Jaką odzież wybierać dla seniora? Tym warto się kierować

odzież

Wybór odzieży może przysporzyć pewnych kłopotów. Co należy wziąć pod uwagę przy kupnie ubrań? Jak dostosować odzież do sprawności osoby starszej? Poznaj praktyczne wskazówki.

Jak dobierać odzież dla osoby starszej?

W przypadku seniorów należy kierować się nieco innymi zasadami tworzenia kreacji niż u osób młodszych. Dobra odzież jest komfortowa, dopasowana do wieku i nie łamie podstawowych zasad stylistyki. Senior nie powinien zakładać rzeczy zbyt wąskich, mocno opinających nogi i utrudniających swobodne poruszanie się. Pamiętajmy, że obok komfortu w dobieraniu ubrań najważniejsze jest zdrowie osoby starszej.

Dlaczego ubrania dla osób starszych powinny być modne?

Starszy wiek nie oznacza końca dbania o swój wygląd i dobre samopoczucie. Coraz więcej dojrzałych kobiet odwiedza kosmetyczki, pamięta o pielęgnacji ciała i odpowiedniej dawce ruchu. Moda dla seniorek często wpisuje się w najnowsze trendy. Ubrania dla starszych pań i panów wcale nie muszą być nudne, ograniczając się jedynie do czerni i bieli.

Nawet jeśli większość czasu spędzamy w domu, nasz ubiór powinien być nieformalny, ale elegancki. Ładny strój dzienny doda seniorowi pewności siebie, a także pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie. 

Ubrania dla pań po 70 nie muszą kojarzyć się jedynie z szarymi garsonkami. Warto postawić na różne barwy i kształty. Zastosuj małe wzory, pionowe paski i jasne kolory w miejscach, które chcesz uwydatnić, oraz ciemne w obszarach, jakie chcesz ukryć.

Jakie ubrania dla seniora wybrać?

Ubrania nie powinny krępować ruchów ani uciskać we wrażliwych miejscach. Stawiajmy na naturalne, nieuczulające materiały pozwalające skórze „oddychać”. Ubrania należy ściśle dopasowywać do pór roku i łączyć w sposób na tzw. cebulkę. Dzięki różnym warstwom osoba starsza może dowolnie regulować temperaturę, unikając wyziębienia lub przegrzania. W zimie doskonale sprawdzi się odzież wykonana z przewiewnej, a jednocześnie dobrze trzymającej ciepło wełny. Senior nie powinien wychodzić na dwór bez szalika, czapki i rękawiczek. Osoby starsze są mniej odporne na niekorzystne warunki pogodowe, dlatego każde przeziębienie jest dla nich niebezpieczne.

Specjalistyczna odzież dla osób starszych leżących i niepełnosprawnych

Wybór odzieży dla seniora musi być podyktowany pragmatyką. Jeśli osoba starsza jest niepełnosprawna bądź leżąca należy wybierać ubrania, które będą przydatne także podczas wykonywania czynności higienicznych. Na rynku dostępne są m.in. koszule z zamkiem z tyłu dla leżących osób starszych, specjalne kombinezony oraz body ułatwiające zmianę pieluchy.

Osoba w zaawansowanym wieku zwykle ma problem z wykonywaniem nawet prostych czynności: zakładania skarpet, zdejmowania butów, zakładania biustonosza. Dlatego tak ważne jest, by odzież starszej osoby zapewniała jej maksymalne poczucie komfortu. Warto wybierać ubrania niewymagające zapinania guzików, które ułatwiają ubieranie seniora. Jeśli zapięcie guzików jest w odzieży konieczne, ważne by było ono jak najmniej uciążliwe. Seniorzy mający problem z utrzymaniem równowagi powinni korzystać z rozpinanych bluzek i zamka błyskawicznego.

Dobrze, by osoby starsze mogły wykonywać większość ruchów bez potrzeby schylania. Dzięki temu starsza osoba nie będzie musiała zmagać się np. z dodatkowymi bólami pleców. Osobom starszym zwykle doskwierają kłopoty z prawidłowym krążeniem bądź poruszaniem górnymi partiami ciała. Ściąganie obuwia czy zapinanie guzików dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa może być nie lada wyzwaniem. Można zastosować rozwiązania, które eliminują ucisk obuwia, albo korzystać ze specjalnych urządzeń, takich jak:

  • sznurówki elastyczne spiralne,
  • przyrząd wspomagający ubieranie, będący połączeniem chwytaka do ubrań i łyżki do butów,
  • przyrząd do zakładania skarpet,
  • chwytak do rajstop,
  • szydełko do zapinania guzików,
  • przyrząd do zakładania biustonosza,
  • przyrząd do zdejmowania butów.

Pamiętajmy jednak, że warto starać się nie wyręczać osoby starszej podczas ubierania się, ponieważ czynność ta stanowi dla niej trening. Wszelkie próby powinny opierać się na wyrozumiałości wobec podopiecznego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *