Odkurzacz automatyczny – pomoc w codziennych obowiązkach

robot sprzątający

Niejedna z gospodyń marzy o urządzeniu, które wyręczyłoby ją w wykonywaniu rutynowych i często nielubianych obowiązków. Z pomocą przychodzi robot sprzątający, którego praktyczne funkcje pozwolą utrzymać nienaganną czystość. Dlaczego warto kupić robota? Sprawdź!

Czym jest robot sprzątający?

Robot sprzątający bądź inaczej – odkurzacz automatyczny – to niewielkie urządzenie wyposażone w akumulator i silnik oraz zaprogramowane do samodzielnego wykonywania określonych zadań. Sprzęt zazwyczaj jest w stanie wyręczyć nas w prostych obowiązkach domowych typu odkurzanie podłogi z pozostałych na niego paprochów i sierści.

Jak działa robot sprzątający?

Sercem robota sprzątającego jest silnik, a oczami czujniki bądź kamery. Dzięki nim jest w stanie płynnie ominąć przeszkody pojawiające się na jego drodze, takie jak m.in. meble. Robot wykrywa schody i zmianę podłoża i tworzy się między nimi tzw. wirtualna ściana Do niezakłóconego działania potrzebne jest mu odpowiedzenie zasilanie. Bardziej zaawansowane roboty do ładowania akumulatora korzystają ze stacji dokującej, natomiast te słabszej jakości ładuje się poprzez kabel z ładowarką. Odkurzacze automatyczne nowszej generacji są wyposażone w stację dokującą, która oprócz ładowania służy do opróżnienia i czyszczenia pojemnika na kurz.

robot sprzątający

Robot sprzątający – jakie parametry są ważne przy wyborze?

Zanim kupimy robota sprzątającego powinniśmy sprecyzować swoje oczekiwania, gdyż parametrów, które trzeba zoptymalizować jest naprawdę sporo. Należą do nich:

Pojemność akumulatora 

Od tego parametru zależy, jak długo robot sprzątający może pracować bez ładowania, np. akumulator o pojemności 2600 mAh wystarcza na 150 minut pracy. Warto także zwrócić uwagę na czas, jaki jest potrzebny, aby w pełni naładować akumulator, niektóre modele potrzebują nawet kilku godzin.

Czujniki 

To one decydują o tym, jak sprawnie robot sprzątający porusza się po powierzchni. Odkurzacze automatyczne korzystają z kamer bądź sensorów automatycznych czy na podczerwień. Dzięki temu wykrywają przeszkody, takie jak: ściany, meble, progi, schody. Rozpoznają także rodzaj nawierzchni, po której się poruszają oraz ilość zabrudzenia, do których dostosowują tryb pracy.

Moc silnika 

Moc silnika określa, z jaką prędkością i siłą pracują szczotki oraz system ssący w odkurzaczu automatycznym. Im więcej watów, tym efektywniej urządzenie będzie odkurzać. Co ważne, nie warto porównywać mocy robota sprzątającego z mocą tradycyjnego odkurzacza. Siła ssąca w robocie jest niższa, jednak urządzenie to przeważnie pracuje dużo dłużej niż zwykły odkurzacz. Dzięki mniejszej mocy silnika robot sprzątający jest bardziej ekonomiczny.

Pojemność pojemnika na brud 

Od wielkości pojemnika uzależnione jest to, jak często będziemy musieli ingerować w pracę robota sprzątającego, czyli w trakcie odkurzania opróżniać zbiornik na zabrudzenia i kurz (w przypadku urządzeń, które nie mają funkcji automatycznego czyszczenia pojemnika). Wielkość zbiornika warto dostosować do metrażu mieszkania i rodzaju zabrudzeń.

Rodzaj filtrów 

To ważny parametr, zwłaszcza dla alergików. Rodzaj filtra ma wpływ na to, jak czyste jest powietrze wypuszczane przez robot sprzątający, czyli ile filtr zatrzymuje kurzu, roztoczy, alergenów i innych zanieczyszczeń. Tak jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, najlepsze są filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter).

Poziom hałasu

Roboty sprzątające są cichsze od tradycyjnych odkurzaczy. Hałas wytwarzany przez odkurzacz automatyczny waha się w przedziale od 55 do 75 dB (dla porównania – bardzo cichy okap na najniższym biegu wytwarza hałas na poziomie ok. 50 dB). Biorąc pod uwagę, że czas działania robota sprzątającego wynosi ok. 2 godzin (standardowy cykl), głośny model może być naprawdę uciążliwy. Głośność urządzenia może mieć także znaczenie dla właścicieli zwierząt – niektóre domowe pupile boją się hałasujących urządzeń.

robot do sprzątania

Jakie jeszcze funkcje mogą przydać się w robocie sprzątającym?

Oprócz wymienionych, wybierając robota sprzątającego warto zwrócić uwagę na funkcje oferowane poza standardowym wyposażeniem, za które trzeba nieco dopłacić. Są to:

Mapowanie i nawigacja

Tworzenie w systemie robota dokładnej mapy domu lub mieszkania, na podstawie której urządzenie wykonuje swoją pracę.

Sterowanie przez aplikację 

Wiele dostępnych na rynku modeli ma opcję sterowania przez aplikację, którą należy zainstalować na smarfonie lub tablecie. W aplikacji możemy zaplanować pracę robota (dokładne daty i godziny), zdalnie zmienić ustawienia, a także monitorować działanie urządzenia i jego stan techniczny.

Bariery dostępu 

Funkcja, dzięki której możemy wyznaczyć granice (tzw. wirtualne ściany), w których robot będzie się poruszył. Za pomocą takiej bariery możemy „odgrodzić” część pomieszczenia, w której np. stoją łatwe do przewrócenia przedmioty, miski z jedzeniem dla zwierząt itp.

Automatyczny powrót do stacji dokującej 

Przy niskim poziomie naładowania akumulatora robot samodzielnie wraca do bazy, aby naładować baterię. Niektóre modele mają również funkcję wznowienia pracy – po naładowaniu akumulatora robot wraca na miejsce, w którym przerwał pracę, aby kontynuować sprzątanie.

Komunikaty głosowe 

Robot sprzątający informuje nas np. o powrocie do stacji dokującej, przeszkodach, które spotyka na trasie sprzątania, stanie technicznym itp.

Spot 

Roboty mogą być wyposażone w funkcję czyszczenia fragmentu podłogi, np. kiedy coś się rozsypie. Funkcja mycia w takim przypadku jest bardzo pomocna.

Automatyczne czyszczenie pojemnika 

Po dojechaniu do stacji dokującej odkurzacze automatycznie opróżniają pojemnik na zabrudzenia (trafiają do większego pojemnika umieszczonego w bazie, który trzeba opróżniać np. raz w miesiącu).

Czyszczenie krawędzi 

Program pozwalający na poruszanie się robota tylko wzdłuż rozpoznanych krawędzi (np. przy meblach, ścianach), w niektórych modelach aktywują się wtedy specjalne szczotki, które zgarniają zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc.

Mycie podłogi 

Niektóre modele robotów sprzątających mają oprócz dysponowania funkcją odkurzania mają funkcję mycia na mokro (są to modele z tzw. funkcją mopowania).

sprzątanie robotem

Monitoring mieszkania 

Nowoczesne modele wyposażone w kamery pozwalają za pomocą aplikacji monitorować mieszkanie. Możemy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, a nawet podejrzeć, co robi nasze zwierzę, kiedy nie ma nas w domu.

Co zrobić, jeśli robot sprzątający nie spełni naszych oczekiwań?

Robota sprzątającego tak jak każdy inny produkt możemy reklamować. Może się bowiem zdarzyć, ze automatyczny odkurzacz nie będzie działał tak, jak zapewnił producent bądź sprzedawca. Wówczas należy okazać dowód zakupu i uzasadnić swoją decyzję, wskazując gdzie występuje niespójność między deklaracją a stanem faktycznym. Nie kupuj produktu, który ma uszkodzone opakowanie fabryczne.

W robocie sprzątającym ważne są zwłaszcza: programator pracy, rodzaj filtra hepa oraz chroniące robota zaplątaniu się w kable. Czas ładowania powinien być ograniczony do minimum, z kolei praca na jednym ładowaniu powinna być jak najdłuższa. Dobry odkurzacz automatyczny skutecznie oczyści zabrudzone miejsca i będzie miał zdolność wykrycia uskoku podłoża. Odkurzacze samojezdne mają odpowiedni programator pracy, który pozwala im poruszać się na określonych metrach kwadratowych.

https://www.youtube.com/watch?v=r5D2TLL0frA

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *