Dom Pomocy Społecznej „Syrena” w Warszawie

Dane kontaktowe:

 • 22

ul. SYRENY 26
01-150 WARSZAWA

Lokalizacja: W dolinie
Miasto: Warszawa
Województwo: mazowieckie
obiekt zweryfikowany w KRDO

Ośrodek ,,Syrena” to placówka koedukacyjna stworzona z myślą o osobach, które z powodu wieku, chorób czy niepełnosprawności nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Dom mieści się przy ulicy Syreny na warszawskiej Woli. Jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się 2 podjazdy dla wózków inwalidzkich, 2 windy oraz specjalne uchwyty na korytarzach i w łazienkach. Dużym udogodnieniem dla mieszkańców i samego personelu są klucze elektroniczne do pokoi w formie opasek, wyposażone w lokalizator i funkcję przywoławczą SOS.

Położenie geograficzne

Warszawa to stolica Polski i najludniejsze miasto w Polsce. Geograficznie położona jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, obejmującej część Kotliny Warszawskiej, Doliny Środkowej Wisły, Równiny Warszawskiej oraz krańce równin Wołomińskiej i Łowicko-Błońskiej. Główne miasto aglomeracji warszawskiej leży na dwóch brzegach Wisły.

Lokalizacja i dojazd

DPS ,,Syrena” mieści się przy ulicy Syreny 26 w warszawskiej dzielnicy Wola. Ośrodek zlokalizowany w niewielkiej odległości od Parku Moczydło i Parku Edwarda Szymańskiego. W okolicy nie brakuje galerii handlowych, sklepów i różnego rodzaju punktów usługowych. Przed budynkiem znajduje się przystanek tramwajowy Warszawa Młynów.

Po Warszawie kursują tramwaje, autobusy i Szybka Kolej Miejska (SKM). Do ośrodka można dojechać również samochodem. Placówka położona jest przy drodze krajowej nr 7 prowadzącej na północ do Gdańska i na południe – do Krakowa.

Na terenie województwa mazowieckiego działają Koleje Mazowieckie. Z dalej położonych miast można dojechać pociągami InterCity lub Przewozów Regionalnych.

Warunki lokatorskie

Dom Pomocy Społecznej „Syrena” w Warszawie dysponuje 145 miejscami dla pensjonariuszy. W budynku znajduje się 113 pokoi mieszkalnych wyposażonych w podstawowe sprzęty zgodnie z obowiązującymi standardami.

Łazienki i toalety znajdują się na korytarzach. Wszystkie pomieszczenia sanitarne dostosowane są w pełni do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Na jedną łazienkę i toaletę przypada nie więcej niż 3 osoby. W obiekcie dostępne są łazienki damskie, męskie oraz koedukacyjne (dla osób wymagających pomocy personelu). Dodatkowo ośrodek dysponuje 3 pokojami kąpielowymi dla pacjentów niepełnosprawnych.

Dom Pomocy Społecznej „Syrena” w Warszawie
Pokoje wyposażone są w specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne

W ośrodku zatrudnione są wykwalifikowane opiekunki osób starszych. W skład personelu wchodzą również pokojowe, które pomagają mieszkańcom w codziennych czynnościach gospodarczych, takich jak wymiana pościeli, utrzymanie porządku w pokojach czy ścielenie łóżek.

Na terenie domu znajduje się świetlica z kącikiem telewizyjnym oraz przestronna jadalnia, w której serwowane są posiłki. Mieszkańcy lubiący czytać mają do dyspozycji punkt biblioteczny z szerokim wyborem książek o różnej tematyce. Terapeuci dostarczają również książki do pokoi.

W ośrodku organizowane są imprezy okolicznościowe, takie jak Dzień Babci i Dziadka, Dzień Seniora czy bal sylwestrowy. Szczególnie celebrowane są święta kościelne – Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Na miejscu dostępna jest kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej z Lourdes. W każdy piątek i niedzielę odprawiana jest tam msza święta. Z ośrodkiem ściśle współpracują księża z Parafii św. Wojciecha.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Z oferty Domu Pomocy Społecznej ,,Syrena” w Warszawie mogą skorzystać osoby wymagające całodobowej opieki z powodu:

 • podeszłego wieku,
 • przewlekłych chorób,
 • niepełnosprawności.

Osoby te nie mogą samodzielnie funkcjonować w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Skierowanie odbywa się na podstawie pisemnego wniosku, złożonego do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą zamieszkania w DPS-ie jest decyzja o umieszczeniu, wskazująca konkretny ośrodek, w którym ma być umieszczona osoba wymagająca pomocy.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne świadczy wykwalifikowany i doświadczony personel – opiekunowie osób starszych, pielęgniarki i pokojowe.

Pokojowe pomagają mieszkańcom w czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych:

 • przy toalecie porannej i wieczornej,
 • przy ubieraniu się i rozbieraniu,
 • przy kąpieli,
 • podczas jedzenia posiłków.

Pielęgniarki pracują całodobowo. Ich zadaniem jest stałe monitorowanie stanu zdrowia mieszkańców, umawianie wizyt do lekarza pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów, pobieranie materiałów do badań diagnostycznych, podawanie leków, wykonywanie iniekcji, zakładanie opatrunków oraz udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.

Pensjonariusze objęci są opieką medyczną. Jest ona świadczona przez lekarzy rodzinnych w przychodni zdrowia – SPZOZ przy ul. Płockiej 49 w Warszawie. W przypadku osób leżących lekarze wzywani są na wizyty domowe. Na konsultacje specjalistyczne dowożeni są samochodami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ośrodek zapewnia swoim podopiecznym także opiekę psychologa i psychiatry.

Dom Pomocy Społecznej „Syrena” w Warszawie
Placówka dysponuje świetnie wyposażoną salą do fizjoterapii i kinezyterapii

Mieszkańcy DPS-u stacjonarnie korzystają z kompleksowej opieki rehabilitacyjnej. Zajęcia mają na celu utrzymanie lub przywrócenie utraconej sprawności. Placówka dysponuje:

 • salą gimnastyczną wyposażoną w rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, drabinki, materace do ćwiczeń oraz rowerki stacjonarne;
 • kabiną rehabilitacyjną UGUL przeznaczoną do wykonywania ćwiczeń samowspomagających oraz ćwiczeń czynnych z oporem;
 • pracownią fizykoterapii wyposażoną w nowoczesny sprzęt (laser, pole magnetyczne, prądy, krioterapia, ultradźwięki, lampy Sollux i Bioptron);
 • pokojem aktywizacji ruchowej (siłownią).

W Domu Pomocy Społecznej „Syrena” w Warszawie prowadzona jest ponadto terapia zajęciowa. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w grupach – terapeuta każdorazowo dopasowuje program aktywności do możliwości i zainteresowań mieszkańców. Wśród proponowanych form zajęć znajdują się warsztaty plastyczne, manualne oraz muzyczne.

Atrakcje turystyczne

Pałac Kultury i Nauki to niewątpliwie jeden z największych symboli Warszawy. Obiekt powstał w latach 1952-1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, ma 42 kondygnacje, a jego wysokość całkowita to aż 237 metrów. Na terenie PKiN działa wiele ciekawych instytucji, w tym Muzeum Ewolucji, Narodowe Muzeum Techniki oraz Polska Akademia Nauk. Na wysokości 30 piętra znajduje się taras widokowy z którego roztacza się widok na panoramę stolicy. Inne atrakcje turystyczne warte odwiedzenia to:

 • Rynek Starego Miasta,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Ogród Saski,
 • Kopiec Powstania Warszawskiego,
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
 • Muzeum Łazienki Królewskie,
 • Centrum Nauki Kopernik,
 • Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki,
 • Pałac Ostrogskich – Muzeum Chopina.

Fot.: www.dpssyrena.pl

Pytania kuracjuszy

Zadaj pierwsze pytanie

Oceny kuracjuszy

Dodaj pierwszą ocenę