Jak poradzić sobie ze zdradą w dojrzałym związku?

Jak poradzić sobie ze zdradą? Na zdjęciu dojrzałe małżeństwo odwrócone do siebie plecami po zdradzie.

Zdrada w dojrzałym, wieloletnim związku zawsze wiąże się z ogromnym bólem. Gdy relacja, która opierała się na wzajemnym zaufaniu i bliskości, zostaje naznaczona aktem niewierności, wstrząsa to samymi fundamentami związku i wywołuje burzę emocji oraz wątpliwości. Zatem jak poradzić sobie ze zdradą? Jak zrozumieć powody? I czy da się odbudować zaufanie oraz powrócić do normalności? Czy warto wybaczyć? Jak to zrobić?

Dlaczego do tego doszło? Ból po zdradzie

Każda zdrada męża lub żony to jeden z najboleśniejszych ciosów, jakie mogą dotknąć związek. Zarówno fizyczna, jak i zdrada emocjonalna. Osoby decydujące się na romans na boku nie zdają sobie sprawy z tego, jak głęboki ślad w sercu ich połówki pozostawia poruszenie związane z tym traumatycznym przeżyciem. Za zdradę partnera uważa się złamanie najświętszej przysięgi składanej sobie podczas ślubu lub na początku związku. Zarówno zdrada fizyczna, jak i zdrada emocjonalna wstrząsa nawet najstabilniejszą i najdojrzalszą relacją. Prowadzi do traumy emocjonalnej i podważa fundamenty zaufania. Dlaczego zatem ludzie decydują się na zdradę? Przyczyny bywają różne, ale najczęściej chodzi o rutynę, problemy w sypialni, trudności z komunikacją lub chwilową słabość.

Jak poradzić sobie ze zdradą? Na zdjęciu mąż uspokaja żonę.

Zdradzony mężczyzna lub kobieta padająca ofiarą zdrady męża doświadcza niewyobrażalnego bólu, nierzadko porównywanego do żałoby. Dotychczasowy świat zwyczajnie się wali. Szok, niedowierzanie, gniew, smutek i obniżone poczucie własnej wartości połączone z depresją – to naturalne emocje. Osoba zdradzona czuje się zagubiona, zdezorientowana i kompletnie zniszczona psychicznie. Ma do czynienia z bolesnym przeżyciem i zwykle usilnie próbuje zrozumieć, dlaczego doszło do zdrady emocjonalnej bądź fizycznej. Niestety czasem nie uzyskuje jednoznacznej odpowiedzi od drugiej osoby. Czy to oznacza koniec związku? Niekoniecznie.

Interesują Cię relacje seniorów i silversów? Przeczytaj inne artykuły z tej kategorii w naszym serwisie.

Co robić po zdradzie? Jak wybaczyć zdradę?

Pojawia się pytanie: co robić po zdradzie? Czy utrzymanie związku jest w ogóle realne? Czy warto odbudować związek, skoro przed zdradą partnera funkcjonował normalnie? Jeszcze zanim człowiek zacznie zastanawiać się na tym wszystkim, musi zdecydować, czy chce kontynuować związek. Trzeba jednoznacznie postanowić – albo angażuję się w długotrwały proces naprawy relacji albo nie jestem w stanie wybaczyć i opuszczam drugą osobę. To osobista decyzja, która wymaga czasu i przemyślenia. Trzeba podjąć ją samodzielnie i jasno przedstawić drugiej połówce.

Warto przeczytać:

Jeżeli pragniemy wybaczyć zdradę i dalej żyć razem, pierwszy krok to otwarta rozmowa z partnerem. Obie strony muszą wyrazić gotowość do szczerego dialogu, wysłuchania siebie nawzajem. Bez względu na to, z jaką formą zdrady mamy do czynienia, należy pamiętać o ustaleniu, co właściwie poszło nie tak, czyli ustalenia przyczyn. Dla tego, kto zdradził, wyjawienie powodów nie powinno stanowić żadnego problemu, jeśli naprawdę zależy mu lub jej na drugiej osobie, mimo zdrady emocjonalnej czy fizycznej. Niekiedy potrzeba czasu, ale tego etapu nie wolno ignorować. Niewyjawienie prawdy prędzej czy później doprowadzi do tych samych błędów.

Gdy zdrada męża lub żony została już wspólnie omówiona, możliwe jest pełne wybaczenie zdrady i skupienie się na byciu razem. Od tej chwili rozpoczyna się wspólna praca, żeby odbudować bliskość w związku. Jednak nie da się tego zrobić z dnia na dzień, ani nie warto się do tego zmuszać. Przebaczanie zdrady to proces długotrwały i wyjątkowo trudny. Nie wszystko od razu wraca do normy. Pojawia się szansa na budowę czegoś silniejszego, na nowych fundamentach, ale związek musi przejść przez ciężki okres.

Jak poradzić sobie ze zdradą? (…) Trzeba jednoznacznie postanowić – albo angażuję się w długotrwały proces naprawy relacji albo nie jestem w stanie wybaczyć i opuszczam drugą osobę. To osobista decyzja, która wymaga czasu i przemyślenia.

Jeśli odbudowanie zaufania okazuje się trudniejsze, warto poprosić o pomoc psychologa. Certyfikowana psychoterapeutka lub psychoterapeuta udzieli odpowiedniego wsparcia. Podpowie, jak wybaczyć zdradę krok po kroku. I na każdym kroku pozwoli wyładować emocje poprzez rozmowę. Kiedy jej czy jego niewierność męczy nawet po dłuższym czasie, nie wahaj się korzystać z profesjonalnej pomocy.

Jak zapomnieć o zdradzie w dojrzałym związku?

Zapomnienie o zdradzie bywa trudne i często niemożliwe, ponieważ ból po zdradzie nadal powraca nawet po wybaczeniu. Oznaki zdrady z przeszłości nagle pojawiają się w środku zwyczajnego dnia, ponownie wzbudzając mieszankę lęku, złości oraz niepewności. W takim razie, jak przepracować zdradę i odbudować zaufanie? Przede wszystkim trzeba zaakceptować, że miała ona miejsce i nie da się cofnąć czasu. Mimo bólu, nie należy jej wypominać, choć niewątpliwie – szczególnie w kłótni – ten temat będzie kotłować się w głowie.

Dojrzała kobieta zastanawia się, jak poradzić sobie ze zdradą. W tle jej mąż.

Należy skupić się na pozytywnych aspektach związku i na tym, co nadal łączy. Wspólne wspomnienia, plany na przyszłość, wartości ważne dla obojga – to wszystko pomaga w odbudowie więzi. Sprawia, że z czasem myśli o zdradzie znikają z codzienności, przynajmniej na dłuższe momenty. Skuteczne są również wspólne aktywności, romantyczne wieczory lub podróże, które przynoszą masę nowych, pozytywnych wspomnień. Nie można jednak zapominać o sobie samym, skupiając się wyłącznie na partnerze. Dbanie o własne samopoczucie i równowagę emocjonalną ma ogromne znaczenie w życiu po zdradzie. Strach przed ewentualną, kolejną zdradą nie powinien przysłaniać potrzeb zdradzonego.

Porady, jak przepracować zdradę w związku

  • Szczera komunikacja – to fundament odbudowywania zaufania. Porozmawiaj z partnerem o swoich uczuciach, obawach i oczekiwaniach. Dialog powinien być konstruktywny i skupiony na poszukiwaniu rozwiązań, a nie obwinianiu się nawzazjem.
  • Terapia dla par– nie bójcie się poszukać profesjonalnej pomocy. Terapia dla par to nieocenione narzędzie. Specjalista pomoże w identyfikacji problemów w relacji, nauczy efektywniejszej komunikacji i razem z wami ustanowi zdrowe wzorce zachowań.
  • Praca nad sobą – dbaj o siebie i swoje zainteresowania. Zajęcie się swoimi pasjami i hobby wzmacnia poczucie własnej wartości obniżone wcześniej przez zdradę. Kiedy czujemy się spełnieni i szczęśliwi we własnym życiu, łatwiej nam być cierpliwym i wyrozumiałym partnerem.
  • Cierpliwość – odbudowa zaufania i przywrócenie harmonii w relacji wymaga czasu i wysiłku obu stron. Bądźcie dla siebie wsparciem i pozwólcie sobie na popełnianie błędów. Każdy dzień to krok naprzód i szansa.
  • Jasne granice – razem ustalcie, jakie zachowania są teraz dopuszczalne, a jakie stanowią przekroczenie granicy. Jasne ustalenia i przestrzeganie wspólnie ustalonych zasad stanowią ochronę przed sytuacjami, które wcześniej wywołały zdradę.
Przeczytaj również:

  • Kategoria:
    Relacje
  • Data publikacji:
    27 maja, 2024
  • Ostatnia aktualizacja:
    01 lis 2024

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *