Co kraj, to obyczaj – poznajcie zwyczaje noworoczne z różnych części świata

zwyczaje noworoczne

Na całym świecie ludzie z entuzjazmem żegnają miniony rok i witają nadchodzący. W polskiej tradycji świątecznej przez długie lata to święto nie było szczególnie obchodzone, lecz wiązało się ściśle z Bożym Narodzeniem, a pochodzenie obchodów noworocznych, które z czasem się w Polsce przyjęły, sięga czasów antycznych i kalendarzy rzymskich. Ogółem zwyczaje sylwestrowe różnią się w zależności od miejsca na Ziemi, a ich korzenie sięgają przełomu wieków.

Z nadzieją na lepszy rok

Zwyczaje noworoczne różnią się w zależności od regionu, ale łączy je powitanie nowego roku z nadzieją i radością. W Polsce zwyczaje związane z nowym rokiem często przeplatają się z tradycjami Bożego Narodzenia, tworząc unikatowe obrzędy noworoczne. Na całym świecie popularne są wystawne bale sylwestrowe, które symbolizują radosne pożegnanie starego roku i entuzjastyczne powitanie nowego.

1 stycznia, pierwszy dzień nowego roku, jest czasem na wspólne spotkania i noworoczny obiad, z długimi tradycjami, jak napoczęty bochen świeżego chleba mający zapewnić dobrobyt. Niektóre zwyczaje, jak te na polskich wsiach, gdzie w noc sylwestrową gospodarze pukali w ściany domów, by wymieść szczęścia na przyszły rok, mają korzenie w głęboko zakorzenionej tradycji ludowej.

Francja

Francuzi wolą spędzać ostatnią noc roku w kameralnej atmosferze, delektując się wykwintną kolacją w domu lub w restauracji. Na stołach królują ostrygi, sery oraz wino i szampan. W Paryżu, o północy, tłumy gromadzą się na Polach Elizejskich, aby hucznie powitać nadchodzący rok. W tym czasie Francuzi obdarowują się prezentami, a wśród rodzin panuje zwyczaj obdarowywania wnuków pieniędzmi przez dziadków.

zwyczaje sylwestrowe

Dania

O 18 mieszkańcy Danii zbierają się przed telewizorami, aby wysłuchać noworocznego przemówienia Królowej Małgorzaty. Na świątecznych stołach dominuje wyjątkowe ciasto – kransekage, przypominające wieżę zbudowaną z marcepanowych krążków. Gdy zegar wybije północ, Duńczycy przeskakują przez krzesła, co symbolizuje przejście z kończącego się roku do nowego. Dodatkowo, mając na uwadze dobre relacje z sąsiadami, rozbijają talerze przed ich drzwiami. Ten kontrowersyjny z naszego punktu widzenia zwyczaj ma przynieść im szczęście w postaci licznych i wiernych przyjaciół.

Szkocja

W Szkocji sylwestrowe świętowanie, znane jako Hogmanay, trwa aż cztery dni i ma korzenie w dawnych pogańskich obrzędach. W Edynburgu 30 grudnia odbywa się pochód z pochodniami, którego kulminacją jest spalenie łodzi wikingów. Co więcej, Szkoci wierzą, że jeśli pierwszym gościem w Nowym Roku będzie wysoki, ciemnowłosy mężczyzna, przyniesie to domownikom szczęście na cały nadchodzący rok.

Hiszpania

A czy Hiszpanie mają swoje sylwestrowe rytuały? Oczywiście. Najbardziej znany to spożywanie dwunastu winogron w rytm dwunastu uderzeń zegara o północy, gdzie każde winogrono symbolizuje jedno życzenie na każdy z nadchodzących miesięcy.

jedzenie winogron w Hiszpanii

Nieodłącznym elementem jest też czerwona bielizna, czapki czy szaliki, które mają przynieść szczęście w miłości. Wiele osób spędza ostatnie chwile starego roku na placu Puerta del Sol lub na ulicach. Pierwszy dzień nowego roku w Hiszpanii rozpoczyna się od śniadania, na które składają się smażone ciasteczka podawane z gorącą czekoladą.

Grecja

Poznajmy greckie noworoczne zwyczaje. W Grecji mieszkańcy często dekorują drzwi wejściowe cebulą lub granatem. Wierzą, że cebula przyniesie domowi pomyślność i witalność. Natomiast granat, który się rozbije, ma zapewnić szczęście, gdyż jego rozsypane ziarna są postrzegane jako dobry omen na nadchodzące miesiące. Grecki sylwester obfituje w różnorodne gry, w tym karciane i kościane, które mają wywróżyć szczęśliwy rok dla zwycięzców. Dodatkowo podczas świętowania podaje się chleb z dodatkiem bazylii i ukrytą monetą – osoba, która ją znajdzie, może liczyć na fortunę w nadchodzącym roku.

Włochy

Włosi często spożywają o północy cotechino z lenticchie, czyli kiełbasę z soczewicą. Jest to potrawa, która ma przynieść bogactwo, ponieważ soczewica swoim wyglądem przypomina monety i symbolizuje dobrobyt.

Turcja

W Turcji, aby zapewnić sobie szczęście w nowym roku, przywiązuje się dużą wagę do koloru bielizny noszonej w sylwestra. Czerwona bielizna to tamtejszy symbol szczęścia, który ma przynieść pomyślność.

zwyczaje sylwestrowe na świecie

Puerto Rico

W Puerto Rico sylwestrowe obchody mają w sobie coś z naszego lanego poniedziałku. Mieszkańcy napełniają garnki i patelnie wodą, a w momencie nadejścia północy wylewają ją przez okna. Ten zwyczaj ma na celu symboliczne oczyszczenie domostwa i jego mieszkańców z negatywnych energii minionego roku.

Brazylia

W Brazylii panuje przekonanie, że białe ubrania noszone podczas pożegnania starego roku mają moc odstraszania negatywnych energii. Dzięki temu odcieniowi, który jest symbolem szczęścia, nadchodzące miesiące mają być pełne pomyślności.

pożegnanie roku w Brazylii

Ekwador

W Ekwadorze mieszkańcy przywitają nowy rok, paląc kukły reprezentujące miniony czas i niepowodzenia. Ten obrzęd ma na celu odstraszenie nieszczęścia i przyciągnięcie fortuny. Osoby chcące podróżować w ostatni dzień roku wychodzą z domu z walizkami i okrążają nim swoje mieszkanie, aby przyciągnąć rok pełen przygód.

Argentyna

W Argentynie, aby zapewnić dobrobyt, spalone zostają kolorowe lalki pełne symboli. W momencie, gdy ogień je pochłania, mieszkańcy stają na lewej nodze, by w nowy rok wejść „dobrą nogą”.

zabawa w Nowy Rok

Japonia

Japończycy, zgodnie z tradycją buddyjską, słuchają 108 uderzeń dzwonu, które mają odpędzić złe moce i przynieść szczęście. Dodatkowo spożywają toshikoshi-soba, czyli długi makaron gryczany, symbolizujący długowieczność i pomyślność.

Filipiny

Na Filipinach sylwestrowe tradycje koncentrują się wokół motywu okręgu. Spożywanie okrągłych owoców, obdarowywanie monetami i noszenie ubrań w kropki ma przynieść szczęście i zamożność w nowym roku.

Jak widać, zwyczaje noworoczne znacznie różnią się w zależności od kraju, dzięki czemu odzwierciedlają kulturową wyjątkowość i lokalne wierzenia każdego narodu, jednocześnie łącząc ludzi w uniwersalnym świętowaniu nadchodzącego roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *