym wieku pozwala odrzucić troski wynikające z codziennych obowiązków. Dlaczego fizjoterapeuci jogę polecają zwłaszcza osobom starszym? Poznaj przykładowe ćwiczenia!

Czym jest joga?

Joga to forma aktywności ruchowej wywodząca się z dawnych Indii, oparta na sekwencjach nazywanych asanami. Każda z nich traktowana jest jako optymalna dla ludzkiego samopoczucia i równowagi, choć nie należy traktować tego przez dosłowną fizyczność. Oprócz asan joga w dużej mierze stawia na techniki oddechowe, znane jako pranayama. Ćwiczenia oddechowe pozwalają uspokoić organizm i zneutralizować negatywne emocje.

Joga dla osób starszych – jakie niesie korzyści?

Zwiększone napięcie i mniejsza elastyczność mięśni prowadzi do zesztywnienia stawów. Zmiany neurodegeneracyjne inicjują ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Joga to jedna z tych form ruchu, które pozwalają przeciwstawić się procesom starzenia. Pozycje angażujące całe ciało umożliwiają rozluźnienie napiętych mięśni, zwiększenie ruchomości w stawach i poprawę postawy.

Joga pozwala się wyciszyć. Brak skupienia na negatywnych bodźcach zewnętrznych zredukuje wahania nastroju prowadzące do depresji. Regularne ćwiczenia pozwalają „zajrzeć w głąb siebie” i akceptować nawet niełatwe decyzje. Joga jako technika relaksacyjna obniża ciśnienie krwi i poprawia wydolność organizmu. Poprzez naukę prawidłowego oddechu zwiększamy pojemność płuc i usprawniamy pracę narządów wewnętrznych, a także stymulujemy trawienie.

Joga dla seniora – jakie pozycje będą bezpieczne?

Joga jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że osoba ćwicząca nie ma przeciwwskazań do tej formy aktywności. Na taką formę ruchu powinny uważać osoby cierpiące na: osteoporozę, zaburzenia równowagi oraz nieunormowane dolegliwości ze strony układu krążenia (kiedy istnieje duże ryzyko nagłych skoków ciśnienia).

W praktyce jogi bardzo ważne jest branie pod uwagę możliwości ruchowych swojego ciała oraz uważne wsłuchiwanie się w to, co ono sygnalizuje. Jeśli treningowi towarzyszą ograniczenia mobilności lub bóle mięśni i stawów, należy przerwać ruch.

Ćwiczenia jogi – przykłady 3 ćwiczeń

Najlepiej jest dobierać takie pozycje, które pozwolą seniorowi poczuć się komfortowo, odprężyć się oraz wyciszyć. Tylko wtedy joga przyniesie oczekiwane efekty. W jodze warto próbować różnych pozycji – od statycznych, przez dynamiczne oraz łączone.

Ćwiczenie oddechowe

Połóż się na plecach i wyprostuj nogi. Prawą rękę zostaw na środku brzucha, a lewą oprzyj na żebrach. Wykonaj dość powolny wdech przez nos, aż poczujesz jak powietrze od jamy brzusznej wędruje do klatki piersiowej. Zobacz, jak unoszą się Twoje dłonie. Następnie zrób długi wydech przez nos.

Ćwiczenia rozluźniające

Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, a ręce rozłóż lekko na boki. Wraz z wykonaniem wdechu nieco unieś miednicę, a następnie wypuść powietrze i opuść biodra. Ułóż stopy płasko na podłodze i usiądź na piętach. Robiąc wdech, ręce unieś wysoko, a następnie wykonaj skłon do przodu z jednoczesnym wydechem. Jeżeli w międzyczasie poczujesz nieprzyjemne uczucie „ciągnięcia” ud, usiądź z wyprostowanymi nogami i wykonaj to samo ćwiczenie.

Ćwiczenia dynamiczne

Dla początkujących dobrym ćwiczeniem na poprawę ich dynamiki będzie to, w którym lekko ugną kolana, a ręce uniosą na wysokość barków. Nie zmieniając pozycji ramion, należy wykonać skręt tułowia w prawą stronę. Następnie wróć do wyjściowego ułożenia i powtórz ćwiczenie, tym razem kierując się w lewą stronę. Potem stań w lekkim rozkroku i wykonaj skłon tułowia jak najniżej będziesz mógł. Opuść głowę. Wyprostuj się i unieś ręce wysoko nad głowę.

Joga dla osób 50+ – dlaczego warto?

Joga to system ćwiczeń, który może przynieść duże korzyści, jednocześnie nie generując dużych nakładów finansowych. Wystarczą wygodny strój w postaci getrów, legginsów i koszulki oraz mata, która odizoluje nas od nieprzyjemnego chłodu podłogi, trawy bądź betonu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by ćwiczyć na świeżym powietrzu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *