Jak poradzić sobie z bólem pleców? Domowe sposoby na zdrowy kręgosłup

Kobieta po 50-tce z bólem pleców.

Z bólem pleców boryka się dziś większość osób, szczególnie tych po 50. roku życia. Zwykle pojawia się on w wyniku siedzącego trybu życia, niewłaściwej postury, nadmiernego wysiłku fizycznego lub urazów. Na szczęście mamy domowe sposoby an zdrowy kręgosłup oraz liczne, specjalistyczne akcesoria do wsparcia zdrowia kręgosłupa.

Z czego najczęściej wynikają problemy z plecami?

Siedzący tryb życia, pęd i natłok obowiązków, które zobowiązują nas do korzystania ze sprawnie przemieszczających się środków lokomocji, brak czasu na aktywność fizyczną, sport. Do tego niekiedy źle dobrany materac, nieprawidłowa pozycja krzesła przy biurku. Wszystko to sprawia, że dziś nasze kręgosłupy nie są w najlepszym stanie. Wiele osób po 50-tce zmaga się z rozmaitymi wadami postawy, zwyrodnieniami, przepukliną międzykręgową oraz innymi problemami wywołującymi dolegliwości bólowe pleców.

Ciekawi Cię tematyka zdrowia po 50-tce? Sprawdź inne artykuły z tej kategorii!

Jak sobie z tym radzić? Najskuteczniejszym sposobem byłoby udanie się do fizjoterapeuty i otrzymanie szeregu wskazówek nie tylko odnośnie do zalecanych ćwiczeń, ale także do prawidłowej pozycji ciała podczas chodzenia, siedzenia, leżenia, dźwigania itd. Co jednak możesz robić we własnym zaciszu domowym, by Twój kręgosłup działał sprawnie i nie powodował utrudniającego funkcjonowanie bólu?

Warto przeczytać

Sposoby na zdrowy, pozbawiony bólu kręgosłup

Bardzo częstą przyczyną bólu pleców jest osłabiony gorset mięśniowy. To dlatego powinno się go systematycznie wzmacniać odpowiednimi ćwiczeniami. Istotną rolę odgrywają również ćwiczenia rozluźniające, które obniżają napięcie mięśni wynikające z długotrwałego utrzymywania tej samej pozycji. Bardzo dobrze sprawdza się pływanie. To sport obciążający większość stawów, a przy tym pracują wszystkie mięśnie.

Co możesz zrobić, gdy ból już się pojawi? Jakimi sposobami z nim walczyć? Wsparciem okazują się specjalistyczne akcesoria, takie jak:

  • pas ortopedyczny – zapewnia kręgosłupowi stabilizację i wymusza prawidłową postawę ciała, stosuje się go podczas rehabilitacji, ale również w ramach profilaktyki;
  • roller – wałek, który umożliwia masaż pleców, ułatwia rozluźnienie tej partii ciała po ciężkim dniu;
  • mata do akupresury – mata z kolcami przyspiesza regenerację, pobudza krążenie krwi, dotleniając komórki, pozwala się mięśniom rozluźnić i złagodzić ból;
  • pistolet do masażu – łatwe w obsłudze, poręczne urządzenie, które pozwoli Ci rozmasować każdy odcinek pleców, zmniejszyć napięcie karku, barów i ramion;
  • kompresy żelowe lub termofor – ciepłe okłady to sposób na niwelację bólu i obniżenie napięcia.

Jeśli ból jest intensywny, utrudnia Ci funkcjonowanie, sięgnij po maści lub żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, ewentualnie tabletki z grupy NLPZ. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie doraźne i wszelkie problemy z kręgosłupem należy traktować poważnie. Jeżeli tylko masz jakieś wątpliwości, skonsultuj swój przypadek ze specjalistą. On stwierdzi, czy dolegliwości wymagają dalszej diagnostyki.

Koniecznie zwróć też uwagę na swój tryb życia. Staraj się więcej ruszać i przyjmować w ciągu dnia prawidłową postawę ciała. W przypadku pracy siedzącej rób w trakcie dnia krótkie przerwy na kilkuminutowe ćwiczenia odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Zadbaj o wyprofilowane krzesło do biurka i o to, żeby nie pochylać głowy w trakcie patrzenia w telefon. Ważne są też przerwy w pracy czy podczas wykonywania obowiązków domowych – idź na zakupy pieszo albo zabierz psa na spacer.

Warto przeczytać:

O plecy trzeba dbać każdego dnia

Troszczenie się o plecy wymaga systematyczności i świadomości znaczenia utrzymania ich w dobrej kondycji. Codziennie podejmowane działania – właściwe ułożenie ciała podczas siedzenia, stania czy nawet spania – ogromny wpływ na stan naszego kręgosłupa. Pamiętajmy, że plecy to fundament naszego ciała, który wymaga troski i uwagi każdego dnia. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i dbałości o detale możemy cieszyć się zdrowiem i unikać wielu problemów związanych z układem ruchu.

  • Kategoria:
    Zdrowie
  • Data publikacji:
    4 lipca, 2024
  • Ostatnia aktualizacja:
    14 paź 2024

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *