Jak leczyć nadmiar sebum – sposób na rozwiązanie dokuczliwego problemu

nadmiar sebum u seniora

Gruczoły łojowe pełnią ważną funkcję nawilżającą. Niestety w przypadku, gdy produkują zbyt wiele wydzieliny, mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Obniżają jakość życia i przyczyniają się m.in. do rozwoju trądziku. Jak radzić sobie z nadmiarem sebum?

Czym jest sebum?

Sebum to naturalna wydzielina gruczołów łojowych zlokalizowanych zwłaszcza w środkowej linii ciała: na skórze głowy i twarzy, plecach oraz w górnej części klatki piersiowej. Jest lepka i zawiera w sobie mieszaninę cholesterolu, trójglicerydów, skwalenu i estrów. Z sebum korzysta zwłaszcza skóra twarzy, na którą w największym stopniu oddziałują czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • zagrożenia bakteryjne i chemiczne,
  • poparzenia słoneczne,
  • zanieczyszczenia środowiskowe oraz czynniki mechaniczne.

Choć znaczenie sebum dla zdrowia jest kluczowe, nadmierne wydzielanie łoju uchodzi za problem kosmetyczny.

Jakie są przyczyny nadmiaru sebum?

Nadprodukcja sebum to efekt połączenia wielu czynników. Zalicza się do nich m.in.:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • aspekty genetyczne,
  • aktywny proces chorobowy,
  • chroniczny stres,
  • nieprawidłową dietę.

Na ilość wydzielanego sebum wpływ mają także zaburzenia działania bariery hydro-lipidowej.

Bardzo ważnym wektorem stymulującym produkcję łoju są cykliczne zmiany zachodzące w strukturze skóry seniora, wynikające z takich elementów jak m.in.:

  • poziom nawilżenia,
  • temperatura,
  • przepływ krwi.

Nadmiernie oczyszczanie skóry z łojotokiem zwykle prowadzi do jej zmatowienia. Zwiększonemu tempu wydzielania sebum sprzyja zaburzenie rytmu okołodobowego w postaci nieregularnych cykli snu i czuwania.

Sebum a łojotokowe zapalenie skóry

Nadmiar łoju na owłosionej skórze głowy jest w stanie doprowadzić do nieodżywienia mieszków włosowych. Konsekwencją tego stanu mogą być niedotlenienie i brak dopływu krwi prowadzące do wypadania włosów. To wynik tzw. łojotokowego zapalenia skóry objawiającego się występowaniem świądu oraz czerwonych plam w kształcie koła. Nieleczona choroba może przenieść się na najbliższe powłoki skórne osoby starszej, jak uszy bądź tułów.

Obszary nią zajęte przybierają postać rumieniowo-złuszczających się zmian z tłustymi białymi lub żółtymi łuskami. Wraz z postępem choroby senior może zmagać się z wysiękiem surowiczym oraz trudną do usunięcia skorupą złożoną z martwego i wyschniętego naskórka.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum?

Nadprodukcja łoju może mieć różne podłoże. Stąd też w pierwszej chwili często niełatwo jest postawić trafną diagnozę i rozpocząć proces hamowania jego ilości. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji twarzy, gdyż to nimi możemy regulować poziom produkcji sebum. Niestety w tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty zwykle nie są widoczne od razu. Toniki i kremy przede wszystkim powinny być łagodne w działaniu, dzięki czemu nie przesuszą skóry. Jednak pozwolą kompleksowo oczyścić twarz, co sprawi, że unikniemy podrażnień spowodowanych pozostałościami makijażu.

Jeżeli kłopot nie ustępuje mimo przedsięwziętych działań, pomocy należy zasięgnąć u dermatologa. Przyczyna problemu może być bowiem głębsza niż niewłaściwy dobór preparatu do higieny. Być może konieczne będzie leczenie farmakologiczne.

W składzie preparatów przeciwdziałających nadmiernemu wydzielaniu łoju nie powinno zabraknąć gliceryny, glikolu propylenowego i kwasu oleinowego. Wypróbuj te, w których znajdują się glony i algi – zawarte w nich minerały wchłaniają nadmiar sebum i zwężają ujścia gruczołów łojowych. Tak samo warto wybierać środki, w których znajdą się wyciągi m.in. z:

  • fiołka trójbarwnego,
  • jałowca,
  • jemioły pospolitej,
  • krwawnika,
  • łopianu,
  • oczaru wirginijskiego,
  • pietruszki zwyczajnej,
  • pierwiosnka,
  • rukwi,
  • szałwii muszkatołowej,
  • rozmarynu,
  • warzuchy lekarskiej,
  • skrzypu polnego czy wierzbownicy.

Niezwykle ważna jest regularna aplikacja odpowiednich kosmetyków.

Dieta a poziom wydzielania sebum

Dieta to napęd każdego organizmu. Jadłospis w naturalny sposób wpływa na nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie. Jego odpowiednie zbilansowanie pozwala nie tylko obniżyć poziom cholesterolu czy glukozy, ale ma też kluczowe znaczenie w terapii zaburzeń dermatologicznych.

Jeśli co najmniej przez 10 tygodni ograniczysz w swojej diecie udział używek, a zwiększysz spożycie zielonej herbaty, warzyw i ryb, możesz spodziewać się polepszenia kondycji skóry. Ma to związek z bogactwem polifenoli zawartych w produktach; często skutecznie zmniejszających ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe oraz leczących choroby wywołane jego nadprodukcją.

Unikaj diety o wysokim indeksie glikemicznym, gdyż sprzyja ona blokowaniu ujść gruczołów łojowych i skutkuje pojawieniem się trądziku. Nadprodukcja sebum może nasilić się wraz ze zwiększonym spożywaniem cukru, kwasów tłuszczowych nasyconych oraz nabiału. Na stan skóry obojętne nie pozostają alkohol czy papierosy.

Wydzielanie sebum u mężczyzn

Nadprodukcja sebum to problem, na który zwykle bardziej narażeni są panowie. Wydzielanie łoju może być u nich nawet 4-krotnie intensywniejsze niż u kobiet. Jest to związane z różnicą w budowie skóry obu płci, w tym większym zagęszczeniem gruczołów łojowych u panów. Do tego dochodzi zdolność organizmu do zachowania proporcji w regulacji poziomu androgenów i estrogenów. Nadprodukcji sebum u mężczyzn sprzyja wyższy poziom testosteronu.

Nadmierny poziom androgenów i predyspozycje genetyczne wiążą się nie tylko ze wspomnianymi problemami dermatologicznymi, ale także z łysieniem androgenowym, które u mężczyzn cechuje się utratą włosów w obrębie szczytu głowy.

Nadprodukcja sebum a jego niedobór

Nadmierne wydzielanie sebum to efekt niepożądany estetycznie i zdrowotnie, tak samo jak jego niedobór. W przypadku wystąpienia niedoboru łoju Twoja skóra będzie podrażniona, swędząca i pozbawiona blasku. Jeżeli chcesz osiągnąć zdrowy i promienny wygląd skóry twarzy, zadbaj o równowagę między ilością sebum a pielęgnacją cery.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *