Dane kontaktowe:
Sanatorium „Józef” w Lądku-Zdroju to zabytkowy obiekt wybudowany w 1900 roku. Ośrodek pełni obecnie funkcję szpitala uzdrowiskowego. Jest kameralny i komfortowo urządzony. W 2000 roku przeszedł gruntowny remont. Dzisiaj jest w stanie pomieścić 43 kuracjuszy – z myślą o nich przygotowano pokoje 2- i 3-osobowe. Część z nich jest dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Spis treści
Położenie geograficzne
Lądek-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w południowo-zachodniej Polsce. Kurort jest położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, na terenie gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Geograficznie leży w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, pomiędzy pasmem Gór Złotych a Krowiarek.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium „Józef” mieści się przy ulicy Wolności 2B w Lądku-Zdroju. W pobliżu obiektu znajdują się m.in.:
- Park 1000–lecia i Park Jana Pawła II – 50 m,
- Zakład Przyrodoleczniczy – 80 m,
- Pijalnia Uzdrowiskowa – 80 m,
- Punkt Informacyjny w „Zdroju Wojciech” – 80 m,
- Kawiarnia ,,Zdrój Wojciech” – 80 m,
- Szpital Uzdrowiskowy „Jubilat” – 150 m,
- Kaplica Uzdrowienia Chorych – 300 m,
- Zakład Przyrodoleczniczy „Jerzy” – 550 m,
- przystanek autobusowy – 1200 m.
Jak najszybciej i najwygodniej dojechać do uzdrowiska? Jedną z opcji jest dojazd prywatnym samochodem. Przez miasto biegnie droga wojewódzka nr 390, łącząca Kamieniec Ząbkowicki z Lądkiem-Zdrojem. Trasa biegnie przez Sosnową, prowadząc do Złotego Stoku, gdzie przecina DK46.
Warunki lokatorskie
,,Józef” to kameralny obiekt, który w 2000 roku przeszedł gruntowny remont. Obecnie dysponuje 43 miejscami noclegowymi w gustownie urządzonych pokojach 2- i 3-osobowych. Część z nich dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdym pokoju znajduje się telewizor oraz czajnik elektryczny.
W obiekcie znajduje się nowoczesna sala konferencyjna z osobną przestrzenią umożliwiającą organizację przerwy kawowej czy kameralnego bufetu szwedzkiego z przekąskami. Sala przeznaczona jest dla maksymalnie 60 osób.
Na miejscu dostępne są również inne udogodnienia, w tym:
- pokoje dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
- winda osobowa,
- dostęp do Wi-Fi,
- tarasy wypoczynkowe na każdej kondygnacji,
- parking niestrzeżony płatny (liczba miejsc ograniczona),
- teren rekreacyjno–wypoczynkowy.
Szpital uzdrowiskowy ,,Józef” połączony jest łącznikiem z dwoma innymi obiektami. W budynku ,,Adam” goście mają do dyspozycji 2 jadalnie, basen termalny, salę gimnastyczną oraz uroczą kawiarenkę. Drugi budynek o nazwie ,,Stanisław” to miejsce, w którym kuracjusze uczestniczą w różnego rodzaju zabiegach leczniczych i rehabilitacyjnych. Na jego terenie znajduje się między innymi pracownia psychologiczna i logopedyczna.
Specjalizacja leczenia
Główne profile lecznicze Uzdrowiska Lądek-Zdrój to:
- schorzenia ortopedyczno-urazowe,
- choroby reumatologiczne,
- choroby układu nerwowego,
- choroby naczyń obwodowych,
- choroby skóry,
- osteoporoza.
Zabiegi
W kompleksie obiektów „Józef – Adam – Stanisław” znajduje się baza zabiegowa. Składają się na nią: basen termalny, sale gimnastyczne wyposażone w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenia do hydroterapii i fizykoterapii, gabinet masażu, a także Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy.
W budynku ,,Adam” kuracjusze mogą skorzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii. Oferta obejmuje m.in.: prądy, laseroterapię, ultradźwięki, jonoforezę, magnetronik, terapuls, światłoterapię, krioterapię oraz okłady z pasty borowinowej.
Budynek ,,Stanisław” to miejsce, w którym odbywają się zabiegi wodolecznicze, fizykoterapeutyczne oraz masaże. Na miejscu dostępna jest ponadto sala terapii zajęciowej oraz pracownia psychologiczna i logopedyczna.
Atrakcje turystyczne
Wśród największych atrakcji miasteczka najczęściej wymienia się Park Zdrojowy im. Jana Pawła II oraz Arboretum – leśny ogród botaniczny. Mnóstwo atrakcje czeka też na fanów pieszych i rowerowych wycieczek. Przez uzdrowisko biegnie kilka szlaków turystycznych. Dużą popularnością cieszy się między innymi szlak turystyczny czerwony – Główny Szlak Sudecki, prowadzący przez: Świeradów-Zdrój, Czarną Górę, Przełęcz Puchaczówkę, Pasiecznik, Przełęcz pod Chłopkiem, Kąty Bystrzyckie, Lądek-Zdrój, Przełęcz pod Konikiem, Orłowiec, Przełęcz Jaworowa, Przełęcz pod Trzeboniem, Złoty Stok oraz Prudnik. Atrakcji nie brakuje też w najbliższej okolicy. Oto kilka z nich:
- Ruiny średniowiecznego zamku Karpień,
- Jaskinia Radochowska,
- Czarne Urwisko koło Lutyni,
- Stołowe Skały w pobliżu Stójkowa,
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku,
- Ogród Bajek w Międzygórzu,
- Kryty Most nad Białą Lądecką.
Fot.: www.uzdrowisko-ladek.pl
Zadaj pytanie
Zadaj pierwsze pytanie