Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Romera 21/29,
70-900 Szczecin

Lokalizacja: W mieście
Miasto: Szczecin
Województwo: zachodniopomorskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 6557 zł
Opis

Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Romera w Szczecinie to placówka przystosowana do pobytu 250 pensjonariuszy. Oferta pobytów skierowana jest do osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Ośrodek mieści się w 5-kondygnacyjnym budynku wyposażonym w windy i inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W domu znajduje się świetnie wyposażona kuchnia zapewniająca mieszkańcom odpowiednie posiłki, kaplica, pokoje pobytu dziennego, a także pomieszczenia do terapii i rehabilitacji. Dom zlokalizowany jest w dzielnicy Szczecin–Pogodno, w centralnym punkcie osiedla Zawadzkiego-Klonowica.

Położenie geograficzne

Szczecin to miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce. Położone jest w województwie zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim, nad rzeką Odrą i Jeziorem Dąbie. Szczecin otoczony jest trzema dużymi kompleksami leśnymi – Puszczą Wkrzańską od północy, Puszczą Bukową od południa i Puszczą Goleniowską od wschodu.

Lokalizacja i dojazd

Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej mieści się przy ulicy Romera 21/29 w Szczecinie. Ośrodek usytuowany jest w dzielnicy Szczecin– Pogodno, w centralnym punkcie osiedla Zawadzkiego-Klonowica. W okolicy nie brakuje sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych. Kilka ulic dalej znajduje się Przychodnia Rodzinna.

Do ośrodka można dojechać środkami transportu publicznego, na przykład tramwajem. Szczeciński Szybki Tramwaj łączy prawobrzeżną część miasta z centrum. Dla wielu osób znacznie wygodniejsza jest podróż samochodem. Szczecin jest ważnym węzłem transportowym na trasie transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe. Przez miasto przebiega między innymi autostrada A6 (Kołbaskowo – Szczecin – Goleniów – Koszalin – Sławno – Słupsk – Lębork – Gdynia – Gdańsk – Pruszcz Gdański). W niewielkiej odległości od domu biegnie droga nr 115 prowadząca przez Szczecin, Tanowo, aż do granicy z Niemcami w Dobieszczynie.

Warunki lokatorskie

DPS przy Romera to 5-kondygnacyjny budynek składający się z trzech segmentów:

  • w budynku A znajdują się pokoje 1-osobowe w systemie aneksowym – na dwa pokoje przypada wspólna łazienka, przedpokój oraz podręczna kuchnia;
  • w aneksie B i C rozmieszczone są pokoje 1- i 2-osobowe z prywatnymi łazienkami.

Cały obiekt wyposażony jest w windy, system alarmowo-przeciwpożarowy, system przyzywowo-alarmowy, a także liczne udogodnienia dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie
Pokoje pobytu dziennego to miejsca, w których seniorzy mogą wspólnie spędzać czas

W ciągu dnia seniorzy mogą spędzać czas w swoich prywatnych pokojach lub integrując się z innymi pensjonariuszami. Z myślą o mieszkańcach powstały bowiem pomieszczenia ogólnodostępne, w tym:

  • jadalnia,
  • świetlica,
  • kaplica (miejsce kultu religijnego),
  • pokoje dziennego pobytu,
  • kuchenki pomocnicze.

W budynku nie mogło zabraknąć także pomieszczeń gospodarczych i administracyjnych. Są to m.in.: pralnia z suszarnią, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji oraz gabinety medycznej pomocy doraźnej.

Ośrodek dysponuje własną kuchnią, w której każdego dnia przygotowywane są posiłki dla mieszkańców. Menu uwzględnia normy żywieniowe dla osób w podeszłym wieku oraz indywidualne zalecenia lekarskie.

Wiosenne i letnie miesiące seniorzy chętnie spędzają na zewnątrz. Przed budynkiem czekają na nich tereny rekreacyjne ze ścieżkami spacerowymi i ławeczkami.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie powstał z myślą o przyjęciu 250 pensjonariuszy. Jego mieszkańcami mogą zostać osoby w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chore.

Dom jest placówką publiczną, dlatego aby się dostać na listę mieszkańców należy złożyć odpowiedni wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Pensjonariusze przebywający w DPS-ie mają zapewnione kompleksowe usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne sprawowane przez wykwalifikowany personel. Pełen zakres oferowanych świadczeń obejmuje m.in.:

  • pomoc w utrzymaniu czystości w pokoju,
  • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
  • podawanie leków zaleconych przez lekarza,
  • pilnowanie terminów badań kontrolnych u lekarza pierwszego kontaktu i u lekarzy specjalistów,
  • pomoc przy toalecie porannej i wieczornej,
  • profilaktykę przeciwodleżynową,
  • organizację czasu wolnego.
Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie
Jedną z uwielbianych przez seniorów form terapii są zajęcia z udziałem czworonogów

Placówka zapewnia swoim podopiecznym udział w terapii zajęciowej. Proponowane formy aktywności to m.in.:

  • zajęcia podnoszące sprawność fizyczną – gimnastyka indywidualna i grupowa, ćwiczenia na sali rehabilitacyjnej;
  • zajęcia psychoterapeutyczne,
  • muzykoterapia – w ośrodku działa chór ,,Srebrna Młodość” w ramach którego przygotowywane są programy muzyczne i poetyckie;
  • zajęcia kulturalno-oświatowe – wspólne czytanie, wieczorki taneczne, występy zespołów muzycznych, wycieczki krajoznawcze;
  • warsztaty plastyczno-manualne,
  • dogoterapia – zajęcia z udziałem czworonogów.

Atrakcje turystyczne

Szczecin jest malowniczo położony nad Jeziorem Dąbie. Wśród miejsc, które obowiązkowo należy zobaczyć w mieście jest Zamek Książąt Pomorskich – renesansowa perła województwa zachodniopomorskiego, której początki sięgają XIV wieku. Przy zamku działa kino studyjne, opera oraz teatr Piwnica przy Krypcie. Fani sztuki koniecznie powinni udać się do Muzeum Narodowego, które mieści się przy ulicy Staromłyńskiej 27. Wśród prezentowanych tam eksponatów znalazły się dzieła reprezentujące różne nurty w sztuce europejskiej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczecinie? Oto kilka najciekawszych miejsc:

  • Bazylika Archikatedralna św. Jakuba,
  • Wały Chrobrego,
  • Jasne Błonia im. Jana Pawła II,
  • Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki,
  • Jezioro Szmaragdowe,
  • Wieża Gocławska,
  • Rynek Sienny.

Fot.: www.dpsromera.szczecin.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie