Piękno nie ma wieku – biżuterią połączyły pokolenia

biżuteria

W świecie, w którym ciągle wytyczane są linie podziału między młodszym a starszym pokoleniem, jest kilka rzeczy, które łączą wszystkich. Jednym z takich elementów jest miłość do piękna i ekspresji, jaką oferuje biżuteria. Tę międzypokoleniową uniwersalność biżuterii postanowiły wykorzystać Zofia Karlikowska i Edyta Estkowska, animatorki projektu „Piękno nie ma wieku”. Organizacją wspierającą projekt było Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie”.

Międzypokoleniowy dialog poprzez sztukę

W życiu są takie momenty, które wymagają od nas szczególnego podkreślenia swojej prezencji. Urodziny, bal sylwestrowy, szkolny występ wnuczki albo wnuka. Na te wyjątkowe okazje sięgamy po coś więcej niż zwykłe dodatki. Wybieramy np. specjalną zawieszkę albo złote kolczyki, po prostu – biżuterię.

Biżuteria nie tylko dodaje blasku naszemu wyglądowi, ale też mentalnie przenosi nas w czasie i przestrzeni. Jest z jednej strony odbiciem naszej kulturowej tożsamości, a z drugiej – świadectwem indywidualnego stylu. Dla wielu biżuteria to amulet, który przynosi szczęście i chroni przed złą energią.

warsztaty z projektowania biżuterii

Zalety biżuterii postanowiły wykorzystać tę uniwersalną formę wyrazu i stworzyć warsztaty z projektowania biżuterii. Nie były to jednak zwykłe warsztaty, ale okazja do rozmów na temat starości, młodości, tolerancji i różnorodności. Biżuteria stała się tu narzędziem, które pozwoliło uczestniczkom wyrazić siebie i jednocześnie otworzyć się na innych, niezależnie od wieku.

Inspirujące prowadzące

Zajęcia poprowadziły Zofia Karlikowska, emerytowana księgowa, i wszechstronnie utalentowana Edyta Estkowska. Pani Zofia nie pracuje zawodowo od 5 lat, jednak na emeryturze nie zamierza siedzieć w domu. Jest członkiem Klubu Seniora w Osięcinach, kocha jazdę na rowerze i uwielbia oglądać filmy. Walczy ze stereotypami, ponieważ chce udowodnić, że kobiety w żadnym wieku nie powinny rezygnować ze swoich marzeń.

Edyta Estkowska to nie tylko miłośniczka sztuki, ale także złotniczka i projektantka. Swoją pasję postanowiła wykorzystać jako narzędzie do budowania międzypokoleniowych relacji. Jej misją jest tworzenie przestrzeni, w której i starsi, i młodsi mogą wspólnie tworzyć i budować mocniejszy kontakt.

projektowanie biżuterii

Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie” również promuje takie połączenie, oferując wsparcie dla inicjatyw promujących zdrowie, ruch i kreatywność wśród emerytów.

Opowieść o pięknie w każdym wieku

Biżuteria bywa niekiedy postrzegana jako domena młodych. Nowoczesne kolczyki, tatuaże czy ekstrawaganckie fryzury mogą być niezrozumiałe dla starszego pokolenia. Ale w projekcie Zofii i Edyty to właśnie biżuteria stała się środkiem do przekroczenia tych granic.

W finale projektu uczestniczki miały okazję wykorzystać stworzone przez siebie ozdoby podczas międzypokoleniowej sesji zdjęciowej. Fotografie, które powstały w jej trakcie, stały się opowieścią o pięknie w każdym wieku i porozumieniu bez barier.

Biżuteria: więcej niż ozdoba

Czy biżuteria może być mostem łączącym pokolenia? Ten projekt pokazuje, że: tak! Poprzez kreatywność, pasję i chęć zrozumienia drugiego człowieka możemy przełamać bariery wieku, stereotypy i społeczne tabu.

biżuteria połączyła pokolenia

Projekt „Piękno nie ma wieku” był współrealizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę„ w ramach konkursu „Seniorzy w Akcji„ Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Fot. (oprócz zdjęcia głównego): Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę„

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *