Jak senior może walczyć z osteoporozą? Sprawdź, jak objawia się choroba

osteoporoza u seniora

Wraz z wiekiem gęstość kości maleje. Gdy stają się lżejsze i mniej elastyczne, są podatniejsze na złamania i wolniej się regenerują. Senior zaś musi zmagać się z osteoporozą. Jak jej przeciwdziałać? Sprawdź!

Czym jest osteoporoza?

Sprawność układu kostnego przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To on umożliwia i podtrzymuje ruch. Niestety jak każda część ludzkiego ciała podlega stopniowemu zużyciu. Jednym z efektów tego typu sytuacji jest osteoporoza, czyli choroba kośćca objawiająca się obniżeniem gęstości mineralnej do poziomu skutkującego zwiększoną podatnością do powstawania złamań. Jej główna przyczyna leży w tym, iż osoba starsza gorzej przyswaja wapń, co wynika ze zmniejszonej aktywności enzymu odpowiedzialnego za rozkład witaminy D w jelicie.

Jak objawia się osteoporoza?

Osteoporoza to bardzo niebezpieczna i podstępna choroba. Objawy osteoporozy często przez długi czas nie dają wyraźnych symptomów. Te mocniej uwydatniają się dopiero w jej zaawansowanym stadium. Pierwsze złamania wynikające z osteoporozy przeważnie występują w kościach promieniowej i nadgarstka. Nieleczona prowadzi do kolejnych uszkodzeń, np. złamania szyjki kości udowej. Mogą wystąpić także złamania w kościach barku, ramienia oraz odcinków piersiowych i lędźwiowych kręgosłupa.

Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Choroba częściej dotyka kobiet, zwłaszcza po 45. roku życia. Sprzyjają jej czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy notuje się u osób, w których rodzinie też wystąpiła taka przypadłość. A także tych, które przez wiele lat narażały swoje stawy na duże obciążenia.

Dlaczego profilaktyka jest ważna w leczeniu osteoporozy?

Tak jak w przypadku innych chorób największe szanse na zahamowanie rozwoju osteoporozy dają badania prowadzone w poradniach specjalistycznych, przeprowadzone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Odpowiednio wczesne wykrycie przypadłości i wdrożenie leczenia pozwoli zapobiec dalszej utracie masy kostnej. To tzw. profilaktyka osteoporozy.

Do diagnostyki służy m.in. popularne badanie densytometryczne. Badanie gęstości kości pozwoli sprawdzić, na jakim poziomie jest rozwój choroby. Warto wzbogacić je także o badanie radiologiczne, które dodatkowo zobrazuje, z jaką masę kostną mamy do czynienia. Warto wykonywać je regularnie po ukończeniu 45. roku życia. Jego zaletą jest bezbolesność i krótki czas trwania. Polega na przeskanowaniu odcinka kręgosłupa lub przedramienia promieniami RTG. Gęstość kości zostanie zobrazowana w postaci wygenerowanego elektronicznie kolorowego wykresu: zielonego, żółtego i czerwonego; odpowiadających odpowiednio zdrowej gęstości kośćca, obniżonej i osteoporozie.

Co sprzyja powstawaniu osteoporozy?

By nie dopuścić do rozwoju osteoporozy, powinniśmy w miarę możliwości prowadzić jak najbardziej higieniczny tryb życia. Zwiększmy dawkę codziennej aktywności, unikajmy palenia papierosów, picia kawy oraz mocnej herbaty. Odpowiadają one za wypłukiwanie z organizmu wapnia, którego przyswajanie i tak jest utrudnione ze względu na wiek. Dym papierosowy zawiera z kolei toksyczny dla wapnia kadm.

Czym osteopenia różni się od osteoporozy?

Osteopenia to przejaw choroby, jednak nie sama osteoporoza. W przypadku pierwszej przypadłości gęstość kości zostaje obniżona, jednak jej poziom nadal umożliwia skuteczną mineralizację. Proces można wspomóc odpowiednią dietą i trybem życia.

Jaki można leczyć osteoporozę?

Osteoporoza wymaga leczenia farmakologicznego. Najpowszechniejszą metodą leczenia osteoporozy jest leczenie farmakologiczne prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. Stosowanie niektórych leków zniweluje jej intensywność, jednak dla prawidłowego działania potrzebuje wsparcia, np. związanego z regularną aktywnością fizyczną. Ważną grupę leków stanowią bisfosfoniany, w których istotną substancją jest kwas ibandronowy. Zaaplikowanie środka może pomóc odwrócić utratę tkanki kostnej i zwiększyć jej masę.

Do leczniczej diety warto włączyć witaminę D3 w o wiele większym zakresie niż zalecana dzienna dawka. Jeśli przyjmujemy cholekalcyferol, powinniśmy zjadać dużo produktów bogatych w wapń. Dzięki temu suplementy będą lepiej przyswajane wraz z preparatami. Bardziej inwazyjną metodą jest leczenie za pomocą zastrzyków, jednak z racji stosunkowo wysokiej ceny cieszy się ono o wiele mniejszą popularnością.

Nie mniej ważne jest odpowiednie skomponowanie jadłospisu, które pozwoli dożywić organizm. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by wraz z jedzeniem dostarczać wapń. Ten możemy znaleźć w różnego rodzaju przetworach mlecznych. Zaliczamy do nich: jogurty, twarogi, kefiry czy sery. Seniorzy z osteoporozą równie regularnie powinni sięgać po warzywa strączkowe (np. groch, bób czy fasolę), jaja i ryby. Wapń znajdziemy także m.in. w produktach zbożowych.

Senior chorujący na osteoporozę nie powinien zapominać o codziennej dawce ruchu dostosowanej do jego kondycji. Latem rozsądnie korzystajmy ze słońca, eksponując powierzchnie ciała na witaminę D3. Wraz z wiekiem wydalanie wapnia jest zwiększone, a wchłanianie wapnia utrudnione, dlatego przy braku odpowiedniej suplementacji ryzyko zachorowania na osteoporozę wzrasta. Tym samym zwiększa się ryzyko upadku.

Czy osteoporoza jest uleczalna?

Skuteczne leczenie zależy od optymalizacji bardzo wielu czynników; czasem drobnych i niepozornych, które w połączeniu mogą przyczynić się do odbudowy naszych kości. Pamiętaj, że osteoporoza jest w pełni wyleczalna. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium zostanie wykryta, kiedy zastosuje się leczenie oraz jaki jest stan naszego organizmu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *