Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Szosa Chełmińska 220
87-100 Toruń

Lokalizacja: Pod lasem W mieście
Miasto: Toruń
Województwo: kujawsko-pomorskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne
Opis

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu to placówka pobytu stałego, przeznaczona dla seniorów i osób przewlekle somatycznie chorych. Ośrodek dysponuje w sumie 174 miejscami, a jego mieszkańcy to kobiety i mężczyźni. Organem prowadzącym DPS jest Gmina Miasta Toruń. Placówka znajduje się przy ul. Szosa Chełmińska 220 i usytuowana jest w dzielnicy Przedmieście Chełmińskie, w odległości około 5 km od centrum miasta.

Oferta DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu

Placówka zapewnia całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorym. Dom opieki w Toruniu świadczy na ich rzecz usługi:

 • bytowe – zakwaterowanie, wyżywienie, utrzymanie czystości;
 • opiekuńcze – pomoc w codziennych czynnościach, pielęgnacja w czasie choroby, opieka higieniczna, ułatwianie kontaktów z otoczeniem;
 • wspomagające – terapia zajęciowa, podnoszenie sprawności i aktywizowanie.

Kto może skorzystać z oferty DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu?

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu to placówka publiczna o charakterze stacjonarnym. Podmiotem prowadzącym jest Miasto Toruń. Ośrodek dysponuje 174 miejscami, w tym:

 • 75 miejscami dla osób w podeszłym wieku,
 • 99 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych.

Warunki lokatorskie w DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu

Dom Pomocy Społecznej w Toruniu stanowi kompleks 3 połączonych ze sobą budynków. Pierwszy z nich to obiekt 2-kondygnacyjny, wyposażony w windę osobową. Na jego terenie znajdują się pokoje 1- i 2-osobowe z balkonami, przeznaczone dla 75 osób poruszających się samodzielnie.

Budynek drugi to miejsce przeznaczone dla 45 osób przewlekle somatycznie chorych. Obiekt dysponuje pokojami 1-, 2- i 3-osobowymi. W każdym z nich znajdują się niezbędne meble, umywalka, telewizor oraz instalacja przywoławcza. Na każdym piętrze dostępne są wspólne łazienki, toalety oraz telefon.

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu zapewnia swoim podopiecznym opiekę duszpasterską
DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu zapewnia swoim podopiecznym opiekę duszpasterską

W budynku numer 3 mieszkają osoby poruszające się samodzielnie, jak i przewlekle somatycznie chore, wymagające opieki osób drugich. Do ich dyspozycji oddano pokoje 1- i 2-osobowe z balkonami i łazienkami.

Na terenie ośrodka znajdują się ponadto pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak:

 • jadalnie,
 • świetlice,
 • aneksy wypoczynkowe,
 • pokoje terapii zajęciowej,
 • sala komputerowa,
 • sala rehabilitacyjna,
 • podręczne aneksy kuchenne,
 • sklep z kawiarenką,
 • gabinet fryzjerski.

Położenie geograficzne DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu jest jednym z domów opieki w województwie kujawsko-pomorskim. Toruń to siedziba jednej z najlepszych uczelni wyższych w Polsce – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Geograficznie leży nad rzekami Wisłą i Drwęcą. Jego prawobrzeżna część znajduje się na ziemi chełmińskiej, zaś lewobrzeżna leży na Kujawach.

Lokalizacja i dojazd do DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana mieści się przy ulicy Szosa Chełmińska 220 w Toruniu. Obiekt zlokalizowany jest w dzielnicy Przedmieście Chełmińskie, w odległości około 5 km od centrum miasta. W bliskim sąsiedztwie domu opieki znajduje się kompleks osiedli mieszkaniowych, hipermarkety (NETTO, POLOMARKET, BIEDRONKA, LIDL), a także apteka i kościół. W okolicy nie brakuje też leśnych terenów rekreacyjnych.

Otoczenie Domu Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu i jego wnętrze pozbawione są barier architektonicznych
Otoczenie DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu i jego wnętrze pozbawione są barier architektonicznych

Dużym atutem tej lokalizacji jest dogodny dojazd. Do ośrodka można dojechać środkami komunikacji miejskiej z centrum miasta i dworców PKS (autobusy linii nr 16, 18, 27, 31 i 32). Obok domu biegnie z kolei droga wojewódzka nr 553, prowadząca z Torunia (DK80) do miasta Wybcz (DW551). Można nią dojechać również z miejscowości: Różankowo, Pigża, Łubianka, Przeczno i Dębiny.

220, Szosa Chełmińska, Toruń, Kujawsko-Pomorskie, 87-100, Polska.

Atrakcje turystyczne w okolicy DPS im. dr Leona Szumana w Toruniu

Dom Pomocy Społecznej im. dr Leona Szumana w Toruniu jest domem opieki położonym w mieście. Toruń to jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto słynie z licznych atrakcji i zabytków – kilka z nich związanych jest z postacią Mikołaja Kopernika. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest toruńskie Planetarium, zlokalizowane przy ulicy Franciszkańskiej. Na zwiedzających czeka tutaj masa atrakcji, rozmieszczonych w kilku salach tematycznych: Planetarium, Bazie MARS#17 oraz Geodium. Inne atrakcje na terenie Torunia to:

 • Żywe Muzeum Piernika,
 • Dom Legend Toruńskich,
 • Dom Kopernika,
 • Kamienica pod Gwiazdą – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu,
 • Centrum Kultury – Dwór Artusa,
 • Rynek Staromiejski,
 • Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Fot.: www.torun.naszdps.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

  Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
  Pytania

  Jaki jest miesięczny koszt utrzymania w ośrodku osoby niepełnosprawnej?

  Ośrodek nie posiada miejsc komercyjnych, pełnopłatnych.

  Osoba zainteresowana pobytem w ośrodku powinna złożyć podanie z prośbą o zamieszkanie w DPS do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania. Na podstawie złożonych dokumentów senior otrzyma decyzję kierującą i decyzję o odpłatności w Domu Pomocy Społecznej.

  Czy w budynku jest winda dostępna dla pensjonariuszy?

  Tak, w ośrodku jest dostępna winda dla pensjonariuszy.