Święty Mikołaj dla seniora – każdy może nim zostać

święty Mikołaj dla seniora

Boże Narodzenie zbliża się coraz większymi krokami. Te święta nie mogą obejść się bez prezentów. Choć upominki trafiają zazwyczaj tylko do najmłodszych, także ci nieco starsi mają z nich niemałą frajdę. By spełnić czyjeś marzenie, wystarczy wziąć udział w akcji „Święty Mikołaj dla seniora”. To ostatni moment!

Inicjatywa Roksany i Mateusza Góralów jest zarazem nazwą założonej przez nich fundacji. Od 2018 roku zachęcają oni podopiecznych ośrodków pomocy i nie tylko do pisania listów, których adresatem jest św. Mikołaj. Nie chodzi tu jednak o popularną postać w czerwonym kubraczku, lecz wszystkich ludzi o wielkich sercach. Po co to wszystko? By w ten wyjątkowy czas nikt nie czuł się samotny. Mimo że akcja kojarzy się z upominkami, w rzeczywistości to nie o przekazanie rzeczy w niej chodzi. Prawdziwy prezent to gest wywołujący w obdarowanym łzy wzruszenia i szczery uśmiech.  

Kto może zostać św. Mikołajem?

Świętym Mikołajem może zostać zarówno osoba mieszkająca w Polsce, jak i poza jej granicami. W drugim przypadku prezent należy wysłać jednak nieco wcześniej, gdyż ma on dłuższy dystans do pokonania. Jeśli nadajesz paczkę spoza Unii Europejskiej, będziesz musiał pokryć opłatę celną.

Ile osób może obdarować jeden darczyńca?

Choć nie ma limitu listów przydzielanych na jednego św. Mikołaja, akcję trzeba planować rozsądnie. Jeśli zarezerwujesz daną rzecz, zniknie ona z worka elfów, co sprawi, iż nikt inny nie będzie mógł jej zarezerwować.

O co w listach proszą seniorzy?

Autorzy listów mają bardzo odmienne potrzeby, stąd też katalogi ich marzeń mogą być bardzo różne. Niektórzy proszą o swoją ulubioną kawę bądź herbatę, ciepłą piżamę czy książkę, inni zaś o drobne kosmetyki bądź słodycze.

Jak zarezerwować list?

To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową akcji i przejść do zakładki „Wybierz list”. Zapoznaj się z ich treścią i kliknij ten, który chcesz zrealizować. Na podany przez Ciebie adres e-mail powinieneś otrzymać potwierdzenie przypisania listu (sprawdź folder SPAM). Jeśli w ciągu godziny nie dostaniesz potwierdzenia, skontaktuj się z fundacją, pisząc na adres: kontakt@swietymikolajdlaseniora.pl.

O czym należy pamiętać, przygotowując prezent dla seniora?

Przygotowując prezent dla seniora, róbmy to tak, jakby naszym celem było obdarowanie kogoś bliskiego. Czasami może się zdarzyć, iż senior nie napisał, jakie jest jego główne marzenie. Wówczas to my będziemy musieli wykazać się większą kreatywnością. Niezalecane jest jednak umieszczanie w paczkach pieniędzy bądź produktów spożywczych z krótkim terminem przydatności. Jeśli chodzi o papierosy bądź alkohol, należy zachować umiar. Chcąc podarować bony na zakup produktów bądź skorzystanie z usług, najpierw skontaktuj się z koordynatorem, by mieć pewność, że senior będzie mógł zrealizować Twój prezent.

  • Jeśli chcesz nawiązać bliższy kontakt z seniorem, do paczki włóż karteczkę ze swoimi danymi kontaktowymi. Jednak nie obrażaj się, jeśli senior nie odpowie na Twoją korespondencję. Niekiedy możne wynikać to ze zwykłej nieśmiałości, a innym razem z choroby czy zaawansowanego wieku.
  • Postaraj się spełnić marzenia seniora, jednak pamiętaj, iż ostatecznie to gest liczy się najbardziej. Fundacja nie wyznacza kwoty minimalnej ani maksymalnej, którą muszą być warte rzeczy włożone do paczki.
  • Prezent należy dostarczyć na adres placówki, w której zamieszkuje senior, maksymalnie do 1 grudnia 2022 roku. Adres Twojej placówki oraz informacje o możliwości dostarczenia paczki osobiście znajdziesz w zakładce „Moje listy” na stronie internetowej fundacji.
  • Jeśli zdecydujesz się podarować rzeczy używane, pamiętaj, by były one w jak najlepszym stanie.
  • Prezent zapakuj w papier ozdobny, naklej etykietę, a następnie włóż do kartonu. Dzięki temu odpowiednio zabezpieczysz go na czas transportu.
  • Z rezerwacji listu możesz zrezygnować, jednak traktuj to jako ostateczność. W pierwszej kolejności zawsze postaraj się znaleźć kogoś, kto będzie w stanie zastąpić Cię lub wesprzeć w organizacji prezentu.

Kiedy odbędą się mikołajkowe finały?

Mikołajkowe finały połączone z wręczaniem prezentów seniorom będą odbywać się od 6 grudnia aż do świąt Bożego Narodzenia. Choć mają one być transmitowane w mediach społecznościowych fundacji, z racji szacunku dla prywatności wolontariusze nie przesyłają darczyńcom indywidualnych zdjęć osób obdarowanych. Każda instytucja objęta akcją zobowiązana jest dostarczyć fotorelację z finału maksymalnie do 13 stycznia 2023 roku.

Jak jeszcze można wesprzeć akcję?

Jeśli nie chcesz przygotowywać paczki, jednak czujesz potrzebę wsparcia tej inicjatywy, możesz finansowo wspomóc fundację. Środki zebrane w ten sposób pozwolą usprawnić jej działanie i spełniać marzenia seniorów w ramach kolejnych akcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *