Stół wielkanocny – dekoracje. Jak udekorować stół na Wielkanoc? Krótki poradnik

ozdabianie stołu wielkanocnego

Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików. Jak na każdą uroczystość przystało, chcemy, by święta przebiegły w wyjątkowej atmosferze, a suto zastawiony stół cieszył oczy biesiadników. Jak zatem udekorować stół na święta wielkanocne, by modę połączyć z tradycją? Dekoracje wielkanocne na wielkanocne śniadanie mogą być różne. Tak samo jak kolorystyka stołu. Oto ciekawe pomysły!

Stół, czyli centrum świętowania

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, choć do ferworu świątecznych przygotowań zostało jeszcze trochę czasu. Oprócz wielkanocnych potraw i porządków w mieszkaniu, naszą większą uwagę wzbudza odpowiednie przystrojenie miejsca, w którym podczas świąt spędzamy najwięcej czasu. To stół jest centrum biesiadowania w każdym polskim domu; to przy nim toczy się życie rodzinne.

Dekoracja stołu wielkanocnego to wyzwanie, ale także świetny relaks. Jeśli nie masz własnego pomysłu, w jaki sposób przystroić stół na święta, możesz skorzystać z propozycji, które od lat sprawdzają się na stołach na Wielkanoc. Świąteczne smakołyki zasługują na wyjątkową oprawę!

Naturalne kwiaty i motywy kwiatowe

Wielkanoc to przede wszystkim świeże kwiaty – im więcej, tym lepiej! By pięknie przystroić stół, bukiety nie muszą stać w eleganckich donicach bądź wazonach – wystarczą szklane słoiki. Żonkile, hiacynty, tulipany i szafirki będą świetnym wyborem. Motyw kwiatowy może pojawiać się również na talerzach, obrusach i innych elementach zastawy wielkanocnej.

Kolory dekoracji

W wielkanocnej dekoracji stołu na pewno sprawdzi się kolorystyczna klasyka: żółć, biel i zieleń. Wielkanoc lubi się z pastelami! Aranżując stół na święta, wybierz ozdoby wielkanocne przypominające rozbielony błękit, a także te wzbogacone o odcienie lawendowe, pudrowe i łososiowe. Tak samo jak Wielkanoc lubi pastele, tak te świetnie komponują się ze wzorzystymi fakturami. Grochy, pasy lub krata wypadną bardzo dobrze w towarzystwie urokliwych motywów kwiatowych. Z racji tego, że pastele to delikatne odcienie, możesz dowolnie je łączyć, bez obawy przez zbyt nachalną, krzykliwą dekoracją.

Klasyczna biel albo nowoczesny veri peri

Klasyka i ponadczasowa moda to elementy, które zawsze dobrze sprawdzą się na stole na Wielkanoc. Niech zagoszczą na nim białe tulipany, hiacynty i narcyzy. Biały obrus i zastawa w tym samym odcieniu będą wyglądały stylowo, jednak monochromatyczną stylizację warto przełamać np. kolorowymi podkładkami pod talerze.

Na stole mogą znaleźć się również dekoracje w stylu veri peri, czyli w kolorze przypominającym kwiaty barwnika. Ten delikatny fiolet będzie świetnie pasował do dekoracji stołu na Wielkanoc.

Naturalne aranżacje

W tym roku postaw na naturalność! Zrezygnuj z plastikowych podkładek pod talerze, syntetycznych obrusów i sztucznych kwiatów. Ozdoby wykonane własnoręcznie z naturalnych materiałów znalezionych w domu lub na spacerze świetnie wpiszą się w wielkanocny trend. Co można wykonać samodzielnie? Np. zajączki z drewna lub wiklinowe koszyczki. To świetny sposób, by przystroić świąteczny obiad. Dobrym pomysłem jest, by przyozdobić wielkanocny stół wiosennymi kwiatami i pisankami włożonymi do szklanego naczynia.

Niemalowane albo malowane jajka

W tym roku bardzo mocnym trendem są… naturalne jajka! Niemalowane i niefarbowane, a dzięki temu wyjątkowe w swojej prostocie. Można je ułożyć na mchu albo stroikach z bukszpanu. Zagorzali zwolennicy ozdabiania jajek powinni natomiast pokusić się o oklejenie ich w stylu eko – czy to listkami ziół i warzyw, czy płatkami kwiatów. Jeśli to dla nas za mało, można ubrać jajka w koronkowe kubraczki lub przewiązać sznurkiem z juty.

Zobacz też, co smacznego możesz przygotować na Boże Narodzenie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *