Miłość po 60. – czy senior może się zakochać? Sprawdź, jakie są zalety późnej miłości

Miłość po 60

„Miłość” jest słowem, które w wielu z nas przywołuje miłe uczucia. Ciepło, radość, przyjaźń i bliskość drugiego człowieka – to elementy pozytywnie nastrajające do świata. Kto powiedział, że miłością mogą cieszyć się jedynie nastolatkowie? Sprawdź, dlaczego warto zakochać się, będąc w dojrzałym wieku. Miłość po 60. może być piękną przygodą.

Czym jest miłość?

Słownik języka polskiego PWN definiuje miłość jako „silną więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich” bądź „głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie”. Miłość to pragnienie dobra partnera bądź partnerki oraz przeżywanie szczęścia w ich obecności, szacunek i wzajemne zrozumienie, dzielenie się przeżyciami i przekonanie, że będąc w potrzebie, możemy liczyć na wsparcie. Mimo to szczegółowa odpowiedź na pytanie, czym jest miłość, dla każdego z nas będzie w pewnych aspektach odmienna. Z uwagi na wielowątkowość i wielowymiarowość tego uczucia inaczej będą postrzegały je nastolatki, a inaczej osoby w starszym wieku.

Czy 60-latek może się zakochać?

Chociaż wielu osobom trudno przyjąć to do świadomości, senior również może się zakochać. Mimo że często nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia, lecz długofalowy proces. Czasami miłość przychodzi nieoczekiwanie i jest poprzedzona szeregiem bardziej koleżeńskich relacji. Potrzeba bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem jest tak samo silna w wieku dojrzałym, jak i wtedy, gdy mamy 20, 30 czy 40 lat. Uporczywe powstrzymywanie się przed uczuciem może przekreślić Twoją szansę na szczęśliwy związek.

Jak senior przeżywa zakochanie?

Zakochanie w późnym wieku będzie przebiegać nieco inaczej niż w młodzieńczym. Ma to związek ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie życiowe zebrane przez seniora. 60-latek w relację partnerską wchodzi inaczej niż człowiek o kilkadziesiąt lat młodszy. Zazwyczaj jest o wiele ostrożniejszy, zwłaszcza gdy poprzednie związki nie były dla niego do końca udane. Może bać się bliskości i odpowiedzialności, a to sprawi, że uczucia będzie okazywał niezbyt wylewnie. Seniorzy „trafieni strzałą Amora” mogą m.in.:

  • mieć ochotę na częstszy kontakt z daną osobą,
  • być rozkojarzeni w wykonywaniu codziennych czynności,
  • mieć przyspieszone bicie serca, podwyższoną temperaturę i wypieki na twarzy,
  • bardzo często się uśmiechać,
  • mówić więcej niż zwykle.

Jakie są zalety miłości po 60?

Miłość seniora będzie doprawiona co najmniej szczyptą cierpliwości i doskonale wypełni nadmiar wolnego czasu. Będąc na emeryturze, zabezpieczeni finansowo i pełni doświadczeń życiowych, możemy pomyśleć tylko o własnych potrzebach. Senior nie musi martwić się o wychowanie dzieci czy stabilną pracę, a to sprawia, że może mocniej korzystać z uroków życia, w tym pielęgnować rodzące się uczucie.

Posiadanie partnera to doskonała okazja do ucieczki przed samotnością. Miłość po sześćdziesiątce może okazać się również skuteczną ochroną przed depresją. Zamiast całe dnie przesiadywać przed telewizorem, zyskujemy motywację, by zadbać o kondycję fizyczną. Zdrowiej się odżywiamy oraz chętniej uprawiamy sport. Miłość po 60 to szansa na drugą młodość. Zawsze masz okazję na naprawdę szczęśliwą jesień życia i możesz cieszyć się nią długie lata.

Co może przeszkadzać seniorowi w miłości po 60?

Zmiany społeczno-kulturowe w odniesieniu do miłości seniorów postępują dość wolno. Miłość w dojrzałym wieku nadal traktowana jest jako chwilowy kaprys osoby starszej, a nie głębokie zaangażowanie. Seniorzy często boją się reakcji bliskich: odtrącenia przez dzieci czy wnuki niewierzących w to, że ich mama czy babcia mogły się zakochać. W miłości przeszkadzać mogą też bagaż życiowy i przyzwyczajenia zarówno nasze, jak i partnera bądź partnerki.

Jak znaleźć miłość po 60?

Pierwszym krokiem do znalezienia miłości po 60 jest wiara w to, że mimo jesieni życia możemy poznać naszą drugą połówkę.Gdy będziemy mieli taką świadomość, poszukiwanie partnerki bądź partnera stanie się łatwiejsze. Miłości można poszukiwać na spotkaniach tematycznych organizowanych dla seniorów, wieczorkach tanecznych, uniwersytetach trzeciego wieku, w ramach wypoczynku na wakacjach albo leczenia uzdrowiskowego w sanatorium. Oryginalnym pomysłem na poszukiwanie miłości po 60. będzie speed dating. Jeśli wolimy robić to kameralnie, możemy skorzystać z internetowych portali randkowych bądź regularnie przeglądać w gazetach dział z ogłoszeniami matrymonialnymi. Często na pierwszej randce (gdy zawieramy nowe relacje) targają nami różne emocje. Niestety mogą być złym doradcą. Pamiętajmy, że zawsze powinniśmy zachować ostrożność. Dzięki temu możemy uniknąć rozczarowania.

Jedna ocena “Miłość po 60. – czy senior może się zakochać? Sprawdź, jakie są zalety późnej miłości”
  1. Wspaniałe ,jest nadzieja dla ludzi samotnych ,to dobre przedsięwzięcie, które może zmienić życie w dojrzałym wieku na ciekawsze, radośniejsze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *