Piękna ozdoba na różne okazje. Jak zrobić kwiaty z papieru?

Kobieta 60+ robi kolorowe kwiaty z papieru w formie 3D.

Kwiaty z papieru mogą zachwycać estetyką wykonania i przypominać naturalny bukiet. Jak je samodzielnie zrobić i gdzie wykorzystać? W naszym poradniku mamy konkretne wskazówki dla seniorów!

Po co robić kwiaty z papieru? Jak mogą służyć?

Wykonywanie kwiatów z papieru to nie tylko forma rozrywki dla seniorów, ale też praktyczne i niejednokrotnie dochodowe zajęcie. W końcu samodzielnie wykonane ozdoby można wykorzystać na wiele sposobów np. jako element stylizacji wnętrz, prezent czy jako produkt e-commerce, generujący dodatkowe dochody. Jak jeszcze mogą służyć przestrzenne kwiaty z papieru i jakie są najważniejsze powody, by je tworzyć?

Pięknu bukiet kwiatów z papieru kolorowego.
 • Dekoracja wnętrz – duże kwiaty z papieru bywają dekoracją wnętrz domów, mieszkań, biur czy innych przestrzeni. Estetycznie wykonane, stwarzają przyjemną atmosferę, a dodatkowo dodają pomieszczeniom indywidualnego charakteru.
 • Pomysł na prezent od serca – własnoręcznie wykonane papierowe kwiaty są doskonałym pomysłem na prezent z okazji urodzin, ślubu czy jako podziękowanie. Jesteśmy pewni, że osoba, która je otrzyma doceni wysiłek, włożony w przygotowanie podarunku!
 • Aktywność terapeutyczna – nie zapominajmy też, że tworzenie papierowych kwiatów przez seniorów pomaga w redukcji stresu, poprawie samopoczucia oraz rozwijaniu umiejętności manualnych.
 • Oszczędność – duże kwiaty z papieru do dekoracji z powodzeniem zastąpią żywe bukiety, a te trzeba niestety dosyć często wymieniać. Pozwoli to wygenerować spore oszczędności.
 • Sztuka DIY – tworzenie papierowych kwiatów to forma popularnej sztuki DIY (zrób to sam). Seniorzy mogą więc w wolnym czasie eksperymentować z różnymi technikami, kształtami i kolorami, tworząc oryginalne i unikalne kwiaty z papieru kolorowego.
 • Ozdoby świąteczne – wiosenne kwiaty z papieru to także doskonała, wielkanocna ozdoba, którą można zostawić w domu, podarować komuś bliskiemu lub wystawić na sprzedaż.

Robienie kwiatów z papieru jako hobby dla seniora

Najczęściej robótki ręczne jako tworzenie kwiatów z papieru jest traktowane przez seniorów jako hobby. Przynosi bowiem wiele satysfakcji, a dodatkowo pozytywnie wpływa na sprawność manualną i kondycję psychiczną. Tworzenie tego typu ozdób daje też szansę wyrażenia swojej kreatywności i pozwala na eksperymentowanie z różnymi technikami, materiałami i stylami. Zatem osoby szukające sposobu na efektywne spędzenie czasu gorąco zachęcamy do spróbowania takiej formy aktywności. Tym bardziej, że zapewnia ona korzyści, a dodatkowo stanowi okazję do poznania nowych osób, chociażby podczas zajęć grupowych przy tworzeniu kwiatów z papieru.

Jak zrobić kwiaty z papieru krok po kroku? Co będzie potrzebne?

Co ważne, by zrobić kwiaty z papieru nie trzeba zbyt wielu materiałów ani narzędzi. Do produkcji ozdób niezbędne będą jedynie:

 • kolorowy papier akwarelowy lub bibuła,
 • nożyczki,
 • ołówek,
 • klej,
 • pręciki drutu florystycznego.

Wszystkie te elementy kupimy w niskiej cenie, więc aspekt finansowy nie powinien w tym przypadku stanowić większej przeszkody.

By wykonać ozdoby, przydadzą się także szablony kwiatów z papieru. Te jednak są ogólnodostępne – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “kwiaty z papieru szablony do druku” lub “kwiaty z papieru szablony”, by znaleźć mnóstwo gotowych propozycji.

Największą inwestycją w nowe hobby będzie więc czas, niezbędny, by dowiedzieć się jak zrobić kwiaty z papieru i, by potrenować swoje umiejętności. W naszym poradniku opisujemy, jak wykonać proste kwiaty z papieru – krok po kroku.

Samodzielnie wykonane ozdoby można wykorzystać na wiele sposobów np. jako element stylizacji wnętrz, prezent czy jako produkt e-commerce, generujący dodatkowe dochody. (…) Najczęściej robienie kwiatów z papieru jest traktowane przez seniorów jako hobby. Przynosi bowiem wiele satysfakcji, a dodatkowo pozytywnie wpływa na sprawność manualną i kondycję psychiczną.

Jak zrobić proste kwiaty z papieru?

Jeśli dana osoba nie miała wcześniej styczności ze sztuką DIY, to najlepiej, by swoją przygodę rozpoczęła od formowania prostych kwiatów z papieru. Możemy zaproponować dwie techniki wykonania, które uchodzą za łatwe do wykonania i są polecane dla początkujących. Jak rozpocząć proces ich tworzenia? Tłumaczymy.

Kwiaty z papierowych kółek – w tym przypadku potrzebne są bardzo podobne narzędzia (klej, nożyczki, kolorowy papier i dodatkowo kolorowy długopis lub kredki). Jak wykonać te szybkie kwiaty z papieru? To proste!

 1. Wytnij z papieru kilka kółek.
 2. Odłóż jedno kółko, a pozostałe złóż na pół.
 3. Na środek odłożonego kółka nanieś klej i przyklej do niego pierwszy płatek.
 4. Otwórz przyklejony płatek i przyklej do niego kolejny. Tą metodą przyklej wszystkie płatki.
 5. Gdy wykorzystasz już wszystkie płatki, na środku przyklej małe żółte kółeczko z papieru. Uzyskasz bardzo naturalny efekt. Gotowe!
Kobieta 60+ wykonuje kolorowe kwiaty z papieru w formie 3D z bibuły.

Kwiaty z papierowych rurek – do ich wykonania potrzeba kilka kartek kolorowego papieru, nożyczki i trochę kleju. Te proste kwiaty z papieru można zrobić w ekspresowym tempie. Wystarczy wyciąć paski z bloku o szerokości około 2-3 cm, a następnie zwinąć go w rurkę. Później trzeba użyć kleju i delikatnie skleić rurkę, a do jej boku dokleić kolejny zwinięty rulonik. Łącząc elementy ze sobą, te uzyskają kształt kwiatka – połączone, papierowe rurki wyglądają jak płatki.

Jak zrobić kwiaty z papieru 3D? Szablony i wskazówki

Wykonując kwiaty z papieru, w dosyć prosty sposób da się uzyskać efekt 3D. W praktyce mamy nieograniczone możliwości, ale osobom początkującym polecamy rozwiązanie, jakim są szablony 3D. Dzięki nim nie będzie trzeba samodzielnie rozmyślać nad składaniem płatków i nad miejscami zagięć, ponieważ na gotowych schematach widać zaznaczono.

Istnieje mnóstwo wzorów i szablonów, z których można wykonać kwiaty z papieru 3D. Jak zrobić je krok po kroku? Poniżej przykładowa instrukcja.

 1. Przygotuj nożyczki, klej, papier i ewentualnie szablon 3D – kwiaty z papieru.
 2. Wytnij z papieru koła i złóż je na cztery części, a krawędzi zagięcia posmaruj na mokro klejem.
 3. Przyklej dwie krawędzi do siebie nie zaginając kartki pomiędzy tymi zagięciami. Zrób dokładnie to samo z pozostałymi kółkami.
 4. Sklej ze sobą 5 zgiętych kartek, a uzyskasz efekt 3D.
Przeczytaj także:

Jak zrobić bukiet kwiatów z papieru?

Bukiet z kwiatów 3D jest trwałą ozdobą, która może urozmaicić wnętrze i przynosić radość przez długi czas, bez konieczności dbania o świeżość kwiatów. Dla seniorów z ograniczoną zdolnością do do pielęgnowania roślin, bukiet z kwiatów 3D stanowi doskonałą opcję. Co ważne, osoby starsze mogą samodzielnie go wykonać.

Jak zrobić bukiet kwiatów z papieru? Przede wszystkim na początku warto opanować sztukę robienia prostych kwiatów i roślin 3D. To kluczowe, bo te umiejętności będą potrzebne do wykonania całego zestawu kwiatów i do wypełnienia go w środku papierowymi liśćmi.

Bukiet kwiatów z papieru krok po kroku:

 1. Ustal w jakim stylu i kolorystyce bukiet chcesz wykonać.
 2. Wybierz szablony kwiatów.
 3. Wykonaj wybrane kwiaty 3D.
 4. Użyj drucików do formowania łodyg kwiatów i połącz kwiaty ze sobą.
 5. Wypełnij w środku kompozycję papierowymi liśćmi.

Wykonywanie kwiatów z papieru to ciekawe zajęcie dla seniorów, które niesie ze sobą wiele korzyści. Ponadto jest interesującą formą spędzania czasu, więc w wielu przypadkach przekształca się w prawdziwe hobby. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże początkującym przekonać się do sztuki DIY i samodzielnego tworzenia kwiatów z papieru. To doskonała propozycja dla osób pragnących znaleźć fajne hobby na emeryturze w wolnym czasie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *