Monitoring zużycia energii – dlaczego warto go stosować

jak monitorować zużycie energii

Zapanowanie nad kosztami energii elektrycznej jest szczególnie ważne w czasach, gdy jej wysokie ceny nie sprzyjają wydatkom. Koszty można obniżyć, monitorując zużycie energii przez całą dobę. Dzięki odpowiednim systemom możliwe jest zaoszczędzenie nawet jednej trzeciej energii.

Większości z nich jest podobny: ogromne zaskoczenie, gorączkowe szukanie powodów wyższych rachunków, korespondencja z operatorem, długi czas rozpatrzenia reklamacji, nerwy. A przecież można tego uniknąć, odpowiednio kontrolując zużycie energii elektrycznej. Stałe monitorowanie danych płynących z licznika pomoże Ci nie tylko utrzymać w ryzach miesięczny budżet, ale też szybko wykryć ewentualną „dziurę” w domowym systemie energetycznym.

Wyprzedzić awarię

Wiele osób doświadczyło już nieprzyjemnych konsekwencji wyższych rachunków za energię elektryczną, a także problemów z dostawą energii w razie awarii sieci. Można jednak uniknąć tych problemów dzięki monitorowaniu jej zużycia. Stałe śledzenie danych z licznika pozwala na utrzymywanie miesięcznego budżetu w ryzach i szybkie wykrycie ewentualnych problemów w systemie energetycznym.

Monitoring urządzeń energetycznych jest szczególnie istotny dla zapobiegania awariom sieci, które mogą skutkować przerwami w dostawie energii i stratami dla firm korzystających z takiego systemu. Systemy monitorujące pozwalają na szybką reakcję na nieprawidłowości i przeciwdziałanie awariom, co zmniejsza liczbę kosztownych napraw. Dodatkowo, takie rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo użytkowników i podłączonych urządzeń, a także umożliwiają analizę danych i modyfikacje w działaniu sieci.

Rozwiązanie odczytuje i zapisuje wartości poszczególnych pomiarów oraz archiwizuje je w bazie danych. Dzięki temu pozwala skrupulatnie je przeanalizować i nanieść ewentualne modyfikacje w działaniu sieci. Trzymaj rękę na pulsie i oszczędzaj prąd Dzięki monitoringowi możesz lepiej kontrolować wydatki. Obecnie większość odbiorców opiera się na prognozach operatorów, które często są zawyżone lub zaniżone. Skutkuje to tym, że tak naprawdę nie wiesz, czy pracujesz na nadpłatę, czy – co gorsza – na niedopłatę. Świadome zarządzanie energią pozwoli więc uniknąć płacenia rachunków określanych według często niedokładnych prognoz.

Zdarza się, że wyższy rachunek spowodowany jest błędem ludzkim. Wystarczy, że sam pomylisz się podczas spisywania stanu licznika lub odwiedzający Twój dom inkasent postawi przecinek nie w tym miejscu co trzeba i problemy gotowe. A czasami mogą być one jeszcze poważniejsze. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób wynajmujących nieruchomości. Jeśli wynajmujesz mieszkanie na przykład studentom, a zawarta umowa pozwala drugiej stronie na odstąpienie od niej praktycznie z dnia na dzień, szybciej i dokładniej rozliczysz się ze swoim najemcą.

Kontrola energii poprzez smartfona

Rozwiązaniem, które pozwala chronić odbiorców prądu przed wspomnianymi problemami, jest OneMeter. System zamienia tradycyjny cyfrowy licznik zużycia prądu w miernik inteligentny. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie danych pomiarowych bezpośrednio do użytkownika końcowego. Instalacja jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji na telefon, drugim zaś umieszczenie naszego urządzenia na porcie optycznym przy liczniku. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych pozwoleń od swojego operatora, ponieważ nadajnik w żaden sposób nie zakłóca pracy licznika.

Po udanej konfiguracji urządzenie przytwierdzone do licznika będzie sczytywać dokładne dane pomiarowe i poprzez aplikację mobilną przesyłać je do platformy OneMeter Cloud (stan licznika odczytywany jest co 15 min.). Dzięki temu zyskasz dostęp do dokładnych danych w formie tabel i wykresów. OneMeter oprócz podawania danych zużycia energii w czasie rzeczywistym umożliwia dostęp do informacji o poborze prądu w ciągu doby, tygodnia, miesiąca lub innego wskazanego okresu, alerty informujące o nadwyżce zużycia energii jeśli masz zaplanowany budżet, a także bieżące powiadomienia o problemach.

Aplikacja Taurona

Zdalny dostęp do odczytów energetycznych umożliwił również Tauron. Klienci czerpiący energię elektryczną mogą sprawdzić poziom zużycia mediów poprzez aplikację Mój Tauron. Zużycie energii jest określone na podstawie faktur i odczytu licznika, a aplikacja umożliwia szybszy i łatwiejszy kontakt z konsultantem. Aplikacja umożliwia szybkie sprawdzenie stanu zużycia energii elektrycznej na podstawie ostatnich faktur. Tauron zapowiedział, że użytkownicy aplikacji wkrótce za jej pomocą będą mogli załatwić sprawy związane z umowami, a także sprawy instalacyjne.

Monitoring przez Wi-Fi Moduł przekaźnika Wi-Fi Switch & Energy z serii FOX to urządzenie uniwersalne, stosunkowo łatwe w montażu i proste w obsłudze. Rozwiązanie pozwala nie tylko na zdalną kontrolę gniazdek i włączników (a tym samym na zarządzanie przez wi-fi praktycznie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w domu), ale również – poprzez monitoring zużycia energii – na precyzyjne i długoterminowe oszacowanie oraz optymalizację kosztów energii elektrycznej, która w każdym domowym budżecie stanowi bardzo istotną pozycję.

Przekaźnik tego typu wydaje się opcją szczególnie przydatną w obecnej sytuacji, gdy ceny prądu na świecie ciągle idą w górę i gdy – także ze względów proekologicznych – warto starać się o ograniczanie jego zużycia. Monitorowanie zużycia energii elektrycznej służy do analizy danych i optymalizacji systemu, w tym jego efektywności. Korzystając z urządzeń pomiarowych i liczników energii, odczyt jest rzetelny, a my możemy zaplanować oszczędności związane np. z ogrzewaniem. Power monitoring to rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik może instalować zakres mocy czynnej. Monitoring zużycia energii elektrycznej to strażnik mocy i wydajny system zarządzania także jeśli chodzi o zużycie mediów produkcyjnych.

Jakie korzyści niesie monitoring urządzeń energetycznych?

Monitoring zużycia energii pozwalają przede wszystkim na kontrolę wydatków. Odbiorcy często polegają na prognozach operatorów, które są często zawyżone lub zaniżone, co może prowadzić do płacenia za niedopłatę lub nadpłatę. Świadome zarządzanie energią pozwala na uniknięcie płacenia rachunków określanych według często niedokładnych prognoz.

Rozwiązania takie jak OneMeter czy aplikacja Taurona umożliwiają zdalny dostęp do odczytów energetycznych i szybszy kontakt z konsultantem. Urządzenia takie jak moduł przekaźnika Wi-Fi Switch & Energy pozwalają na zdalną kontrolę urządzeń elektrycznych w domu oraz na precyzyjne i długoterminowe oszacowanie oraz optymalizację kosztów energii elektrycznej.

Podsumowując, monitoring zużycia energii elektrycznej niesie wiele korzyści, w tym ochronę przed awariami sieci, kontrolę wydatków, bezpieczeństwo użytkowników i podłączonych urządzeń, zdalny dostęp do odczytów energetycznych oraz oszczędność energii i kosztów z nią związanych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *