Dom Pomocy Społecznej „Rudzienko” w Rudzienku

Dane kontaktowe:

 • 533
 • 604
 • 0-2

Osiedlowa 28,
05-340 Kołbiel

Lokalizacja: W dolinie
Miasto: Rudzienko
Województwo: mazowieckie
obiekt zweryfikowany w KRDO

DPS w Rudzienku mieści się przy ulicy Osiedlowej 28, na terenie gminy Kołbiel. Ośrodek działa od 2009 roku, a jego oferta skierowana jest do osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Dom dysponuje miejscem dla 50 pensjonariuszy – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mieszkańcy i mieszkanki mogą liczyć na komfortowe warunki zakwaterowania, a także dostęp do kaplicy, świetlicy i ogrodu. Przez cały okres pobytu mają zapewnione całodzienne wyżywienie, terapię zajęciową oraz rehabilitację usprawniającą.

Położenie geograficzne

Rudzienko to wieś w centralnej Polsce. Miejscowość położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Kołbiel. Około 2 km na zachód od wsi przepływa rzeka Świder – na tym odcinku jest chroniona jako rezerwat przyrody Świder.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek zlokalizowany jest w niewielkiej miejscowości Rudzienko. Placówka mieści się przy ulicy Osiedlowej 28, w otoczeniu domów jednorodzinnych i pól, w sąsiedztwie lasu. Przed budynkiem znajduje się ogród, który jest do dyspozycji mieszkańców.

Dom Pomocy Społecznej „Rudzienko” w Rudzienku
Dom jest jednokondygnacyjny, dzięki czemu przemieszczanie się po jego terenie jest znacznie łatwiejsze

Przez miejscowość Rudzienko przebiega droga krajowa nr 50, stanowiąca otwartą od północy obwodnicę aglomeracji warszawskiej. Trasa kończy swój bieg w Ostrowi Mazowieckiej. To umożliwia dogodny dojazd zarówno z sąsiednich, jak i nieco dalej położonych miejscowości.

Warunki lokatorskie

DPS w Rudzienku to budynek pozbawiony barier architektonicznych, w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka dysponuje systemem przyzywowo-alarmowym oraz instalacją przeciwpożarową.

Na terenie obiektu mieści się baza noclegowa dla pensjonariuszy. Wchodzące w jej skład pokoje wyposażone są w niezbędne meble i łazienki. Ich mieszkańcy mogą urządzić swój pokój wedle własnych upodobań. Przywiezienie ze sobą ulubionych przedmiotów czy pamiątek sprawia, że podopieczni mają namiastkę rodzinnego domu.

Dom Pomocy Społecznej „Rudzienko” w Rudzienku
Do dyspozycji seniorów jest wspólny salon – świetlica z kominkiem i wygodnymi kanapami

W budynku znajdują się też inne pomieszczenia, w tym:

 • jadalnia,
 • pokój dziennego pobytu,
 • kuchenka pomocnicza,
 • pomieszczenie do terapii zajęciowej oraz rehabilitacji,
 • gabinet medycznej pomocy doraźnej,
 • kaplica,
 • palarnia,
 • pomieszczenie do prania i suszenia.

Dom Pomocy Społecznej „Rudzienko” w Rudzienku zapewnia swoim podopiecznym całodzienne wyżywienie. Menu obejmuje 3 posiłki oraz możliwość otrzymania dodatkowego posiłku, jeżeli są takie zalecenia dietetyczne ze względów zdrowotnych. Dania serwowane są we wspólnej jadalni, a w razie potrzeby podawane do prywatnych pokoi. Podstawowe produkty żywnościowe oraz napoje dostępne są bez ograniczeń.

Każdego dnia personel walczy o usamodzielnienie się seniorów. Z myślą o mieszkańcach i ich aktywizacji w ośrodku organizowane są święta oraz imprezy okolicznościowe (imieniny, urodziny). Seniorzy mają też możliwość brania udziału w nabożeństwach.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

DPS ,,Rudzienko” to ośrodek specjalizujący się w opiece nad osobami starszymi i przewlekle somatycznie chorymi. Placówka jest przystosowana do pobytu 50 pensjonariuszy.

Mieszkańcami ośrodka są zarówno seniorzy skierowani przez gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej, jak i osoby umieszczone w DPS-ie przez rodzinę. Większość pensjonariuszy to osoby chodzące, lecz wymagające całodobowej opieki. Często są obciążeni wieloma jednostkami chorobowymi.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Personel DPS-u świadczy usługi opiekuńcze. Ich zakres obejmuje między innymi udzielanie pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych (mycie, karmienie, ubieranie). Podopieczni placówki mogą liczyć ponadto na pomoc socjalną oraz wsparcie w załatwianiu spraw osobistych.

W ośrodku działa zespół terapeutyczno- opiekuńczy. Każdy z mieszkańców może wybrać sobie pracownika pierwszego kontaktu , który pomaga mu w rozwiązywaniu problemów. W skład zespołu wchodzą pielęgniarki, opiekunki, pracownik socjalny, psycholog, terapeuta zajęciowy oraz rehabilitant.

Dom Pomocy Społecznej „Rudzienko” w Rudzienku
Na miejscu dostępny jest gabinet zabiegowy

Terapia zajęciowa odbywa się codziennie. Obejmuje między innymi zajęcia z robótek ręcznych, gry i zabawy, wspólne słuchanie muzyki i czytanie książek czy aktywności na świeżym powietrzu. Wiosną i latem seniorzy mogą uprawiać ogródek kwiatowy lub warzywny.

Atrakcje turystyczne

Kilka ciekawych atrakcji turystycznych znajduje się w promieniu około 20 km od Rudzienka. Najciekawsze z nich to Pałac Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Zamek w Czersku. Miejscowość Rudzienko dzieli od Warszawy około 30 km. Warto udać się do stolicy, przynajmniej na kilka godzin by odwiedzić najbardziej popularne miejsca. Atrakcje najczęściej wymieniane w przewodnikach turystycznych to:

 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Pałac Kultury i Nauki,
 • Rynek Starego Miasta,
 • Zamek Królewski,
 • Muzeum Narodowe,
 • Centrum Nauki Kopernik.

Fot.: www.rudzienko.pl

Pytania kuracjuszy

Zadaj pierwsze pytanie

Oceny kuracjuszy

Dodaj pierwszą ocenę