Oznaki starzenia a życie intymne osób po 60. roku życia

Para 60+ prowadząca bogate życie intymne.

Wraz z mijającym czasem życie intymne osób po 60. roku życia przechodzi różnorodne przemiany, zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i emocjonalnym. Temat ten bywa owiany tabu, a świadomość społeczna w tej kwestii jest niewielka. Nawet same osoby starsze nie zawsze zdają sobie sprawy z wielu uwarunkowań

Wpływ zmian fizjologicznych na seks po 60. roku życia

W miarę upływu lat nasze ciała przechodzą przez szereg zmian fizjologicznych, które wpływają na życie seksualne. W przypadku kobiet zdecydowanie najistotniejszym etapem jest menopauza. Pojawia się w wieku około 50 lat i właśnie jej skutki odczuwają później starsze kobiety po 60-tce. Wraz z nią obniża się poziom estrogenów, co prowadzi do suchości pochwy, utraty elastyczności tkanki oraz bólu podczas seksu. Wówczas trzeba stosować żele nawilżające i lubrykanty w celu poprawy jakości stosunku.

U mężczyzn odpowiednik menupauzy to andropauza związana z ograniczeniem produkcji testosteronu w organizmie. W łóżku zwykle objawia się trudnościami w utrzymaniu erekcji, spadkiem libido i zmniejszenie intensywności orgazmów w kontaktach z partnerką.

Szczęśliwa para 60+ mająca udane życie intymne.

Tak u kobiet, jak i u mężczyzn dochodzi również do ogólnego spadku energii i wytrzymałości, co wyraźnie wpływa na życie seksualne po 60-tce. Poza tym inne problemy zdrowotne – m.in. choroby serca, schorzenia układu kostno-stawowego, cukrzyca – dodatkowo ograniczają możliwości seksualne. Stopniowa metamorfoza organizmu bywa frustrująca dla partnerów na poziomie fizycznym, bo seks po 60-tce już tak nie cieszy, a także na poziomie psychologicznym, ponieważ niełatwo poradzić sobie z tym we wzajemnej relacji. To zmusza osoby starsze do poszukiwania nowych sposobów na czerpanie przyjemności i bliskości.

Seks po 60-tce z perspektywy psychologicznej

Psychologia ma większy wpływ na jakość życia intymnego po 60. roku życia niż nam się wydaje. Negatywne postrzeganie własnego ciała z powodu upływu lat obniża samoocenę atrakcyjności. Dla niektórych seniorów zmarszczki, siwe włosy, przybieranie na wadze i inne zmiany fizyczne stają się źródłem niepokoju i niezadowolenia z siebie. Te uczucia bezpośrednio wpływają na życie seksualne.

W miarę upływu lat nasze ciała przechodzą przez szereg zmian fizjologicznych, które wpływają na życie seksualne.

Równocześnie ważne doświadczenia życiowe, jak chociażby rozwód czy przejście na emeryturę, wywołują poczucie straty i smutku. W efekcie seniorzy nie cieszą się życiem w pełni – wtedy trudno czerpać radość z intymnych chwil. W ciężkich chwilach pomaga szczera rozmowa, kontakt z rodziną, a w skomplikowanych przypadkach także konsultacje u specjalisty seksuologa.

To wszystko prowadzi do potrzeby głębszej intymności emocjonalnej. Po 60. roku życia zyskuje ona na znaczeniu bardziej niż fizyczna sfera relacji. Wzajemne wsparcie na poziomie psychologicznym prowadzi do satysfakcji seksualnej. Osoby starsze poszukują więzi, aby poprzez zrozumienie oraz wspólne wartości odnowić i pogłębić życie seksualne. Tak odnajdują zadowolenie, mimo problemów fizjologicznych.

Przeczytaj także:

Życie seksualne po 60-tce jest możliwe mimo problemów

Podtrzymywanie aktywności seksualnej i bliskości w późniejszym wieku życia jest nie tylko możliwe, ale również korzystne dla zdrowia. Mimo wyzwań wiele par bez przeszkód uprawia seks po 60-tce i cieszy się pełnią życia intymnego. Potrzeba jedynie wzajemnego wsparcia, otwartości w komunikacji i dostępu do właściwych środków ułatwiających stosunek. Akceptacja zmian związanych z wiekiem i przełamywanie społecznych stereotypów dotyczących seksualności seniorów to pierwsze kroki do satysfakcjonującego życia intymnego po 60. roku życia – pełnego szczęścia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *