#23 Dlaczego nie zawsze możesz być kim chcesz?

Cześć,

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”, powiedział kiedyś Johann Wolfgang von Goethe, a my zdecydowanie się z tym zdaniem zgadzamy. Jeśli czytasz nasze wiadomości już od dłuższego czasu, z pewnością zauważasz, jak wiele z nich dotyczy szeroko rozumianego rozwoju, pracy nad sobą czy relacji z innymi ludźmi. Jednocześnie wiemy, że z rozwojem – jak ze wszystkim – można przesadzić, dlatego w dzisiejszym newsletterze odpowiemy na kilka ważnych pytań:

  • Czy zawsze trzeba się rozwijać?

  • Jak stworzyć własny plan rozwoju?

  • Czy powinniśmy się rozwijać za wszelką cenę?

Zapraszamy!

Będzie nam bardzo miło, jeśli polecisz nasz newsletter Twoim znajomym. Wystarczy, że wyślesz im ten link ze specjalnym formularzem: https://seniore.pl/newsletter-dla-seniora/. Dzięki temu nasze bezpłatne treści będą docierać do jeszcze większej liczby osób!

🤨„Możesz być kim chcesz”. Na pewno?

Rozwój osobisty to temat rzeka, a różne techniki rozwoju i coachingu opanowały media społecznościowe, oferując coraz więcej sposobów na to, jak szybko i skutecznie zmienić swoje życie. Pytanie brzmi jednak, czy wdrażając porady internetowych ekspertów, rzeczywiście mamy szansę stać się inną osobą? Niestety, nie zawsze.

Zanurzając się w temat rozwoju osobistego możemy wpaść w sidła tzw. pop-psychologii, która obiecuje nam łatwe rozwiązania skomplikowanych problemów psychologicznych. To z kolei często prowadzi do nadmiernych uproszczeń rzeczywistości, w których zdrową „miłość do siebie” mylimy z narcyzmem (co wpływa później na nasze relacje z innymi) albo bierzemy za pewnik popularne mity, jak ten o dominacji prawej lub lewej półkuli mózgu.

Jednym z wielu pustych frazesów w „patocoachingu” jest także słynne zdanie: „Możesz być kim zechcesz” które, według specjalistów, zamiast do pozytywnej motywacji, może doprowadzić nas do frustracji i rozczarowania w momencie, w którym uświadamiamy sobie własne ograniczenia.

Nieprawdziwe informacje, uproszczenia czy wręcz mity psychologiczne zyskują uznanie i tworzą wrażenie wiarygodnego źródła wiedzy czytamy w artykule na stronie seniore.plNaukowcy nie są w stanie efektywnie przeciwdziałać temu zjawisku. Przeciętnemu Kowalskiemu coraz trudniej odróżnić faktyczną wiedzę psychologiczną od pseudonaukowych teorii wyssanych z palca.

[PRZECZYTAJ] Pop-psychologia: niebezpieczny trend XXI wieku

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć pułapek zastawionych przez pop-psychologię i jakie mity powtarza internetowy pseudocoaching, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

💡Jak mądrze zaplanować swój rozwój?

W samej chęci rozwoju osobistego nie ma nic złego, a co więcej, badania wskazują, że nieustanna nauka pozytywnie wpływa na neuroplastyczność mózgu – dzięki temu dłużej utrzymujemy dobrą formę mentalną i zmniejszamy ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, jak np. demencja czy choroba Alzheimera.

Jak zatem mądrze się rozwijać? Poniżej znajdziesz krótką „instrukcję” rozwoju osobistego od psychologa stresu Mateusza Banaszkiewicza, którą zaproponował podczas webinaru zorganizowanego dla Uniwersytetu SWPS.

  1. Pamiętaj, że rozwój jest dla Ciebie, a nie dla innych ludzi. Zastanów się, na ile to, co planujesz zrobić i w którym kierunku się rozwijasz, odzwierciedla Twoje wartości.

  2. Postaw na konkrety i sprecyzuj cele. Jeśli w rozwoju dążysz do tego, by być szcześliwy/a, pomyśl o tym, czym dla Ciebie jest szczęście. Nasza wskazówka: być może okaże się, że – paradoksalnie – szczęście odnajdziesz w momencie, w którym pozwolisz sobie na chwilę oddechu i zatrzymanie się?

  3. Zacznij działać. Mimo że badania wskazują, że wizualizacja swoich marzeń sprzyja przeżywaniu dobrych emocji, same wyobrażenia nie wystarczą, a prawdziwy rozwój odbywa się poprzez działanie. Jeśli ten temat Cię interesuje, polecamy Ci ciekawy artykuł, w którym przeczytasz, jak wizualizacje wpływały na wyniki studentów na egzaminach oraz na osiągnięcie celu przez kobiety, które chciały zredukować masę ciała. Cały artykuł znajdziesz TUTAJ.

  4. Postaraj się przewidzieć trudności. Zastanów się, jakie wyzwania mogą pojawić się na Twojej ścieżce rozwoju i zaplanuj, jak sobie z nimi poradzisz.


[OBEJRZYJ] Rozwój osobisty – instrukcja obsługi – Mateusz Banaszkiewicz i Joanna Gutral – webinar

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zaplanować rozwój osobisty i odpowiednio zarządzać stresem w obliczu wyzwań, polecamy Ci nagranie całego webinaru, w którym Joanna Gutral rozmawia z Mateuszem Banaszkiewiczem. Solidna porcja wiedzy podana w przystępny sposób!

✖️Rozwój czy… rozbój? Przeczytaj, jakich błędów unikać, gdy chcesz się rozwijać

Wszystko idzie świetnie. Znasz swoje wartości, masz plan rozwoju osobistego dopasowany do Ciebie, posiadasz nawet „plan B” na wypadek, gdyby pojawiły się niespodziewane trudności. Zaczynasz działać i… po jakimś czasie wracasz do starych nawyków. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie potrafisz wytrwać na ścieżce rozwoju, mimo szczerych chęci? Przyczyny mogą być różne, a jedna z nich dotyczy Twoich potrzeb.

Z pewnością znasz słynną piramidę potrzeb Abrahama Maslowa, w której na samym dole, u podstawy, znajdują się „potrzeby fizjologiczne” a na samym szczycie „potrzeby transcendencji”. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że osoby, które nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb, nie odczuwają potrzeb wyższego rzędu - dziś wiemy, że to nieprawda.

Jednak w kontekście tematu dzisiejszego newslettera, warto spojrzeć na piramidę z innej perspektywy. Rozwój osobisty znajduje się w obszarze „potrzeby samorealizacji”, a więc – bardzo wysoko. Jeśli zatem chcesz konsekwentnie realizować swoje cele dotyczące rozwoju, pamiętaj, że możesz to zrobić wówczas, gdy zadbasz o potrzeby niższego rzędu.

Niewyspani, zestresowani różnymi sytuacjami życiowymi lub borykający się z problemami w relacjach, nie będziemy w stanie odpowiednio skupić się na własnym rozwoju. Jeśli zdecydujemy się podążać za naszym planem za wszelką cenę, prędzej czy później ucierpią pozostałe obszary naszego życia.

Możesz wszystko, to prawda tłumaczy trener rozwoju Artur Makieła w swoim wystąpieniu – pod warunkiem, że masz na rachunki. Jeśli nie masz za co opłacić rachunków, nie masz co jeść, w pewnym momencie ideę rozwoju osobistego trzeba będzie porzucić. Jesteś tak silny, jak Twoje najsłabsze ogniwo.

[OBEJRZYJ] Rozwój czy rozbój. Jak korzystać z rozwoju osobistego | Artur Makieła | TEDxPolitechnikaWroclawska

Polecamy Ci całe wystąpienie Artura Makieły, który tłumaczy w jaki sposób myśleć o rozwoju osobistym, by skutecznie realizować swoje cele i nie zaniedbywać różnych obszarów życia.

O czym w tym tygodniu przeczytasz w seniore.pl?


Dziękujemy! 

Zawsze warto się rozwijać, ale – nie za wszelką cenę. Życzymy Ci spełnienia marzeń i osiągnięcia wszystkich celów, w zgodzie z Twoimi potrzebami! Jeśli chcesz napisać, jak Ci idzie, koniecznie dołącz do nasze grupy na Facebooku (możesz to zrobić, klikając TUTAJ) i stwórz swój pierwszy post.

Do zobaczenia za tydzień!

Zespół seniore.pl

Seniore.pl

Mickiewicza 37/58, Warsaw

Poland

Otrzymujesz tę wiadomość, ponieważ Twój adres email znalazł się na liście subskrybentów serwisu seniore.pl.

Wypisz się