Perfumy damskie – jak dobrać coś dla siebie?

jak dobrać perfumy

Perfumy „ubierają” tak samo jak odzież czy dodatki. Z tego powodu powinny pasować do okazji, a przede wszystkim osobowości ich właścicielki. Niektóre z kobiet mają swoje ulubione perfumy, których nie zmieniają przez lata. Inne są otwarte na eksperymenty, dlatego za każdym razem sięgają po inny flakonik. Wielość nut zapachowych niejednokrotnie utrudnia wybór. Czym się kierować, by jak najlepiej dobrać perfumy do swoich potrzeb?

Perfumy, wody perfumowane i wody toaletowe

Potocznie „perfumami” nazywamy każdy flakonik z zamkniętym w nim miłym zapachem. Ta definicja nie jest jednak precyzyjna. Prawdziwe perfumy są przecież czymś innym niż woda toaletowa lub perfumowana. Różnią się głównie stężeniem olejków zapachowych. W perfumach damskich oryginalnych to waha się pomiędzy 20 a 40 proc. Za jakość perfum trzeba sporo zapłacić, dlatego zapachy dostępne w drogeriach to raczej jedynie zapachowe substytuty. W przypadku oryginalnych perfum intensywny zapach utrzymuje się na skórze przez wiele godzin, a ubrania spryskane raz pachną nawet przy kolejnym założeniu.

Wody perfumowane zawierają między 10 a 15 proc. olejków eterycznych. Zdecydowanie najmniejsze stężenie olejków jest w wodach toaletowych i najczęściej wynosi do 10 proc. Dlatego zapach wód toaletowych nie jest bardzo trwały, jednak powinien odpowiadać kobietom ceniącym lekkość.

Nuty zapachowe

Standardowo perfumy zawierają 3 nuty zapachowe, dlatego potrzebują czasu, aby się rozwinąć. Pierwszy zapach perfum wyczuwalny na skórze dość szybko się ulatnia, bo już po 30 minutach – to tzw. nuta głowy. Kolejna nuta zapachowa, nuta serca, utrzymuje się przez kilka kolejnych godzin. Gdy dwie poprzednie nuty zapachowe się ulotnią, pozostaje jeszcze nuta bazowa, która jest najtrwalsza.

perfumy damskie

Rodzaje zapachów

Z zapachami jest podobnie jak z ubraniami – każdy ma swój gust, dlatego to, co podoba się jednej kobiecie, może być zupełnie nieatrakcyjne dla innej. Często wybór trzeba prowadzić metodą prób i błędów i udany zakup poprzedzić przynajmniej kilkoma nieudanymi transakcjami.

Najchętniej kupowanymi perfumami damskimi są perfumy kwiatowe (zapachy kwiatowe). Występują samodzielnie lub w połączeniu z zapachami owocowymi albo orientalnymi. Kwiatowe nuty zapachowe zwykle są eleganckie, bardzo kobiece i pasują paniom w każdym wieku i na różne okazje.

  • Zapachy szyprowe – są intensywne i ciężkie, polecane zwłaszcza kobietom eleganckim i pewnym siebie. W ich produkcji wykorzystywany jest np. aromat mchu dębowego, łączony z paczulą lub różą.
  • Zapachy cytrusowe – zazwyczaj bardzo świeże perfumy damskie, wybierane przez młode i aktywne kobiety. Świetnie i niezależnie od indywidualnych upodobań nadają się na lato.
  • perfumy cytrusowe (perfumy damskie) mają zapach pełen życia i energii, kojarzą się z czasem spędzonym na dworze.

Zapachy orientalne są z kolei połączeniem oryginalnych nut ambry, wanilii, mirry, szlachetnego drewna, suszonych owoców lub arabskich i tureckich róż.

Czy pH skóry ma znaczenie podczas doboru perfum?

Gdy pH wynosi 6 lub więcej, mamy do czynienia ze skórą suchą i nadwrażliwą. Z kolei niskie pH – poniżej 4,5 – jest typowe dla skóry tłustej. W przypadku skóry normalnej wybór perfum jest nieograniczony. Na skórze takiej równie dobrze rozwijają się świeże aromaty kwiatowe, zapachy owocowe, szyprowe i orientalne.

Wybór damskich perfum

Wybierając perfumy, należy kierować się własnym przekonaniem, a nie konkretną marką czy opinią innej użytkowniczki. Perfumy mogą zupełnie inaczej pachnieć na różnych osobach. Dlatego podczas jednej wizyty w perfumerii warto sprawdzić dwa zapachy, najlepiej spryskując nadgarstki. Potem wąchajmy je przez cały dzień i oceńmy, jak zapach się zmienia. Dobre perfumy damskie utrzymują się przez cały dzień, a czasem nawet w dniu kolejnym. Można także delikatnie spryskać ubranie, aby przekonać się, jak zapach będzie prezentował się na odzieży.

Aromaty korzenne czy nuty drzewne nie każdemu przypadną do gustu, jednak świeże zapachy działające orzeźwiająco przez większość mogą być dobrze odebrane.

Dobór idealnych perfum damskich nie jest prosty. Kompozycje zapachowe są zwykle bardzo złożone, jednak to sprawia, że czasami łatwiej jest je dopasować do osobowości. Różnorodność zapachów to bogactwo, z której powinniśmy czerpać. Dobrze dobrane perfumy zapewnią nam pewność siebie i dobre samopoczucie.

Jak sprawdzić oryginalność perfum?

Rynek perfum nie jest wolny od podróbek, dlatego mając wątpliwości co do oryginalności flakonika warto skorzystać z wyszukiwarki Check Cosmetics. Wystarczy wpisać tylko numer seryjny produktu, który znajdziesz na spodzie flakonu; wytłoczony lub naklejony. Po wprowadzeniu go w pole wyszukiwarki program zidentyfikuje markę i produkt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *