Sanatoria w Cieplicach Śląskich-Zdroju

Cieplice-Śląskie Zdrój to miasteczko z długą historią i bogatą tradycją uzdrowiskową. Kurort jest jednym z najstarszych w Polsce. Położone u stóp Karkonoszy miasteczko jest chętnie odwiedzane nie tylko wiosną i latem, ale i zimą. Na jego terenie znajdują się sanatoria i prywatne ośrodki wypoczynkowe, oferujące gościom szeroki zakres zabiegów leczniczych. Uzdrowisko ma profil ogólny, dzięki czemu z jego oferty mogą skorzystać osoby z różnymi schorzeniami.

Cieplice Śląskie – Zdrój słyną, jak sama nazwa wskazuje, z leczniczych termalnych źródeł, których temperatura dochodzi nawet do 90 stopni Celsjusza. To jeden z powodów, dla których kurort jest chętnie odwiedzany przez kuracjuszy i turystów z całej Polski. W mieście można nie tylko ,,podreperować” zdrowie, ale także odpocząć – mniej lub bardziej aktywnie. Świeże powietrze, piękne widoki i bogata oferta zabiegów leczniczych – to i wiele więcej czeka na kuracjuszy w cieplickich sanatoriach.

 1. Historia i tradycje
 2. Lokalizacja i infrastruktura
 3. Profil leczenia
 4. Atrakcje turystyczne
 5. Aktywność fizyczna i wypoczynek

Historia i tradycje

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój to miejsce niosące ze sobą długą historię i bogate tradycje uzdrowiskowe. Jego korzenie sięgają XVIII wieku, kiedy to odkryto unikalne właściwości lokalnych źródeł termalnych. Od tego czasu, nieprzerwanie prowadzone jest tu leczenie balneologiczne, co czyni cieplicki kurort najstarszym uzdrowiskiem w Polsce.

W kolejnych wiekach uzdrowisko rozwijało się, dostosowując się do zmieniających się potrzeb kuracjuszy. W okresie międzywojennym kurort przeżywał okres rozkwitu, przyciągając kuracjuszy nie tylko ze względu na walory lecznicze wód, ale także dzięki nowoczesnej infrastrukturze.

Lokalizacja i infrastruktura

W przeszłości Cieplice funkcjonowały jako samodzielna miejscowość. Obecnie stanowią jedną z dzielnic Jeleniej Góry. Kurort leży w województwie dolnośląskim, u stóp Karkonoszy. Bliskość gór z pewnością zwiększa atrakcyjność tego miejsca. W bliskiej odległości od Cieplic znajdują się znane ośrodki górskie, takie jak Karpacz i Szklarska Poręba.

Dojazd do Cieplic możliwy jest zarówno prywatnym samochodem, jak autobusem czy pociągiem. Jadąc autem z Wrocławia należy kierować się na autostradę A4, a następnie skręcić na drogę krajową nr 94 w kierunku Jeleniej Góry. Podróżując od strony Warszawy można wybrać trasę przez autostradę A2 w kierunku Poznania, a następnie skręcić na autostradę A1.

Profil leczenia

W cieplickich sanatoriach leczone są między innymi schorzenia układu krążenia, choroby dermatologiczne oraz dolegliwości reumatyczne. Znane ze swojego unikalnego składu chemicznego wody termalne pozwalają na skuteczne łagodzenie bólu i poprawę ruchomości stawów. Pozostałe profile leczenia realizowane w Cieplicach Śląskich – Zdroju to:

 • choroby nerek i dróg moczowych (nefrologia i urologia),
 • choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia),
 • choroby układu nerwowego (neurologia),
 • choroby oka i przydatków oka (choroby okulistyczne),
 • osteoporoza.

Atrakcje turystyczne

Uzdrowisko Cieplice Śląskie – Zdrój kusi bogatą ofertą atrakcji turystycznych. W bliskiej odległości znajduje się tajemniczy Zamek Książ, a także malownicze Karkonosze z niezapomnianymi widokami. Sporo atrakcji czeka też na kuracjuszy w samym kurorcie.

Jednym z takich miejsc są Cieplickie Termy, oddane do użytku w 2014 roku. Na terenie kompleksu znajdują się m.in.: baseny sportowe i rekreacyjne, baseny termalne zdrojowe i norweskie z masażerami, a także świetnie wyposażona strefa SPA. Inne atrakcje turystyczne w Cieplicach to:

 • Muzeum Przyrodnicze,
 • Plac Piastowski — Deptak,
 • Pałac Schaffgotschów,
 • Kościół Zbawiciela,
 • Park Zdrojowy,
 • Park Norweski.

Aktywność fizyczna i wypoczynek

Uzdrowisko nie tylko skupia się na leczeniu, ale również na zachęcaniu gości do aktywnego trybu życia. Dla seniorów dostępne są specjalnie dostosowane zajęcia fizyczne, rehabilitacyjne spacery oraz baseny z termalną wodą, sprzyjające poprawie sprawności fizycznej. Ponadto, liczne ścieżki rowerowe w okolicy zachęcają do zdrowego spędzania czasu na świeżym powietrzu.