O ludziach i świecie – 5 ciekawych książek na długie zimowe wieczory

książki

Masz wolny czas i nie chcesz pożytkować go, bezczynnie siedząc przed telewizorem? Sięgnij po dzieła Ishbel Szatrawskiej, Barbary Kingsolver, Rebecci Makkai albo Bernarda Zannoniego bądź Suzanne Collins.

Toń

Debiut powieściowy Szatrawskiej, „Toń”, podobnie jak jej poprzednia książka, zabiera czytelników w podróż przez XX wiek, z rozgrywającymi się w tle wojennymi zawirowaniami. Autorka opisuje zmieniające się Prusy Wschodnie, które przyjmują nową, polską tożsamość, co z humorem podkreśla jedna z postaci. Miejscowości takie jak Rastembork i Eichmedien zyskują polskie nazwy – Kętrzyn i Nakomiady. Centralną postacią powieści jest Alicja, najmłodsza członkini rodziny, która wychowuje się już w XXI wieku, w cieniu pandemii i nowych wyzwań. To ona najtrudniej znosi decyzję ojca o sprzedaży ich rodzinnej, choć zaniedbanej posiadłości.

Toń

„Toń” to przede wszystkim wzruszająca opowieść o rodzinie, w której przeszłość i teraźniejszość splatają się, tworząc obraz „polskości czy czegoś tam”. Ta historia  pokazuje, że chociaż granice mogą się przesuwać, to nigdy całkowicie nie znikają.

Demon Copperhead

Barbara Kingsolver w swojej najnowszej powieści „Demon Copperhead” przedstawiła historię chłopca, który przyszedł na świat w skromnych warunkach w przyczepie kempingowej w Wirginii. Demon, bo tak ma na imię główny bohater, wychowuje się w ubóstwie, a jego matka zmaga się z uzależnieniem od opiatów.

Demon Copperhead

Chłopiec nie kryje swojego rozgoryczenia wobec przemysłu farmaceutycznego, który jego zdaniem przyczynił się do jego trudnej sytuacji życiowej. Mimo przeciwności Demon nie traci nadziei na lepsze jutro i marzy o życiu pełnym możliwości wykraczających poza skromne początki.

Mam do pana kilka pytań

Rebecca Makkai, znana z bestsellera „Wierzyliśmy jak nikt”, w swojej najnowszej powieści „Mam do pana kilka pytań” wprowadza czytelników w świat młodych detektywów i entuzjastów podcastów kryminalnych.

Mam do pana kilka pytań

W centrum fabuły znajduje się Bodie Kane, która w ramach szkolnego projektu inspiruje uczniów do rozwiązania zagadki sprzed lat – tajemniczej śmierci jej koleżanki ze szkolnej ławki. W miarę, jak uczniowie odkrywają nowe ślady, zaczynają wątpić w winę skazanego trenera, co prowadzi do nieoczekiwanych odkryć.

Moje głupie pomysły

„Moje głupie pomysły” autorstwa Bernarda Zannoniego to opowieść, która z pewnością przykuje uwagę nie tylko młodszych czytelników.

Moje głupie pomysły

W tej historii główną bohaterką jest kuna, która musi zmierzyć się z trudami dorastania w niełatwych okolicznościach. Jej matka, niezdolna do dalszej opieki nad potomstwem, powierza ją wychowaniu lisa. Ten okazuje się opiekunem o surowych zasadach.

Ballada ptaków i węży

Wraz z nadejściem porannych dożynek Kapitol zaczyna żyć przygotowaniami do dziesiątej edycji Głodowych Igrzysk. Coriolanus Snow, osiemnastoletni przedstawiciel niegdyś wpływowego rodu, stoi przed życiową szansą, by jako mentor zdobyć uznanie i przywrócić rodzinie dawny blask.

Ballada ptaków i węży

Mimo że fortuna nie sprzyja młodemu Snowowi, przydzielając mu podopieczną z Dystryktu Dwunastego, najuboższego z dystryktów, to właśnie od jego decyzji zależeć będzie przyszłość obu.

W niecodziennych okolicznościach kuna ma okazję nauczyć się czytania i pisania z ludzkiej Biblii, którą lis zdobył w tajemniczy sposób. Ta nieoczekiwana umiejętność staje się dla niej kluczem do przetrwania w surowym świecie leśnej fauny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *