Dom Pomocy Społecznej w Wałczu

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Orla 35
78-600 Wałcz

Lokalizacja: Nad jeziorem W mieście
Miasto: Wałcz
Województwo: zachodniopomorskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne i publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 5202.66 zł
Opis

DPS w Wałczu mieści się w zabytkowym, poniemieckim budynku pochodzącym z 1907 roku. Ośrodek zlokalizowany jest w śródmieściu, na półwyspie przy jeziorze, z dala od dróg szybkiego ruchu. Obiekt dysponuje komfortowymi pokojami dla pensjonariuszy, osobnym pawilonem terapeutyczno-rehabilitacyjnym oraz terenami rekreacyjnymi. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę, podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz specjalne uchwyty w łazienkach.

Położenie geograficzne

Wałcz to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość położona jest na Pojezierzu Wałeckim, nad Jeziorami Raduń i Zamkowym oraz rzeką Pilcą. Wałcz składa się z 4 części, które dawniej funkcjonowały jako osobne miejscowości. Te części to Chrząstkowo, Morzyca, Olszynka oraz Sosnówka.

Lokalizacja i dojazd

Dom mieści się przy ulicy Orlej 35 w Wałczu. Obiekt zlokalizowany jest w śródmieściu, na półwyspie przy jeziorze, w znacznym oddaleniu od dróg szybkiego ruchu. W odległości około 200 m od obiektu znajduje się kościół. Sam ośrodek umiejscowiony jest w zabytkowym, poniemieckim budynku wybudowanym w 1907 roku.

Dom Pomocy Społecznej w Wałczu
Malownicze położenie to jeden z największych atutów ośrodka

Do Wałcza można dojechać pociągiem, autobusem lub prywatnym samochodem. W mieście znajduje się dworzec kolejowy na którym zatrzymują się pociągi z Piły, Szczecina czy Warszawy. Komunikację autobusową w rejonie Wałcza nadzoruje przedsiębiorstwo PKS Wałcz oraz Wałeckie Towarzystwo Przewozowe. Po mieście kursują także autobusy 14 linii, zapewniające połączenia zarówno wewnątrz miasta, jak i z przyległymi wsiami.

Przez Wałcz przebiega droga krajowa nr 10 oraz droga krajowa oraz nr 22 z Kostrzyna do okolic Braniewa. Dojazd do Wałcza zapewniają również drogi wojewódzkie – DW163 z Kołobrzegu i DW178 do Obornik Wielkopolskich.

Warunki lokatorskie

Dom Pomocy Społecznej w Wałczu znajduje się w zabytkowym budynku z cegły. Nic dziwnego, że jego wnętrza nawiązują do motywów neobarokowych i secesyjnych. Obiekt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to dwupiętrowy budynek główny pochodzący z 1907 roku, druga z kolei to nowoczesny pawilon terapeutyczno – rehabilitacyjny z 2008 roku. W łączniku zlokalizowane są komfortowo urządzone pokoje 2-osobowe dla pensjonariuszy.

Cały obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na jego terenie znajduje się winda, podjazdy dla wózków inwalidzkich, a także specjalne poręcze i uchwyty w łazienkach.

Dom Pomocy Społecznej w Wałczu
W pokojach są wygodne i funkcjonalne meble, a kolorystyka wnętrza jest ciepła i jasna

Mieszkańcy DPS-u w Wałczu mają zapewnione zakwaterowanie oraz całodzienne wyżywienie. Menu składa się ze smacznych i zbilansowanych posiłków, które każdorazowo są uzgadniane z lekarzem i uwzględniają indywidualne zalecenia dietetyczne.

Pensjonariusze mogą liczyć ponadto na organizację czasu wolnego oraz opiekę duchową i religijną. Sprawuje ją Ojciec Kapucyn z Parafii Świętego Antoniego w Wałczu. Raz w miesiącu na miejscu odbywa się spowiedź, a w ostatnią niedzielę każdego miesiąca odprawiana jest msza święta.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Oferta placówki obejmuje pobyty stałe i dedykowana jest osobom w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorym. Dom Pomocy Społecznej w Wałczu to ośrodek koedukacyjny, dlatego mogą w nim przebywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Placówka dysponuje w sumie 60 miejscami dla pensjonariuszy. Informacja dotycząca liczby dostępnych miejsc jest na bieżącą aktualizowana (można się z nią zapoznać odwiedzając stronę internetową ośrodka).

Opieka medyczna i rehabilitacja

DPS w Wałczu zapewnia mieszkańcom:

  • całodobową opiekę zespołu opiekuńczo-pielęgnacyjnego,
  • stały kontakt z lekarzem rodzinnym,
  • fachową opiekę socjalną, oraz
  • organizację czasu wolnego.
Dom Pomocy Społecznej w Wałczu
W ośrodku znajduje się świetnie wyposażona sala do terapii zajęciowej

Jedną z form aktywności proponowanych seniorom jest terapia zajęciowa. Personel dba nie tylko o aktywizację swoich podopiecznych, ale również o ich integrację. Służą temu między innymi różnego rodzaju imprezy organizowane na terenie ośrodka – mieszkańcy domu chętnie biorą udział w ogniskach i grillach, wyjazdach turystycznych czy wydarzeniach, takich jak imieniny czy urodziny. Ośrodek współpracuje z okolicznymi przedszkolami, szkołami, a także Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych i Twórczych „Ewki” i Caritasem.

W domu znajduje się sala do fizjoterapii czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:00. Pomieszczenie wyposażone jest w niezbędny sprzęt do zajęć usprawniających, w tym m.in.: UGUL, materace, drabinki, rowerki treningowe, rotory kończyn górnych i kończyn dolnych, a także stół do terapii manualnej i kończynę górną. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego mieszkańca z uwzględnieniem chorób przewlekłych i współistniejących. W przypadku osób leżących fizjoterapeuta prowadzi rehabilitację przyłóżkową.

Atrakcje turystyczne

Jedną z największych atrakcji miasta jest Muzeum Ziemi Wałeckiej mieszczące się przy ulicy Pocztowej 14. Mieści się ono w neoklasycystycznym dworku z przełomu XVIII i XIX wieku. W muzeum można podziwiać ekspozycje pokazujące między innymi działania wojenne z czasów II wojny światowej czy budowę Wału Pomorskiego. W placówce odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia kulturalne – warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży, wernisaże, prelekcje czy konferencje naukowe.

Pozostałe atrakcje turystyczne zlokalizowane na terenie Wałcza to:

  • Jezioro Raduń,
  • Park Linowy Rudnica,
  • Czarodziejska Górka,
  • Kościół św. Mikołaja,
  • Cerkiew prawosławna z XIX wieku,
  • Jezioro Zamkowe.

Fot.: www.dpswalcz.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie