Długookresowa troska o osobę niepełnosprawną jest bardzo wymagająca. W celu odciążenia rodziny w codziennych obowiązkach powstał program „Opieka wytchnieniowa”. W 2023 roku jego wartość wyniesie kilkaset milionów złotych. Jak i kiedy można z niego skorzystać? Sprawdź, czy pomoc jest darmowa.
Spis treści
Co to jest opieka wytchnieniowa?
Opieka wytchnieniowa to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, będący formą wsparcia członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym bądź innym równoważnym. Świadczenie pozwala skorzystać z nauki w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji, a także poradniczego wsparcia.
Opieka wytchnieniowa obejmuje szereg czynności, w których trzeba pomóc choremu:
- codzienną pielęgnację,
- przemieszczanie się,
- kontrolę czynności fizjologicznych i czystości pomieszczenia,
- przygotowanie posiłku,
- kreowanie atmosfery miłej do spędzania wspólnego czasu.
Zapewnienie czasowego zastępstwa umożliwia opiekunom pomoc nie tylko w codziennych obowiązkach, ale też daje im czas na załatwianie własnych spraw. Wsparcie przyjmuje okres pomocy czasowej: kilkunastodniowej w formie ciągłej bądź parcjalnej, np. weekendowej. Z usługi można korzystać także w przypadku zdarzeń losowych.
Gdzie jest realizowana opieka wytchnieniowa?
Usługa opieki wytchnieniowej może być realizowana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej albo:
- dziennych ośrodkach wsparcia,
- placówkach opieki całodobowej,
- ośrodkach urlopowych,
- zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych,
- jednostkach systemu oświaty.
Kto wyznacza specjalistów do opieki wytchnieniowej?
Osoby do świadczenia usług opiekuńczych i specjalistycznych wyznaczają organu jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których zamieszkuje wnioskodawca. Gdy rodzina zdecyduje się ponieść koszty opieki prywatnej, opieka może być realizowana w formie komercyjnej.
Jaki wymiar godzin przysługuje na opiekę wytchnieniową?
Opiekunowi faktycznemu osoby z niepełnosprawnościami przysługuje:
- 240 godzin opieki w ramach pobytu dziennego,
- 14 dni opieki w ramach pobytu całodobowego,
- 20 godzin opieki świadczonej poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego czy terapeutycznego, a także wsparcia w zakresie nauki pielęgnacyjno-żywieniowej.

Jak skorzystać z opieki wytchnieniowej?
Warunkiem otrzymania pomocy w ramach opieki wytchnieniowej jest złożenie stosownego i prawidłowo wypełnionego wniosku do organu JST – ośrodka pomocy społecznej. Usługa jest darmowa, chyba że przekroczysz limit godzin wyznaczonych na opiekę. Wówczas w miarę możliwości samorząd może zgodzić się na przedłużenie tego okresu, jednak zobowiąże Cię do poniesienia odpłatności.