Emerytury stażowe – najnowsze informacje

emerytury stażowe

Emerytury stażowe – temat, który zyskuje na znaczeniu w publicznej dyskusji, staje się kluczowym punktem debaty. W 2020 roku, podczas kampanii prezydenckiej, prezydent Andrzej Duda zadeklarował ich wprowadzenie. Dodatkowo inicjatywa NSZZ „Solidarność” zyskała poparcie w postaci ponad 230 tys. podpisów pod projektem. Co aktualnie wiadomo na temat emerytur stażowych?

Różnice pomiędzy projektami

Projekt prezydencki różni się od tego złożonego przez związkowców. Głównym odróżnieniem jest warunek stażowy: co najmniej 39 lat dla kobiet i 44 lata dla mężczyzn. W grudniu 2021 roku Sejm RP przeprowadził pierwsze czytanie projektu obywatelskiego dotyczącego emerytur stażowych, przygotowanego przez NSZZ „Solidarność”. Projekt ten zgromadził 235 tys. podpisów.

Propozycja związkowców

Związkowcy proponują, aby prawo do emerytury stażowej przysługiwało osobom, które osiągnęły 35-letni (dla kobiet) lub 40-letni (dla mężczyzn) okres składkowy i nieskładkowy. Warunkiem jest, aby wysokość emerytury ustalona na podstawie tzw. formuły zdefiniowanej składki nie była niższa od minimalnej emerytury.

jak działają emerytury stażowe

Ubezpieczony miałby też możliwość kontynuowania pracy zarobkowej, aby zwiększyć swoją emeryturę, nawet po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

Historia porozumienia z rządem

– Po rozmowach z NSZZ „Solidarność” droga do emerytur stażowych jest otwarta – oświadczył Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Lider PiS-u oraz premier Mateusz Morawiecki odwiedzili Hutę Stalowa Wola, gdzie doszło do podpisania historycznego porozumienia rząd – NSZZ „Solidarność”. Podpisy pod dokumentem złożyli premier Morawiecki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda.

Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Warunkiem przejścia na nową emeryturę ma być długość stażu pracy, a nie wiek emerytalny. Aktualnie, aby przejść na emeryturę, kobiety muszą ukończyć 60 rok życia, natomiast mężczyźni są zobowiązani pracować o 5 lat dłużej.

co warto wiedzieć o emeryturach stażowych

Projekt prezydencki zakłada, że nowe emerytury stażowe będą dostępne już w 2023 roku, pod warunkiem zatwierdzenia projektu przez Sejm i Senat. Aby przejść na emeryturę stażową, trzeba najpierw zgromadzić kapitał emerytalny na poziomie co najmniej minimalnej emerytury. Ostatecznie rok 2023 minął, a emerytury stażowe nie weszły w życie.

Emerytury stażowe w 2024 roku?

7, 8 i 9 lutego 2024 roku Sejm zajął się poselskim projektem Lewicy w sprawie emerytur stażowych. Jednak nawet mimo potencjalnej akceptacji projektu, nie należy spodziewać się szybkiego przyjęcia ustawy.

Przypomnijmy tylko, że w parlamencie leży również rządowy projekt ustawy o emeryturach stażowych, a nie należy zapominać, że w Sejmie poprzedniej kadencji złożone zostały trzy projekty dotyczące wprowadzenia emerytur stażowych.

Jak na razie, nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy emerytury stażowe wejdą w życie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *