Jak łamigłówki dla seniorów wpływają na sprawność umysłową?

Dwie starsze kobiety rozwiązują łamigłówki dla seniorów w gazecie

Rozwiązywanie łamigłówek czy rebusów może kojarzyć się z zabawami dla dzieci, ale tak naprawdę jest polecane osobom w każdym wieku, a w szczególności seniorom. Tym bardziej, że po 60-tym roku życia pogarsza się pamięć i zdolność analitycznego myślenia. Intelektualne wyzwania powinny być więc codzienną rutyną starszych osób. Opisujemy najważniejsze zalety z rozwiązywania zadań logicznych i podajemy kilka propozycji umysłowego treningu dla seniorów.

Korzyści z rozwiązywania łamigłówek przez seniorów

Mózg, podobnie jak mięśnie, do utrzymania pełnej sprawności wymaga regularnych treningów. W tym przypadku nie jest to jednak aktywność fizyczna, ale ćwiczenia umysłowe, takie jak rozwiązywanie łamigłówek czy nauka nowych umiejętności. Zadania stymulujące umysł niosą ze sobą wiele korzyści dla seniorów. Przede wszystkim, dzięki nim wzrasta szansa zachowania sprawności umysłowej nawet do bardzo późnej starości. Dodatkowo sprzyjają kreatywnemu myśleniu i stanowią wspaniałą okazję do aktywnego spędzenia czasu z rodziną bądź znajomymi. Oczywiście, zagadki dla seniorów mają też inne zalety.

  • Trening umysłu zapobiega lub znacznie opóźnia zaniki pamięci. Wynika to z faktu, że regularne rozwiązywanie zagadek i łamigłówek angażuje różne obszary mózgu, wzmacnia połączenia nerwowe i poprawia funkcje poznawcze, w tym pamięć.
  • Zagadki dla seniorów pozytywnie wpływają na koncentrację – w końcu, by odpowiedzieć na dane pytanie trzeba maksymalnie się skupić i wytężyć umysł.
  • Zwiększa się zasób słownictwa – krzyżówki i łamigłówki dla seniorów bywają porównywane z czytaniem książek. Obie formy aktywności wykorzystuje się do rozwijania słownictwa i wzbogacania go o kolejne, przydatne frazy.
  • Zadania dla seniorów można rozwiązywać grupowo, co daje sposobność do wspaniałego spędzenia czasu z rówieśnikami lub z członkami rodziny.
  • Rebusy dla seniorów są też kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego – odgadując je, osoby starsze przeżywają radość z osiągnięcia sukcesu, co przyczynia się do poprawy nastroju i ogólnego samopoczucia.
Przeczytaj także

Umiejętności logicznego myślenia a zabawy słowne

Zabawy słowne dla seniorów mogą też pozytywnie wpływać na zdolność logicznego myślenia. Dobry przykład to rozwiązywanie krzyżówek bądź łamigłówek – by odkryć właściwe hasło, konieczne jest przeanalizowanie wskazówek i dostępnych informacji. Niejednokrotnie trzeba też sięgnąć do własnych zasobów intelektualnych i życiowej wiedzy. Wszystko to pomaga w rozwijaniu umiejętności wnioskowania i logicznego myślenia.

Do zadań stymulujących umysł, poprawiających umiejętność logicznego myślenia, należy też zaliczyć anagramy. Zabawa polega na tworzeniu nowych słów z dostępnych liter. Odkrycie wszystkich kombinacji to jedno z najpopularniejszych umysłowych wyzwań, jakiego można podjąć zarówno w domu, jak i online – obecnie jest wiele aplikacji internetowych, które zapewniają stymulację umysłu seniorów.

Innymi przykładami ćwiczeń umysłowych są zgadywanki dla seniorów i słowne gry planszowe. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim drugi z wymienionych wariantów. Dlaczego? Gry dla seniorów w postaci planszówek to okazja, by spędzić czas z bliskimi, a jednocześnie pobudzić umysł. Konieczne jest też strategiczne myślenie i przewidywanie, jakie słowo odkryją osoby, biorące udział w zabawie. Gry wypełnione ciekawymi słowami to między innymi Scrabble, Boggle czy Bananagrams.

Zadania stymulujące umysł niosą ze sobą wiele korzyści dla seniorów. Przede wszystkim, dzięki nim wzrasta szansa zachowania sprawności umysłowej nawet do bardzo późnej starości.

Umiejętności rozwiązywania problemów językowych

Łamigłówki nie tylko wpływają na spostrzegawczość, pomagają ćwiczyć uwagę, ale też szlifują umiejętność rozwiązywania problemów językowych. W końcu wykonanie zadań umysłowych niejednokrotnie wymaga czytania ze zrozumieniem. Wszystko to sprawia, że każdy kolejny tekst jest łatwiej zinterpretować. Dodatkowo szukanie synonimów, antonimów lub różnych kombinacji liter zachęca do eksperymentowania z językiem.

Łamigłówki dla seniorów – przykłady

Co może zawierać zbiór łamigłówek dla seniorów? Poniżej trzy przykłady zabaw intelektualnych dla osób starszych:

  • zabawy słowne – np. wypisywanie 20 wyrazów zawierających co najmniej 3 samogłoski „A”,
  • wyszukiwanie słów, ukrytych w zdaniach,
  • zagadki matematyczne, polegające na przestawieniu znaków w taki sposób, by uzyskać odpowiedni wynik.
Starsza kobieta rozwiązuje łamigłówki dla seniorów w postaci gier sudoku.

Zagadki i rebusy dla seniorów – jak wybrać odpowiednie?

Wybierając łamigłówki dla osób starszych, warto wziąć pod uwagę kilka czynników wpływających na przyjemność i skuteczność treningową. W końcu, zadania umysłowe powinny wprowadzić w świat fascynującej rozrywki, a nie męczyć czy wprawiać w kompleksy.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na przyjemność rozwiązywania zadań jest poziom trudności. Zbyt trudne łamigłówki dla seniorów mogłyby bowiem wywołać frustrację i skutecznie zniechęcić do podejmowania do jakichkolwiek wyzwań umysłowych. Łatwe z kolei nie rozwijają, ale po prostu są formą aktywnego spędzania czasu. Właśnie dlatego istotne znaczenie ma wybranie zadań, dzięki którym stymulowana będzie praca mózgu.

Kluczowa jest też różnorodność zagadek i rebusów. Jeden zbiór łamigłówek po czasie może stać się najzwyczajniej nudny, dlatego warto sięgnąć do odmiennych rodzajów zagadek, takich jak logiczne, matematyczne, słowne, obrazkowe itp.

Przy wyborze zagadek warto też wziąć pod uwagę prywatne zainteresowania czy preferencje i rozwiązywać takie zadania odnoszące się do hobby, pasji ulubionych obszarów.

Jak wprowadzić zadania logiczne do codziennej rutyny?

Wprowadzenie zadań logicznych do codziennej rutyny seniorów przynosi wiele korzyści, w tym poprawę funkcji poznawczych i utrzymanie sprawności umysłu osób starszych. Wiele osób ma jednak problem z motywacją i dłuższą realizacją celu. Zatem, jak sprawić, by aktywne spędzanie czasu i zadania logiczne stały się nawykiem?

Dobrym sposobem jest stworzenie harmonogramu dnia i uwzględnienie w nim czasu na krzyżówki i łamigłówki dla seniorów. Przykładowo, dla pobudzenia umysłu można rozwiązywać zadania logiczne każdego dnia rano przez 15–20 minut albo w każdą niedzielę.

Bardzo motywujące jest także działanie w grupie. Rebusy dla seniorów rozwiązywane w grupie to spore wyzwanie – każdy chciałby jak najlepiej wypaść, co dodatkowo zachęca do codziennych ćwiczeń umysłu.

Oczywiście, ważne jest też to, by wybrać taki zbiór łamigłówek, zagadek czy krzyżówek, którego rozwiązywanie sprawia przyjemność. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *