Jerzy Połomski

Jerzy Połomski – znane i mniej znane piosenki polskiego barda

Jerzy Połomski to artysta doskonale znany młodszej i starszej części społeczeństwa. Jego liczne przeboje do dziś są nucone w polskich domach. Poznajcie bardziej i nieco mniej popularne piosenki w wykonaniu „polskiego Franka Sinatry”.

I aktor, i muzyk

Jeden z najbardziej uznanych polskich artystów estradowych lat 60. i 70. urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu, w rodzinie urzędników: Edwarda i Marii. Tam spędził dzieciństwo i ukończył technikum budowlane. Chciał zostać architektem, lecz mimo zdania egzaminu wstępnego nie przyjęto go na uczelnię. Zadecydowały zawirowania społeczno-polityczne.

W warszawskiej szkole teatralnej miał więcej szczęścia. Wykładowca – Ludwik Sempoliński – zachęcił go, by zamiast aktorstwa poświęcił się muzyce. Z myślą o karierze na estradzie zdecydował się na zmianę nazwiska – z Pająk na Połomski. Nad warsztatem wokalnym pracował pod okiem Ireny Kwiatkowskiej, Stanisławy Perzanowskiej, Wandy Wermińskiej oraz Marii Mokrzyckiej. Pierwszy utwór radiowy, „Piosenkę dla nieznajomej, nagrał jeszcze jako student.

W 1957 roku Połomski zadebiutował na deskach Teatru Buffo w Warszawie. W tym samym roku dał się poznać szerszej publiczności. Szybko stał się jednym z najpopularniejszych piosenkarzy znanych z wykonywania tekstów oryginalnych oraz muzycznych interpretacji utworów przedwojennych.

Dobitnym potwierdzeniem rozpędzonej kariery Połomskiego było jego zwycięstwo w ankiecie pisma „Szpilki”, gdy pokonał Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechutę i Mieczysława Fogga.

Muzyczne przeboje

Kariera piosenkarska Połomskiego, obfitująca w wyróżnienia, rozwijała się bardzo szybko. W 1961 roku zdobył drugą nagrodę na 1. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za piosenkę pt. „Woziwoda”. „Cała sala śpiewa” wykonana na 5. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, dwukrotnie na 17. Festiwalu, a także podczas 35-lecia wydarzenia zapisała się w annałach polskiej muzyki jako jeden z największych przebojów artysty.

Jerzy Połomski
Fot. 1: Jerzy Połomski podczas koncertu

Za piosenkę „Jest bałałajka” w 1968 roku odebrał nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Opola na 6. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki. W 1973 roku Jerzy Połomski wystąpił na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie wykonał utwór „Wesele”. W tym samym roku zajął III miejsce w Konkursie Premier podczas 11. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę „Bo z dziewczynami”. Przyznano mu także Nagrodę Publiczności. „Daj” ze słowami Adama Kreczmara i muzyką Jerzego Andrzeja Marka okrzyknięto w krajowej prasie pierwszym polskim zaśpiewanym erotykiem. W 1990 roku podczas kolejnego KFPP Połomski otrzymał wyróżnienie za znakomite wykonanie utworu „Moja młodość”.

Artysta światowego formatu

Popularność Połomskiego rosła, na co oprócz jego głosu składały się teksty pisane przez Agnieszkę Osiecką, Adama Kreczmara, Wojciecha Młynarskiego, Ireneusza Iredyńskiego, Zbigniewa Staweckiego czy Jacka Korczakowskiego. Dla wokalisty komponowali m.in. Jerzy Derfel, Jacek Szczygieł i Adam Skorupka.

Połomski koncertował na Kubie, w Rumunii, Wielkiej Brytanii, Czechosłowacji, Jugosławii czy na Węgrzech. Mieszkańcy Chicago trzykrotnie uhonorowali go tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej. Do USA wyjechał w grudniu 1981 roku w ramach trasy koncertowej. Zieloną kartę oddał, gdy w Polsce zniesiono stan wojenny.

Podpis
Fot. 2: Podpis Jerzego Połomskiego

Choć Połomskiego nazywano polskim Sinatrą bądź Charles’em Aznavourem, podchodził od tego z dystansem. Za swój dorobek został odznaczony licznymi nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Zanim przeprowadził się do Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, mieszkał przy ul. Ludwika Narbutta na warszawskim Mokotowie. Zmarł 14 listopada 2022 roku w Warszawie. Przyczyną śmierci artysty była ciężka infekcja; wcześniej Połomski przeszedł operację kolana. Został pochowany w rodzinnym grobie, w Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy.

Ciekawostki o Jerzym Połomskim

 • Artysta brał udział w akcjach i koncertach charytatywnych organizowanych m.in. przez fundację Anny Dymnej.
 • W czasach PRL-u pojawiła się plotka, jakoby Połomski potajemnie wziął ślub z bogatą Amerykanką. W rzeczywistości artysta nigdy się nie ożenił. W latach 70. sugerowano, że Jerzego Połomskiego łączy poważne uczucie z Edytą Wojtczak. 
 • Zanim całkiem poświęcił się śpiewaniu, grał m.in. poetę w Weselu Wyspiańskiego, króla Jana Kazimierza w Mazepie Słowackiego czy tytułową rolę w sztuce Gorkiego – Jegor Bułyczow i inni.
 • Połomskiego uznawano za sceniczny wzór elegancji, doskonałej dykcji i barwy głosu, choć sam artysta nie był zadowolony ze swej urody; porównywał ją do chomika.
 • Połomski miał siostrę Jadwigę i brata Wojciecha.
 • Zanim został artystą estradowym, w konkursie Polskiego Radia pokonał Mieczysława Fogga. Jak przyznał, oficjalnie przegrał plebiscyt, gdyż dyrektor Władysław Szpilman stwierdził, że nie wypada, by tak młody artysta wyprzedził legendarnego Fogga.
 • Był miłośnikiem sztuki; występował w peruce.
 • Piosenkarz nie świętował swoich urodzin.

Źródło zdjęć:

 • Fot. 1: autorstwa Kingi Szafrugi – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36958873,
 • Fot. 2: autorstwa Jerzego Połomskiego – Jerzy Połomski, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114786678,
 • Fot. główne: @kasiafavre23 / YouTube.

Zostaw komentarz