Asertywna babcia 50+. Jak ćwiczyć umiejętność mówienia „nie”?

asertywna babcia

Skończyłaś pięćdziesiąt lat? Jesteś babcią? Zastanów się nad jednym: „Czy pamiętasz jeszcze jak to jest być kobietą”? W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o własnych potrzebach i marzeniach. Tym bardziej, gdy wszyscy czegoś od nas chcą. By czerpać z życia, czasami trzeba nawet bliskiej nam osobie powiedzieć „nie”. Tylko jak się tego nauczyć?

Babcia to symbol opieki i miłości

Babcia jest kulturowo źródłem ciepła, opieki i miłości. W Polsce, niestety, wielu babciom przydzielono głównie role gospodyń domowych. Zaganiane, zmęczone, nieustannie dążące do zaspokojenia potrzeb wszystkich wokół, często zapominają o sobie. Słyszycie zwroty typu: „Bez Ciebie, mamo, nie dam rady”? Tak jest w wielu polskich domach. Matka, która nie wyobraża sobie, jak można nie pomóc własnemu dziecku, poświęca wszystko dla jego dobra. I częstokroć sama na tym cierpi.

Poświęcenie własnych zainteresowań dla rodziny to w przypadku wielu polskich babć pokłosie niestabilnych w Polsce lat 90. Dojrzałe dziś kobiety, których młodość przypadła właśnie na tamte lata, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudno bywa w życiu. I nie chcą, by ich dzieci przechodziły przez to samo. „Mamo, zajmiesz się dzisiaj Tosią i Michałem”? – „Jasne, córeczko. Nie ma sprawy. Odpocznij sobie”. Mówisz tak, choć nie masz siły. To błąd. Musisz być asertywna i to wcale nie znaczy, że jesteś złą matką.

jak być asertywną babcią

W relacjach międzyludzkich wyróżniamy różne style zachowań: agresywne, uległe, manipulacyjne oraz asertywne. Zachowanie asertywne polega na reprezentowaniu własnych interesów w sposób przemyślany, bez naruszania praw innych. Osoby asertywne mają wyważoną samoocenę, są akceptujące i uczciwe, mają silną motywację do pracy i realizują realistyczne cele.

Asertywna babcia kocha tak samo

Asertywność może być kluczem do zmiany tej sytuacji. Stawianie granic nie oznacza braku miłości do rodziny. Dlatego warto ustalić jasne zasady i godziny, w których będziesz wspierać bliskich. Pokaż im, że Ty również masz swoje plany i marzenia. Czy babcia na wakacjach to zły pomysł? Spróbuj, a przekonasz się, jak rodzina poradzi sobie bez Ciebie. To też dobry sposób, by sprawdzić, czy w domu przypadkiem ktoś Cię nie wykorzystuje. Czy na pewno mąż nie zrobi sobie śniadania albo kolacji samodzielnie? Jeśli nie będzie Ciebie w domu, da radę. Zobaczysz.

Wielu z nas asertywności uczy się przez całe życie. Jedni tę umiejętność doskonale opanowują już w młodości. Inni wprost przeciwnie. Jeszcze inni zupełnie nie potrafią być asertywni i to przez całe życie. Ważne jest, by cały czas szkolić się w tym temacie. Jeśli nie dajemy sobie z tym rady sami, możemy skorzystać z pomocy psychologa. Specjalista na pewno wskaże kilka trików, które będą pomocne.

Pamiętaj, że masz prawo wyrażać swoje myśli i uczucia, mówić „tak” i „nie” bez poczucia winy. Masz prawo zmienić zdanie, popełniać błędy, prosić. Jeśli szanujesz ludzi, jak najbardziej możesz oczekiwać tego samego w zamian.

To techniki pomogą Ci być asertywną

W psychologii wyróżnionych zostało kilka technik pozwalających zbudować wizerunek osoby asertywnej.

Technika „zdartej płyty” polega na konsekwentnym powtarzaniu swojego komunikatu bez względu na pytania czy interakcje ze strony partnera. Nie wdajemy się w zbędne dyskusje. Na przykład, w sytuacji pożyczenia pieniędzy, osoba B konsekwentnie odmawia do momentu spłacenia długu przez osobę A.

Inną techniką jest „Odroczenie asertywne”, która zakłada zakończenie rozmowy lub negocjacji, w którym widzimy, że szanse na porozumienie są niewielkie. Zamiast eskalować konflikt, proponujemy wrócić do rozmowy w innym czasie.

co zrobić, aby być asertywną babcią

„Asertywne uznanie błędu” to technika polegająca na przyznaniu się do błędu, jeśli rzeczywiście zawiniliśmy.Poprzez taką postawę pokazujemy szczerą chęć poprawy naszego zachowania i deklarujemy uczciwość wobec drugiej strony.

Z kolei „Zasłona dymna” wymaga akceptacji krytyki bez atakowania partnera. Stawia na opanowanie emocji i zmianę tematu, by nie dopuścić do eskalacji konfliktu. Przykładowo, osoba B akceptuje krytykę dotyczącą pożyczki, ale jednocześnie proponuje zmienić temat.

Ostatnia technika ze standardowego pakietu to „Zmiękczenie odmowy”. Polega ona komunikowaniu się z partnerem bądź kimś innym w sposób bardziej zrozumiały. Najpopularniejsze formy zmiękczeń to wyrażenia typu „Przykro mi”, „Kocham Cię, ale nie dam rady” bądź „Jest mi trudno”.

Stosuj techniki naprzemiennie, w zależności od osoby, wobec której chcesz być asertywna. Nie na każdego zadziała ta sama metoda.

Podsumowanie

Babcia to nie opiekunka, lecz przede wszystkim kobieta, która ma prawo do własnych marzeń, pasji i zainteresowań. Dbaj o siebie, bądź asertywna i pamiętaj o swojej wartości.

Nie pozwól, aby stereotypy i oczekiwania społeczne zdefiniowały Twoją rolę. Jesteś ważna, masz prawo do własnego zdania i życia zgodnie z własnymi wartościami. Więc niech każda kobieta, niezależnie od wieku, pamięta o tym i nie boi się wyrażać swojego zdania, zwłaszcza w tak ważnym okresie życia, jakim jest bycie babcią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *