Komora hiperbaryczna – w jaki sposób może pomóc terapia tlenem?

komora hiperbaryczna

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej to popularna metoda wykorzystująca lecznicze właściwości praktycznie stuprocentowego tlenu aplikowanego pod zwiększonym ciśnieniem. To często skuteczny dodatek do standardowej terapii urazów, oparzeń i niedokrwienia tkanek miękkich. Dowiedz się więcej.

Historia tlenoterapii w telegraficznym skrócie

Jeśli myślicie, że tlenoterapia to współczesna metoda, to jesteście w błędzie. Jednym z pierwszych udokumentowanych przypadków korzystania z tej terapii, choć nie w formie, jaką znamy dzisiaj, jest Aleksander Wielki. Podobno został on opuszczony na dno cieśniny Bosfor w specjalnie zaprojektowanej do tego celu beczce.

Idąc dalej, w 1662 roku, lekarz Henshaw stworzył Domicilium – prototyp komory uzdrowiskowej. Co prawda efekty tego rozwiązania były bardziej psychologiczne niż fizjologiczne, ale nie sposób nie zauważyć, że otworzyły one drzwi do dalszych badań nad tlenoterapią. W następnych latach zaczęto tworzyć komory hiperbaryczne w różnych wariantach, jednak dopiero 1834 rok przyniósł przełom – francuski lekarz Junod skonstruował komorę działającą pod ciśnieniem 2 do 4 ATA.

tlenoterapia

Czym dokładnie jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Terapia hiperbaryczna przekłada się na wysokie stężenie tlenu w krwi, a to poprawia kondycję całego organizmu. Zwiększenie stężenia tlenu w warunkach hiperbarycznych sprawia, że tlen jest dostarczany do komórek nie tylko przez utlenianie hemoglobiny, ale również w postaci rozpuszczonej w osoczu.

Tlen medyczny jest stosowany w wielu sytuacjach, od zatrucia tlenkiem węgla aż do leczenia chorób neurologicznych, takich jak alzheimer czy parkinson.

Korzyści i częstotliwość zabiegów

Jeśli chodzi o terapię tlenową, pacjenci często obserwują korzyści już po pierwszym cyklu. Aby przyspieszyć regenerację, można korzystać z komory hiperbarycznej nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Kluczem do osiągnięcia najlepszych efektów jest jednak nie liczba zabiegów, ale ich regularność – powinniśmy poddawać się im nie rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu.

Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?

Przed zabiegiem w komorze hiperbarycznej pacjent musi zdjąć biżuterię, spożyć lekki posiłek i unikać stosowania kremów i picia napojów gazowanych. Sam zabieg trwa około godziny i składa się z trzech cykli. Osoby palące papierosy nie powinny palić bezpośrednio przed zabiegiem, ponieważ nikotyna może źle wpłynąć na efekty terapii.

Kto może korzystać z terapii hiperbarycznej?

Niestety, nie każda osoba może poddać się takiej terapii. Istnieje wiele przeciwwskazań, w tym chemioterapia czy nieleczona odma opłucnowa. Przed poddaniem się zabiegowi koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Specjalista doradzi, czy w przypadku przyjmowania konkretnych leków bądź dolegliwości terapia będzie bezpieczna.

Hiperbaria tlenowa a nowotwory

Temat hiperbarii tlenowej w kontekście nowotworów jest często omawiany w literaturze medycznej. W połowie lat 60. pojawiły się sugestie dotyczące potencjalnego kancerogennego działania tlenu hiperbarycznego. Choć przeprowadzono w związku z tym wiele badań doświadczalnych i klinicznych, ich wyniki nie zawsze były zbieżne. Tym samym nie ma jednoznacznych dowodów wskazujących na związek między terapią tlenową a wzrostem nowotworów.

Możliwe powikłania i toksyczność

Każda procedura medyczna niesie za sobą pewne ryzyko i tlenoterapia w komorze hiperbarycznej nie jest tu wyjątkiem. Zbyt długie oddychanie czystym tlenem może prowadzić do objawów toksyczności płucnej lub uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Dlatego tak ważne jest, by pozostać pod kontrolą specjalisty, który będzie monitorował stan pacjenta i dostosowywał terapię do potrzeb.

na czym polega terapia tlenem

Wczesne objawy toksyczności mogą obejmować uczucie podrażnienia w krtani i obrzęk błony śluzowej nosa. W razie ich wystąpienia koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza.

Jak widać, terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej to metoda, która może przynieść ulgę wielu pacjentom. Niemniej ważne jest, by zawsze być dobrze poinformowanym na jej temat i znać potencjalne korzyści oraz ryzyko. Przed rozpoczęciem terapii koniecznie skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *