Z jakiego masażu może skorzystać senior?

Masaż to niewątpliwie najpopularniejsza forma terapii stosowana podczas leczenia uzdrowiskowego w sanatorium. Jest prostym zabiegiem, który znacznie przyspiesza powrót chorego do pełnej sprawności. I co najważniejsze: jest uwielbiany przez kuracjuszy.

Czym jest masaż?

Masaż jest jednym z rodzajów zabiegów w sanatorium. To powszechnie znana forma terapii opierająca się głównie na wykorzystywaniu bodźców mechanicznych. Najczęściej są one wywoływane manualnie przez masażystę. Niekiedy wspomaga się je specjalnymi urządzeniami. Przez wzgląd na liczne sposoby wykonywania masażu, jak również mechanizmy działania, ma on wiele odmian. Masaż dzielimy m.in. na: masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż klasyczny, masaż leczniczy, masaż tajski czy masaż twarzy. Rodzaj masażu jest zależny od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jakie są rodzaje masażu w sanatorium?

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny to jeden z najpopularniejszych rodzajów masażu relaksacyjnego, pobudzającego bądź leczniczego. Polega na zastosowaniu bodźców mechanicznych. Prawidłowo przeprowadzony ma korzystny wpływ na całe ciało i wywołuje uczucie odprężenia, redukuje napięcie mięśni, niweluje dolegliwości bólowe, poprawia krążenie oraz przepływ chłonki (limfy). Zmniejsza tkankę tłuszczową oraz przyspiesza przemianę materii. Koryguje zmiany układu kostnego. Najczęściej stosowanymi technikami masowania klasycznego są: głaskanie, rozcieranie, przesuwanie oraz oklepywanie. Masaż może być przeprowadzany w formie zabiegu częściowego lub całościowego. By uzyskać wyraźne efekty, należy go regularnie powtarzać.

Masaż relaksacyjny

Wśród najpopularniejszych rodzajów masażu w sanatorium jest masaż relaksacyjny. Fachowo przeprowadzony prowadzi do pobudzenia układu krążenia (polepszenia przepływu krwi), a także rozluźnia mięśnie, poprawia kondycję skóry. Niweluje stres, dzięki czemu ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Ponadto prowadzi do znacznej bądź całkowitej redukcji napięcia psychicznego.

masaż relaksacyjny w sanatorium

Hydromasaż

Polega na masowaniu ciała strumieniami wody wydobywającymi się z dysz rozmieszczonych w bocznych ścianach wanny. Zanurzone ciało jest unoszone siłami wyporu wody. Dzięki temu wszystkie stawy i mięśnie zostają rozluźnione, ruchy są sprawniejsze i płynniejsze. Ciśnienie wody pobudza krążenie krwi i korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Ciecz w kontakcie z tkankami powoduje wymianę ciepła między wnętrzem ciała a jego powierzchnią i tym samym pozytywnie wpływa na regulację cieplną naczyń krwionośnych.

Manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny koncentruje się na poprawie krążenia limfy. Polega na wykorzystaniu technik manualnych wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych i uregulowaniu mechanizmu wtłaczania oraz odprowadzania płynów tkankowych przez chłonkę. Jako główne wskazania do tego typu terapii wymienia się: zastoje limfatyczne, cukrzycę, wspomaganie procesu odchudzania oraz redukcji cellulitu, a także obrzęki powstałe np. po operacji tarczycy.

Masaż segmentarny

Nazywany jest leczniczym masażem odruchowym. Opiera się na twierdzeniu, że mięśnie segmentarnie powiązane z chorymi narządami wykazują zwiększone napięcie i wrażliwość bólową. Na ten rodzaj masażu są kierowani kuracjusze z przewlekłymi chorobami narządów wewnętrznych, stanami pourazowymi, zaburzeniami w pracy autonomicznego układu nerwowego bądź gruczołów wewnątrzwydzielniczych.

Masaż elongacyjny

To połączenie technik rozluźniających i rozciągania oraz ćwiczeń mających na celu korygowanie nieprawidłowości w zakresie ustawienia dolnego odcinka ciała.

Masaż izometryczny

Jest odmianą masażu klasycznego. Jego głównym celem jest przywrócenie siły osłabionym mięśniom oraz zwiększenie ich masy. Wykonuje się go na pojedynczym napiętym mięśniu albo grupach mięśniowych. Dzięki odpowiednim technikom możliwe jest usprawnienie krążenia limfatycznego. To przekłada się na możliwość redukcji podskórnej tkanki mięśniowej.

Masaż okostnowy

Masaż okostnowy stosuje się w celu zlikwidowania stref zmian odruchowych w obrębie okostnej, czyli silnie unaczynionej i unerwionej błony pokrywającej od zewnątrz większą część kości. Po zlokalizowaniu odpowiedniego miejsca masażysta wykonuje okrężne ruchy przy jednoczesnym stopniowym zwiększaniu siły ucisku. Jednorazowy ucisk punktu powinien trwać nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 sekund z 5-sekundową przerwą. Czas przeznaczony na masowanie jednego punktu to od 2 do 4 minut.

Masaż centryfugalny

To tzw. masaż stawowy bądź dostawowy, wspomagający gojenie kontuzji stawów oraz ich składowych, w tym torebki stawowej, więzadeł stawowych itd. Jego działanie lecznicze sprowadza się do wzrostu temperatury masowanych tkanek oraz doprowadzeniu do ich przekrwienia. To w konsekwencji prowadzi do wzrostu wytwarzania mazi stawowej i pobudzenia przemiany materii oraz rozluźnienia tkanek okołostawowych.

Masaż ispilateralny

W tym przypadku głównym celem masażu jest przyspieszenie zrastania się kości po złamaniach. Masaż polega na oklepywaniu, ugniataniu i uciskaniu zdrowego odcinka chorej kończyny. Gdy zabieg zostanie wykonany prawidłowo, doprowadzi do lepszego ukrwienia, a tym samym odżywienia uszkodzonych obszarów.

Masaż kontralateralny

Masaż kontralateralny jest odmianą masażu leczniczego. Wykonywany jest na zdrowej kończynie, w przypadku gdy dostęp do chorej jest utrudniony bądź niemożliwy. Może to wynikać np. z umieszczenia kończyny w gipsie. Lecznicza opcja tego typu działania wynika z mechanizmu naczyniowo-ruchowego skrzyżowania odruchów fizjologicznych. Podczas masażu dochodzi do silnego przekrwienia zdrowej kończyny, co oddziałuje na kończynę chorą i dzięki temu poprawia jej kondycję.

na czym polega masaż?

Masaż pneumatyczny (BOA)

Zabieg stosowany jest w przypadku różnego typu niewydolności: żylnej, limfatycznej, a także przy obrzękach kończyn górnych w stanach po mastektomii. Może mieć też działanie prewencyjne, czyli wyprzedzać możliwe wystąpienie np. chorób krążeniowych bądź ortopedycznych. Masaż pneumatyczny polega na tzw. presoterapii, czyli przerywanym ucisku pneumatycznym. Kompresyjny drenaż limfatyczny jest możliwy dzięki przesuwającej się fali uciskowej.

Wskazania do masażu

Lista powodów, dla których warto skorzystać z masażu leczniczego w sanatorium, jest długa. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć następujące czynniki:

  • zmniejszenie poziomu bólu,
  • złagodzenie stresu,
  • zwiększenie odporności,
  • poprawę snu,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • pomoc w problemach trawiennych,
  • redukcję blizn,
  • zniwelowanie skurczów,
  • zwiększenie zakresu ruchu w chorej kończynie,
  • szybszą regenerację po wysiłku fizycznym,
  • ogólny relaks.

Przeciwwskazania do masażu

Przeciwwskazaniami do konkretnego rodzaju masażu mogą być:

  • ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów,
  • choroby nowotworowe,
  • krwotoki,
  • ogólne zakażenia organizmu przebiegające w podwyższonej temperaturze.

Jak wybrać dobrego masażystę?

Z usług masażysty możemy korzystać w sanatorium albo poza nim. Wybór dobrego masażysty jest konieczny dla zapewnienia efektywnego i przyjemnego masażu. Przede wszystkim ważne jest, aby szukać masażysty z kwalifikacjami i certyfikatami. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opinii i referencji. Dobre opinie od poprzednich klientów mogą być znakomitym wskaźnikiem jakości usług. Koniecznie sprawdź specjalizację masażysty – różni specjaliści mogą być bardziej doświadczeni w konkretnych typach masażu, takich jak sportowy, relaksacyjny czy terapeutyczny.

Ważne, abyś poczuł/-a się komfortowo z masażystą – dobra komunikacja i poczucie bezpieczeństwa są niezbędne do pełnego relaksu podczas zabiegu. Wreszcie, warto rozważyć lokalizację gabinetu, dostępność zabiegów i ich ceny, aby upewnić się, że wybrany masażysta pasuje do naszych potrzeb i możliwości.

Jak przygotować się do masażu?

W dniu masażu należy spożywać jedynie lekkostrawne posiłki, pić więcej wody albo ciepłej herbaty. Powinniśmy unikać kawy. Zalecane jest, by ostatni posiłek spożyć przynajmniej godzinę przez masażem. Ponadto niedługo przed zabiegiem warto wziąć prysznic, dzięki czemu będziemy czuli się bardziej komfortowo. Należy ubrać się w rzeczy niekrępujące ruchów, zdjąć biżuterię oraz wszelkie inne ozdoby mogące utrudnić pracę masażyście. Ponadto zabierzmy ze sobą odzież na zmianę, gdyż niekiedy do masażu wykorzystuje się olejki eteryczne. Ich użycie będzie wymagało przebrania się po skończonym zabiegu.

Podsumowując, masaż to skuteczna metoda poprawy ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, zdolna do złagodzenia bólu, zmniejszenia stresu i poprawy elastyczności mięśni. Bez względu na to, czy szukasz ulgi w bólu, czy po prostu pragniesz chwili relaksu, masaż oferuje szeroki zakres korzyści, które mogą znacznie poprawić Twoje samopoczucie.