placeholder

Sanatoria w województwie opolskim

 

 

Sanatoria w województwie opolskim: leczenie uzdrowiskowe

Sanatoria w województwie opolskim to sprawdzone miejsca, oferujące swoim gościom bogaty wachlarz usług medycznych i nie tylko. Na miejscu czeka wykwalifikowany personel. Pensjonariusze mogą korzystać z licznych udogodnień – darmowego Wi-Fi, parkingu, restauracji czy ogrodu. Dużym atutem opolskich sanatoriów jest także lokalizacja – ten region Polski słynie z wyjątkowego folkloru, niesamowitych krajobrazów i mnóstwa atrakcji turystycznych. Musisz poznać je wszystkie!

  1. Przyroda i parki narodowe wokół sanatoriów w woj. opolskim
  2. Zabytki i architektura blisko sanatoriów w woj. opolskim
  3. Turystyka kulturowa i religijna w woj. opolskim
  4. Turystyka gastronomiczna w woj. opolskim
  5. Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w opolskim

Przyroda i parki narodowe wokół sanatoriów w woj. opolskim

Województwo opolskie nie posiada własnych parków narodowych, jednak znajdują się tam inne obszary cenne przyrodniczo. Jednym z takich miejsc jest Park Krajobrazowy Góry Opawskie położony w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, tuż przy granicy z Czechami. Park powstał w celu ochrony walorów krajobrazowych Gór Opawskich.

W regionie nie brakuje parków krajobrazowych. Na terenie samego powiatu opolskiego znajduje się ich aż 5. Są to:

  • Rezerwat przyrody Jaśkowice,
  • Rezerwat przyrody Przysiecz,
  • Rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki,
  • Rezerwat przyrody Prądy,
  • Rezerwat przyrody Złote Bagna.

Zabytki i architektura blisko sanatoriów w woj. opolskim

Największą atrakcją województwa opolskiego jest Zamek w Mosznej, zachwycający bajeczną architekturą. W obiekcie funkcjonuje także kawiarnia, restauracja, a także hotel i SPA. Zwiedzanie warto rozpocząć od otaczającego go parku, który zwłaszcza wiosną i latem zapiera dech w piersiach.

Fani historii koniecznie powinni odwiedzić Gród Rycerski pod Byczyną. Można tu zobaczyć dawną salę tortur, zbrojownię, a także średniowieczną karczmę.

W samym Opolu warto odwiedzić Zamek Górny, oddany dla turystów dopiero w 2018 roku. Podczas 40-minutowego zwiedzania z przewodnikiem można poznać wiele ciekawych faktów historycznych.

Turystyka kulturowa i religijna w woj. opolskim

W województwie opolskim znaleźć można sporo miejsc związanych z turystyką religijną. Jednym z nich jest Sanktuarium Matki Boskiej Opolskiej w Górze Świętej Anny. To jedno z najważniejszych sanktuariów w Polsce. Świątynia położona jest na wzgórzu, w otoczeniu parku klasztornego. Sanktuarium posiada barokową bazylikę oraz obraz Matki Boskiej Opolskiej, któremu przypisuje się liczne cuda.

Na Opolszczyźnie można zwiedzać także muzea. Jednym z najważniejszych muzeów w regionie jest Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W jego kolekcji znajdują się zarówno eksponaty archeologiczne, jak i etnograficzne prezentujące historię i kulturę Śląska Opolskiego.

Inne ciekawe muzea w województwie opolskim to:

  • Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu,
  • Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu,
  • Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu,
  • Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku.

Turystyka gastronomiczna w woj. opolskim

Opolszczyzna ma bogatą tradycję kulinarną, a śląska kuchnia jest jednym z jej najważniejszych elementów. Najpopularniejszymi daniami tego regionu są m.in.: gołąbki z kaszy gryczanej i ziemniaków, zupa tzw. wodzianka, kartacze, kapuśniak robiony na wędzonce, opolski żurek, szpyrki (ciasta ze słoniny) oraz krupniok (rodzaj śląskiej kaszanki).

W wielu miastach i miasteczkach województwa opolskiego można znaleźć przytulne restauracje, które serwują dania oparte na lokalnych produktach i tradycyjnych recepturach. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła szlak kulinarny o nazwie Opolski Bifyj. Znajdują się na nim certyfikowane restauracje, kultywujące regionalne tradycje.

Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w opolskim

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Podczas festiwalu występują zarówno wykonawcy pop, rock, jak i twórcy muzyki folkowej. Impreza odbywa się w czerwcu.

Fani dobrego humoru koniecznie powinni wziąć udział w Opolskiej Nocy Kabaretowej. To wspaniałe widowisko – na jednej scenie można zobaczyć zarówno znane grupy kabaretowe, jak i popularnych stand-uperów.