Żeby się chciało – modelka Bogna Sworowska odważnie mierzy się z życiem

Bogna Sworowska

Bogna Sworowska, którą znamy jako cenioną modelkę i byłą twarz TVN-u, teraz prowadzi własną agencję PR. Nie dała się jednak zwyciężyć menopauzie, stając się inspiracją dla wielu kobiet w dojrzałym wieku.

Trenuj z Qczajem

Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy o jej najnowszym projekcie – serii treningów dla osób w wieku 50+, które powstały we współpracy z Danielem Qczajem. Bogna przyznała, że pomysł na te ćwiczenia wziął się z jej doświadczeń i potrzeb, które pojawiły się wraz z nadejściem menopauzy. W tym okresie zmagała się z brakiem energii oraz gorszym samopoczuciem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zauważyła również, że jej rówieśnicy coraz częściej rezygnowali z aktywności na rzecz mniej wymagających form spędzania czasu, takich jak kolacje zamiast spacerów czy wycieczek.

– Zmagając się z nieprzyjemnymi symptomami menopauzy, w tym z intensywnymi uderzeniami gorąca, postanowiłam poszukać skutecznego rozwiązania – mówi Sworowska. – Po konsultacjach z różnymi lekarzami, w tym ginekologiem, endokrynologiem i kardiologiem, zdecydowałam się na terapię hormonalną. Po dobraniu odpowiedniej dawki hormonów moje samopoczucie znacząco się poprawiło. Energia wróciła, a dolegliwości takie jak bóle stawów, kręgosłupa czy problemy z pęcherzem ustąpiły.

Właśnie wtedy zaczęła poszukiwać inspiracji, aby nie tylko poprawić własne zdrowie, ale i zachęcić do aktywności innych będących w jej wieku. Przeglądając Instagrama natknęła się na profil trenera Daniela Qczaja, którego pozytywna energia i charyzma natychmiast przyciągają uwagę. Daniel wydał jej się kimś, z kim może się utożsamić.

Podzieliła się z Danielem pomysłem stworzenia serii ćwiczeń dedykowanych osobom po 40. i 50. roku życia.

– On entuzjastycznie podjął wyzwanie i razem, z pomocą specjalistów i lekarzy, stworzyliśmy pierwszą serię treningów, którą ochrzciliśmy mianem „Fitness dla dojrzewających – mówi.

W oparach stereotypów

Starość często otoczona jest stereotypami, podobnie jak andropauza i menopauza, mimo że i jedno, i drugie to naturalne etapy życia. Może gdybyśmy podobnie zaczęli mówić o starości, przestałaby ona budzić negatywne emocje? Obecnie mówimy o osobach starszych, mając na myśli ludzi w wieku około 70–80 lat.

W programie treningowym Sworowska i Qczaj położyli nacisk na to, by był on dostępny dla wszystkich, niezależnie od płci czy ograniczeń słuchowych. Współpraca z Urzędem Miasta Warszawy oraz inicjatywą Aktywna Warszawa zaowocuje wkrótce serią bezpłatnych rozmów z ekspertami na temat menopauzy i andropauzy, które będzie można śledzić na ich kanale na Youtube.

Ich głównym celem jest dostarczenie solidnych, rzetelnych informacji, które zachęcą dojrzałe osoby do regularnego dbania o swoje zdrowie. Nie chodzi tylko o typowe ćwiczenia, ale także o codzienne nawyki, jak spacerowanie bądź wchodzenie po schodach zamiast jeżdżenia windą.

Nie każdy jest entuzjastą ćwiczeń, zwłaszcza w okresie menopauzy, kiedy wiele kobiet zmaga się z brakiem energii, zmęczeniem i bólem, jednak zmiany w sylwetce mogą być dodatkową motywacją do działania. Wystarczy tylko na chwilę ulec pokusie jedzenia bez umiaru i pozwolić sobie na błogie lenistwo, by wypracowane dotąd efekty zaczęły masowo spadać.

Menopauza to nie koniec świata

Menopauza to dla mnie naturalny etap w życiu, który może być uciążliwy, ale z odpowiednim podejściem i wsparciem medycznym można sobie z nim poradzić. Warto też otwarcie rozmawiać na ten temat z innymi kobietami, aby nie poddawać się negatywnym stereotypom. Niestety, moje starsze przyjaciółki nie pomogły mi w pozytywnym nastawieniu, malując menopauzę w ciemnych barwach. Przygotowywały mnie na najgorsze, mówiąc o zmianach w wyglądzie i czuciu się jako niewidoczna. Gdybyśmy były lepiej poinformowane i otwarcie rozmawiały o menopauzie, uniknęłybyśmy wielu niepotrzebnych cierpień i obaliły wiele mitów. Nawet mój syn i partner musieli dowiedzieć się, co to menopauza, gdy zauważyli zmiany w moim zachowaniu – przyznała Sworowska.

Jak przyznała, w kwestii spadku libido zwróciła się o pomoc do specjalistek. Seksuolożki doradziły jej, w jaki sposób może odzyskać poczucie kobiecości. Zrozumienie, że zmarszczki są częścią życia wielu kobiet w jej wieku, pomogło Bognie nabrać dystansu do siebie. Nauczyła się akceptować siebie i odkryła na nowo swoją wartość. Docenia etap życia, na którym jest, wie, kim chce się otaczać, a także kiedy warto pożegnać się z relacjami, które nie wnoszą nic dobrego.

Gdzie są dostępne treningi?

Treningi są dostępne na qczajfitness.pl i otwarte dla każdego, kto zdecyduje się na ich  subskrypcję. Miesięczny dostęp kosztuje 39 zł, pod warunkiem że wybierzesz plan roczny. Zanim rozpoczniesz, pamiętaj o poddaniu się podstawowym badaniom lekarskim. To kluczowe, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ćwiczeń. Daniel i ja zawsze podkreślamy, że nagłe przejście od biernego trybu życia do aktywności fizycznej może być ryzykowne, szczególnie w późniejszym wieku.

Oferta treningowa Sworowskiej i Qczaja składa się z trzech etapów: rozgrzewki, ćwiczeń głównych i rozciągania, z dziewięcioma wariantami każdego z nich. Przed przystąpieniem do aktywności wypełnij ankietę na platformie – pomoże nam to dostosować trening do Twoich możliwości. Po zakończeniu sesji podziel się z nami swoimi wrażeniami, co pozwoli nam jeszcze lepiej dopasować przyszłe ćwiczenia do Twoich potrzeb. Nasz program nosi nazwę „Fitnessy dla dojrzewających”, unikamy określeń takich jak „dojrzałe” czy „starsze” osoby, ponieważ chcemy odejść od negatywnych skojarzeń związanych z wiekiem.

Życie nie zawsze jest proste, ale to trudności kształtują naszą siłę. Problemy? Z czasem na pewno znajdziemy sposób, aby je rozwiązać!

Fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *