Sanatoria w Szczawnie-Zdroju

Szczawno-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Uzdrowisko słynie z leczniczych wód mineralnych, które zawierają m.in. jod, brom, siarkę i wapń. Są one wykorzystywane do leczenia chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz wielu innych schorzeń. Na terenie kurortu znajduje się wiele sanatoriów, hoteli i pensjonatów oferujących zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne.

Uzdrowisko oferuje różnorodne formy leczenia, w tym kąpiele mineralne, inhalacje, masaże oraz rehabilitację ruchową. Znajdujące się w okolicy sanatoria zapewniają kuracjuszom komfortowe warunki pobytu. Poza walorami leczniczymi, Szczawno-Zdrój fascynuje także swoją architekturą. Znajdujący się tam zabytkowy Park Zdrojowy oraz XIX-wieczna Pijalnia Wód Mineralnych tworzą malowniczy krajobraz sprzyjający relaksowi i rekreacji.

 1. Historia i tradycje
 2. Lokalizacja i infrastruktura
 3. Profil leczenia
 4. Atrakcje turystyczne
 5. Aktywność fizyczna i wypoczynek

Historia i tradycje

Szczawno-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Jako kurort o charakterze uzdrowiskowym, miasto znane było już w XVII wieku. W XVIII wieku Szczawno-Zdrój stało się popularnym miejscem kuracji. Przybywali tu kuracjusze z całej Europy, w tym z Polski, Rosji, Niemiec i Austrii.

W XIX wieku uzdrowisko przeżywało swój rozkwit. Powstało wiele nowych sanatoriów, hoteli i pensjonatów. Szczawno-Zdrój stało się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Europie. Dzisiaj, bogata historia Szczawna-Zdroju jest widoczna w licznych zabytkach, takich jak XIX-wieczna Pijalnia Wód Mineralnych, Park Zdrojowy czy zabytkowe wille, które stanowią nieodłączną część tego uzdrowiska.

Lokalizacja i infrastruktura

Szczawno-Zdrój to uzdrowisko położone w Sudetach Zachodnich, w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Miejscowość leży w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona malowniczymi wzgórzami i górami.

Kurort posiada połączenia kolejowe z wieloma miastami w Polsce, w tym z Wrocławiem, Warszawą, Krakowem i Poznaniem. Pociągi kursują kilka razy dziennie.

Najwygodniejszą formą dojazdu do Szczawna-Zdroju jest samochód. Można dojechać tam drogą krajową nr 8, a następnie skręcić na odpowiednie lokalne drogi prowadzące do uzdrowiska.

Profil leczenia

Głównym profilem leczenia w uzdrowisku Szczawno-Zdrój są choroby narządu ruchu, w tym choroby ortopedyczno-urazowe i reumatologiczne. Pozostałe profile to:

 • choroby układu trawienia (gastroenterologia, hepatologia),
 • choroby nerek i dróg moczowych (nefrologia i urologia),
 • choroby dolnych dróg oddechowych (pulmonologia),
 • choroby górnych dróg oddechowych (laryngologia),
 • cukrzyca (diabetologia).

Atrakcje turystyczne

Szczawno-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w Górach Sowich, które oferuje bogatą ofertę atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Park Zdrojowy – najpopularniejszy park w Szczawnie-Zdroju. Znajduje się w nim Pijalnia Wód Mineralnych. Inne miejsca warte odwiedzenia w okolicy to:

 • Park Szwedzki,
 • Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego,
 • Zamek Książ w Wałbrzychu,
 • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu,
 • Zamek Grodno,
 • Zamek Bolków,
 • Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy,
 • Park Krajobrazowy Gór Sowich.

Aktywność fizyczna i wypoczynek

Miasteczko otoczone jest pięknymi lasami, przez które przebiegają liczne szlaki spacerowe, które doskonale nadają się także dla osób uprawiających nordic walking. W okolicy można znaleźć również specjalnie oznaczone ścieżki zdrowia, które zachęcają do spacerów i joggingu. Ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą stanowić doskonałe uzupełnienie kuracji leczniczej.

Szczawno-Zdrój leży blisko Sudetów, co sprawia, że jest świetnym punktem wyjścia dla miłośników górskich wędrówek i wspinaczki. W okolicy znajdują się atrakcyjne szlaki górskie i punkty widokowe.