Dom Pomocy Społecznej w Lęborku to placówka przeznaczona dla osób przewlekle somatycznie chorych i przewlekle psychicznie chorych. DPS dysponuje miejscem dla 88 osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kompleks składa się z trzech budynków: pałacowego, głównego i gospodarczego. Budynek i jego otoczenie pozbawione są barier architektonicznych. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w system przyzywowo–alarmowy, a także system alarmowo-pożarowy. Na miejscu znajduje się winda.
Oferta DPS nr 1 w Lęborku
Na miejscu pracuje doświadczony i wykwalifikowany personel. Do zadań pracowników działu medyczno-opiekuńczego należą m.in.: pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, codzienna pielęgnacja, a także niezbędne pomoc w załatwianiu spraw osobistych. Pensjonariusze wybierają Pracownika Pierwszego Kontaktu. Jego zadaniem jest wsparcie mieszkańca w trudnych sytuacjach. Mieszkańcy domu opieki w Lęborku mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych, w tym konsultacji lekarskich w poradniach:
- chirurgicznej,
- onkologicznej,
- ortopedycznej,
- okulistycznej,
- chorób płuc,
- laryngologicznej,
- endokrynologicznej,
- hepatologicznej,
- dermatologicznej,
- histopatologicznej,
- urologicznej,
- chirurgii naczyniowej.
Jednym z elementów rehabilitacji społecznej jest terapia zajęciowa. Ma ona na celu włączenie mieszkańców w normalny nurt życia. Formy terapii zajęciowej prowadzone w Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Lęborku to m.in.:
- arteterapia – zajęcia plastyczne, prace techniczne, modelarstwo, robótki ręczne;
- ludoterapia – gry i zabawy, konkursy;
- muzykoterapia – słuchanie muzyki, granie na instrumentach, wspólne śpiewanie piosenek;
- biblioterapia – czytanie książek i prasy.
Ośrodek zapewnia ponadto zabiegi rehabilitacyjne z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii (ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia, laseroterapia, helioterapia, masaż). W budynku znajduje się gabinet rehabilitacyjny wyposażony w nowoczesny sprzęt, w tym m.in.: elektrostymulator, lampy Sollux i Bio-V, interdynamic ID – 4 C oraz laser LT – 30. Placówka dysponuje także urządzeniami do kinezyterapii:
- rowerem treningowym,
- rotorami kończyn dolnych i górnych,
- parapodium dynamicznym,
- kabiną UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego).
Kto może skorzystać z oferty DPS nr 1 w Lęborku?
Dom Pomocy Społecznej Nr 1 w Lęborku to ośrodek dla osób przewlekle somatycznie chorych i przewlekle psychicznie chorych. Jego pensjonariuszami mogą zostać osoby dorosłe – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Placówka dysponuje w sumie 88 miejscami, z czego 65 przeznaczona jest dla mieszkańców przewlekle somatycznie chorych, zaś 23 dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Warunki lokatorskie w DPS nr 1 w Lęborku
Kompleks składa się z trzech budynków – pałacowego, głównego i gospodarczego. Na jego terenie nie ma barier architektonicznych, dzięki czemu osoby niepełnosprawne mogą swobodnie się przemieszczać. Wszystkie pomieszczenia w kompleksie wyposażone są w system przyzywowo–alarmowy oraz system przeciwpożarowy podłączony do Straży Pożarnej.
Placówka zapewnia podopiecznym zakwaterowanie w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych. Wszystkie są przytulne i nowocześnie urządzone. Na terenie obiektu znajdują się przestrzenie, w których mieszkańcy mogą spędzać czas wspólnie. W ciągu dnia mają do dyspozycji pokoje pobytu dziennego. Dom wyposażony jest ponadto w:
- gabinety zabiegowo – pielęgniarskie,
- pomieszczenie wzmożonego nadzoru z szybą ekranową,
- salę rehabilitacyjną,
- salę terapii zajęciowej,
- kuchenki pomocnicze na każdej kondygnacji,
- pralnię,
- pokój odwiedzin,
- kaplicę,
- punkt biblioteczny z czytelnią,
- stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,
- przestronną jadalnię.
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Lęborku mogą liczyć na całodzienne wyżywienie. Posiłki wydawane są 5 razy dziennie. Kuchnia przygotowuje również posiłki dietetyczne. Wśród dostępnych diet znajduje się dieta ogólna, lekkostrawna, cukrzycowa i wysokobiałkowa. Dodatkowo mieszkańcy mają nieograniczony dostęp do podstawowych produktów, takich jak: chleb, masło, dżem czy napoje. Są one dostępne w kuchenkach pomocniczych.
Położenie geograficzne DPS nr 1 w Lęborku
Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Lęborku jest jednym z domów opieki w województwie pomorskim. Lębork to siedziba powiatu lęborskiego. To ważny ośrodek przemysłu elektromaszynowego, spożywczego, mineralnego oraz lekkiego. Geograficznie leży na północy Kaszub, na północnym krańcu Puszczy Kaszubskiej, nad Łebą i jej dopływem Okalicą.
Lokalizacja i dojazd do DPS nr 1 w Lęborku
Ośrodek mieści się przy ulicy Stryjewskiego 23 w Lęborku. Dom opieki usytuowany jest na ogrodzonym terenie, który został w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Stryjewskiego 23, 84-351 Lębork
Sprawdź dojazd23, Stryjewskiego, Lębork, Pomorskie, 84-351, Polska.
Do Lęborka można dojechać własnym samochodem. Miasto leży na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 6 i drogi wojewódzkiej nr 214. Transport zamiejscowy w przypadku osób podróżujących autobusem jest realizowany przez PKS i prywatne firmy. Lębork ma ponadto dogodne połączenia kolejowe. Przez miasto przebiegają 3 linie kolejowe: 202 Gdańsk Główny – Stargard, 229 Pruszcz Gdański – Łeba, a także 237 Lębork – Bytów.
Atrakcje turystyczne w okolicy DPS nr 1 w Lęborku
Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Lęborku jest domem opieki położonym w mieście. Lębork to miasto położone około 60 km od Gdyni. Mając nieco więcej czasu na zwiedzanie warto udać się do Trójmiasta. Dla fanów krótkich wypadów polecamy wycieczkę po okolicznych miejscowościach – tutaj również sporo się dzieje. Pierwszym punktem niech będzie Muzeum w Lęborku zlokalizowane w samym sercu miasta. Podczas zwiedzania będziesz miał okazję poznać bogatą historię miasta i regionu. W zbiorach muzeum można znaleźć między innymi zabytki meblarskie z różnych epok, ikonografie, stare zdjęcia i widokówki czy dzieła wybitnych twórców sztuki współczesnej. Jako kolejne punkty wycieczki po regionie warto rozważyć odwiedzenie takich miejsc jak:
- Sea Park Sarbsk,
- Kaszubski Park Miniatur we wsi Strysza Buda,
- Park Dinozaurów w Łebie,
- Muzeum Techniki Wojskowej w Dąbrówce,
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach,
- Rynek w Wejehrowie,
- Pracownię Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie.
Fot.: www.lebork.naszdps.pl