Czy na diecie keto można pić alkohol? Wyjaśniamy

Dieta keto a alkohol. Meżczyzna na zdjęciu pije piwo. Czy może?

Dieta ketogeniczna jest popularnym sposobem odżywiania, który polega na ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Ma na celu osiągnięcie stanu ketozy, w którym organizm zaczyna spalać tłuszcz zamiast glukozy. To skuteczny sposób na utratę wagi i poprawę zdrowia, ale często pojawia się pytanie: czy na diecie keto można pić alkohol?

Dieta keto a alkohol. Dlaczego to istotny temat?

Połączenie diety keto z alkoholem to ważny temat, ponieważ oba te czynniki mają wpływ na metabolizm i funkcjonowanie organizmu. Z jednej strony dieta keto zmienia sposób, w jaki organizm wykorzystuje energię, zmuszając go do spalania tłuszczów zamiast węglowodanów. Z drugiej strony alkohol jest znany z tego, że zaburza procesy metaboliczne i zmienia poziom cukru we krwi, a to istotne dla osób stosujących dietę keto.

Interesuje Cię zdrowie po 50-tce oraz różne diety? Czytaj nasze artykuły z tych kategorii!

Wielu ludzi zmienia zasady żywienia w celu poprawy zdrowia i utraty wagi i właśnie dlatego interesuje ich dieta keto, a alkohol niestety zakłóca spalanie tkanki tłuszczowej. Zawiera też cukry, co kłóci się z ograniczonym spożyciem węglowodanów w diecie ketogenicznej. Ponadto nadmierne spożycie alkoholu negatywnie oddziałuje na zdrowie, w tym funkcjonowanie wątroby, ważnej w keto diecie.

Czy na diecie keto można pić alkohol?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, można pić alkohol podczas diety ketogenicznej, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Zależy nam na minimalizacji spożycia węglowodanów, zatem podstawowa zasada to wybieranie napojów alkoholowych, które nie zawierają węglowodanów lub charakteryzują się znikomą obecnością cukrów w składzie. Okazjonalne picie alkoholu nie powinno zaburzyć stanu ketozy, jednak sporo zależy od tego, jaki spożywamy alkohol na keto adaptacji i w późniejszych etapach keto diety.

W przypadku diety ketogenicznej najbezpieczniejsze jest picie alkoholu w czystej formie. Takie napoje mają zazwyczaj niską zawartość węglowodanów i cukrów, dlatego nawet po spożyciu większej ilości alkoholu raz na jakiś czas raczej nie napotkamy poważniejszych problemów na diecie ketogenicznej.

W diecie ketogenicznej należy za to unikać picia drinków wielkoskładnikowych, słodkich koktajli, piw, deserowych win i napojów alkoholowych zawierających syrop lub soki owocowe. Nawet zwykłe piwo zawiera około 150 kalorii i 13 gramów węglowodanów w jednej butelce (330 ml), zatem po spożyciu alkoholu w tej formie łatwo doprowadzić do przerwania stanu ketozy.

Na diecie ketogenicznej lepiej unikać alkoholu, jak mężczyzna na zdjęciu.

Trzeba pamiętać, że nawet jeśli pijesz czyste alkohole, przyjazne w diecie niskowęglowodanowej, ich spożywanie nadal wiąże się z dostarczaniem organizmowi pustych kalorii i tym samym spowolnieniem utraty wagi. Ponadto nieco zwiększa apetyt, co prowadzić do złych decyzji żywieniowych, ryzykownych na diecie ketogennej. Na diecie ketogenicznej alkohol lepiej pić z umiarem i świadomie wybierać napoje alkoholowe.

Jaki alkohol na keto podczas diety?

Ustaliliśmy już, że alkohol na diecie ketogenicznej to nic złego, o ile trzymamy się pewnych zasad. A jaki alkohol na keto będzie najlepszy? Przede wszystkim:

  • czysta wódka – praktycznie nie zawiera węglowodanów, a standardowa porcja (30 ml) ma około 97 kalorii, zatem to jeden z najbezpieczniejszych alkoholi na keto;
  • whisky – podobnie jak wódka whisky jest praktycznie pozbawiona węglowodanów, ponieważ zwykle zawiera około 0-1 g węglowodanów na porcję, w zależności od marki;
  • tequila – również zawiera bardzo mało węglowodanów (0-1 g na porcję) i jest dobrym wyborem dla osób na diecie keto, szczególnie jeśli pije się ją czystą lub z dodatkiem wody gazowanej i limonki;
  • gin – ma zbliżoną zawartość węglowodanów do innych wymienionych alkoholi (0-1 g na porcję) i poza tym świetnie komponuje się z wodą gazowaną i cytryną;
  • brandy – zawiera minimalną ilość węglowodanów (0-1 g na porcję) i to dobry wybór dla osób preferujących wyrafinowane alkohole.

Jaki alkohol ma najmniej cukru i najlepiej nadaje się do umiarkowanego picia na diecie keto? Zdecydowanie czysta, naturalna wódka. Nie istnieje alkohol bez cukru, natomiast wódka jest najbliżej ideału dla osób na diecie ketogenicznej.

Warto przeczytać:

Piwo na keto

Chociaż piwo na keto to nie najlepszy wybór ze względu na swoją wysoką zawartość węglowodanów, istnieją napoje niskowęglowodanowe. Jakie piwo na keto będzie dobre? Szukaj piw typu light lub low-carb ze zredukowaną ilością węglowodanów. Keto piwo w wersji light ma około 100 kalorii i 5 gramów węglowodanów w butelce (330 ml). Nie istnieje piwo bez węglowodanów, ale piwo niskowęglowodanowe powinno sprawdzić się na diecie ketogenicznej – oczywiście z umiarem. Alternatywą jest też piwo bezalkoholowe.

Wino na keto

Wino na keto, szczególnie wytrawne, stanowi lepsze rozwiązanie niż piwo. Konkretna odpowiedź na pytanie, jakie wino na ketozie jest odpowiednie, brzmi: czerwone i wytrawne. Wina musujące – m.in. szampan – są w porządku, ponieważ raczej mają niską zawartość węglowodanów i kalorii, a takie ma być keto wino. Unikaj słodkich win deserowych, zwykle bogatych w liczne cukry.

Keto drinki

Możesz także wypróbować specjalnie przygotowane keto drinki z bezcukrowych mieszanek, słodzików lub naturalnych soków. Sprawdza się chociażby popularny drink „keto mojito” czy też „mojito bez cukru” przygotowuje się ze świeżej mięty, soku z limonki, wody gazowanej i lekkiego słodzika do smaku.

Whisky na keto

Whisky na keto to całkiem dobry wybór. Stawiaj na rodzaje whisky o niskiej zawartości węglowodanów – uważnie patrz na etykiety ze składem. Dla przykładu bourbon ma około 70 kalorii i niewiele ponad 0 gramów węglowodanów w porcji 40 ml.

Wódka na keto

Wódka na keto to zdecydowanie najlepszy, bo uniwersalny alkohol z niską zawartością węglowodanów. Można pić ją w czystej formie lub stosować jako bazę dla keto drinków. Na diecie keto kupuj wyłącznie naturalne, niesmakowe wódki i łącz je z ulubionymi dodatkami. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić.

  • Kategoria:
    Zdrowie
  • Data publikacji:
    20 czerwca, 2024
  • Ostatnia aktualizacja:
    15 paź 2024

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *