Gromadzisz deszczówkę? Skorzystaj z programu „Moja Woda”

gromadzenie deszczówki

Zastanawialiście się kiedyś, ile wody można zebrać podczas 20-minutowego deszczu? Oto odpowiedź: z dachu o powierzchni 120 mkw. aż 360 litrów! Wyobraźcie sobie, jakby było super, gdybyśmy mogli ponownie wykorzystać tę wodę, a na jej gromadzenie pozyskać dofinansowanie. Tak, to jest możliwe.

Moja Woda 2023 – co nowego?

Kluczowy w tym wszystkim jest program Moja Woda. Program Moja Woda został uruchomiony 1 czerwca 2020 i jest przewidziany na lata 2020-2024. Pierwsza edycja? Masa wniosków i duża popularność. Druga edycja w 2021 przyciągnęła jeszcze większe zainteresowanie. W 2022 roku programu Moja Woda nie było, ale wrócił na dobre w 2023 roku.

Jego cel to łagodzenie skutków suszy w Polsce, jak również ograniczenie zagrożeń powodziowych. Jak? Przez wspieranie budowy instalacji do zatrzymywania deszczówki przy naszych domach. To idea, za realizację której odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Tak, dobrze przeczytaliście! 3 sierpnia ruszyła nowa edycja programu Moja Woda 2023. I tu ciekawostka: minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, ogłosiła, że budżet wynosi aż 130 mln zł.

Mieszkasz w domu jednorodzinnym? To świetnie! Masz szansę zdobyć dofinansowanie na zbiorniki na wodę deszczową czy inne systemy do gromadzenia deszczówki i wody roztopowej. Musisz wiedzieć, że czas działa na Twoją niekorzyść – kto pierwszy, ten lepszy.

program moja woda

Jak zgłosić się po pieniądze?

Aby skorzystać z dofinansowania z programu Moja Woda 2023, musisz być właścicielem (lub współwłaścicielem) nieruchomości z domem jednorodzinnym. No i oczywiście musisz zamontować instalację do zbierania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej.

Ale jak ubiegać się o pieniądze? Wniosek trzeba skierować do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pamiętaj, by dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające wydatki oraz te, które potwierdzają wykonanie instalacji.

I jest też coś dla fanów cyfrowych rozwiązań – wnioski możecie składać online! Wystarczy wejść na Portal Beneficjenta, zarejestrować konto i tam wypełnić formularz. Jednak nawet w takim przypadku musisz dostarczyć wersję papierową (podpisaną!) wraz z załącznikami do WFOŚiGW czy poprzez Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Pismo powinno zostać rozpatrzone w ciągu 30 dni.

W co możesz zainwestować?

Program Moja Woda daje szansę na uzyskanie dotacji do 6 tys. zł na tzw. małą retencję. To świetna wiadomość dla właścicieli domów jednorodzinnych. Chodzi tu głównie o zbiorniki na wodę deszczową, ale też o różnego rodzaju instalacje do gromadzenia deszczówki czy wody roztopowej.

zbieranie deszczówki

Dzięki dofinansowaniu możemy zainwestować m.in. w:

  • instalacje zbierające wody opadowe z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości,
  • magazynowanie wód opadowych w zbiornikach o pojemności minimum 2 m sześć.,
  • różne rozwiązania retencjonowania wód opadowych w gruncie,
  • zielone dachy,
  • instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody.

Do kiedy trzeba wykorzystać środki?

Musisz pamiętać o jednym – wszystkie umowy dotacyjne muszą być podpisane do 30 czerwca 2024, a środki wykorzystane do końca tego samego roku.

Korzystając z programu Moja Woda, nie tylko dbasz o środowisko, ale też oszczędzasz pieniądze. Dzięki temu programowi mamy realny wpływ na walkę z kryzysem wodnym w Polsce. Dlatego składaj wniosek, inwestuj w instalacje zbierające wody opadowe i ciesz się każdą kroplą deszczówki.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu pt. Program „Mój Prąd 5.0” – sprawdź, na jak wysokie dofinansowania możesz liczyć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *