Zmaganie się z chorobą nowotworową to ogromne wyzwanie, szczególnie dla osób starszych. Oprócz trudności zdrowotnych, emeryci stają przed problemem finansowym – koszty leczenia i opieki często przekraczają ich możliwości. Na szczęście istnieją formy wsparcia, które mogą pomóc w tej trudnej sytuacji.
Spis treści
Dodatek pielęgnacyjny – ratunek dla schorowanych seniorów
Emeryci tj. osoby, które złożyły już wniosek o emeryturę, zmagające się z chorobą nowotworową mogą ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny. To forma wsparcia przeznaczona dla osób, które mają trudności z samodzielnym funkcjonowaniem. Dodatek ten przysługuje emerytom, którzy:
- zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji,
- ukończyli 75 lat.
Warto zauważyć, że osoby po 75. roku życia otrzymują dodatek pielęgnacyjny automatycznie, bez konieczności składania wniosku czy dostarczania dokumentacji medycznej. Dla młodszych emerytów proces jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga decyzji lekarza orzecznika ZUS.
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego jest waloryzowana co roku. Stanowi on dodatkowe wsparcie finansowe, które wspomagające pokrycie kosztów związanych z leczeniem i opieką.
Jak ubiegać się o pomoc finansową z ZUS?
Proces ubiegania się o dodatek pielęgnacyjny dla emerytów poniżej 75. roku życia wymaga:
- złożenia wniosku w ZUS.
- dostarczenia zaświadczenia o stanie zdrowia (formularz OL-9).
- poddania się badaniu przeprowadzanemu przez lekarza orzecznika ZUS.
Zaświadczenie o stanie zdrowia powinno być wypełnione przez lekarza prowadzącego nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku. To podstawowy dokument, który pomoże lekarzowi orzecznikowi ZUS w ocenie stanu zdrowia wnioskodawcy.
Przebywanie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym przez ponad 2 tygodnie w miesiącu wyklucza możliwość otrzymania dodatku pielęgnacyjnego.
MOPS, ZUS – gdzie szukać wsparcia?
Emeryci chorzy na nowotwór mogą szukać wsparcia zarówno w ZUS, jak i w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS). Jednak nie można pobierać jednocześnie świadczeń o podobnym charakterze z obu tych instytucji. Jeśli emeryt otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny z MOPS, nie może jednocześnie pobierać dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. W przypadku przyznania dodatku pielęgnacyjnego przez ZUS, należy niezwłocznie poinformować o tym MOPS.
Opieka nad chorym emerytem – czy przysługuje dodatkowy zasiłek?
Niestety, emeryci opiekujący się chorymi na raka nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Świadczenie pielęgnacyjne, które jest formą wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, nie przysługuje osobom z nabytym prawem do emerytury. Oznacza to, że emeryt opiekujący się chorym współmałżonkiem lub innym członkiem rodziny nie otrzyma dodatkowego wsparcia finansowego z tego tytułu.
Jedna ocena “Wsparcie finansowe dla emerytów chorych na nowotwór – co warto wiedzieć?”
Czyli z tego wniosek 😒 że emeryt który po 75 roku życia zapadł na nowotwór nie ma prawa do żadnego wsparcia mimo,że z reguły emerytura nie wystarcza na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z chorobą?