Zdrada emocjonalna budzi wiele emocji i kontrowersji. Dziś granice między relacjami bardzo często stają się płynne. Trudno jednoznacznie określić, czy dane zachowanie to już zdrada, czy jednak nie. Właśnie dlatego pojawiło się pojęcie zdrady psychicznej czy też zdrady mentalnej – innej od tej fizycznej. Czym jest zdrada emocjonalna? Jakie są typowe objawy zdrady emocjonalnej? Jak zaufać po zdradzie emocjonalnej? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Co to jest zdrada emocjonalna?
Każdy kojarzy ten termin, ale nie wszyscy wiedzą, czym jest zdrada emocjonalna. Otóż zdrada emocjonalna to zjawisko, które występuje w każdym związku, gdy jedna ze stron zaczyna dzielić swoje najgłębsze emocje, myśli i uczucia z kimś innym, zamiast z własnym partnerem. Nie zachodzi fizyczne, lecz psychiczna więź, zarezerwowana zwykle dla ukochanej osoby. Wielu ludzi uznaje zdradę mentalną za zdecydowanie bardziej dotkliwą od zdrady fizycznej, ponieważ podważa to, co w relacji najcenniejsze – zaufanie. Podkreślmy, że zdrada emocjonalne zachodzi także, a może nawet częściej, w dojrzałych związkach o ugruntowanej relacji.
Zdrada emocjonalna często zaczyna się niewinnie, od z pozoru nieszkodliwych czynności. Zaczynają się rozmowy na różne tematy, wspólne wyjścia czy dzielenie się codziennymi troskami. Początkowo wszystko wygląda na przyjacielską relację. Jednak z biegiem czasu wszystko ewoluuje w coś znacznie poważniejszego – romans emocjonalny. Obca dotychczas osoba odgrywa wówczas rolę emocjonalnego filaru, a relacja z partnerem słabnie. Tajemnice zaczynają się mnożyć.
Chcesz wiedzieć więcej o relacjach silversów i seniorów? Sprawdź pozostałe artykuły z tej kategorii w naszym serwisie!
Bardzo trudno rozpoznać, gdzie kończy się przyjaźń a zaczyna zdrada emocjonalna Właśnie dlatego tak trudno jednoznacznie określić, co to jest zdrada emocjonalna. A niestety skutki zdrady emocjonalnej mogą być dotkliwe, bo należą do nich:
- utrata zaufania,
- spadek samooceny u zdradzonego,
- problemy w komunikacji,
- konflikty i kłótnie,
- rozpad związku,
- problemy emocjonalne,
- stany lękowe i depresja,
- problemy seksualne,
- brak zaufania do nowo poznanych osób,
- wątpliwości co do przyszłości.
Nie ma znaczenia, czy to zdrada emocjonalna męża, czy zdrada emocjonalna żony – konsekwencje są tak samo dotkliwe. Innym przypadkiem są też stosowane w związku szantaże emocjonalne.
Jak wygląda zdrada emocjonalna? Przykłady
Zdrada emocjonalna objawia się na wiele sposobów, zawsze jednak łączy się z tworzeniem głębokiej więzi emocjonalnej z osobą inną niż partner życiowy. Często przybiera formę bliskiej przyjaźni, która z czasem ewoluuje w coś więcej. Zazwyczaj w relacji z żoną czy mężem pojawia się oziębłość emocjonalna, a w relacji z nowym znajomym czy znajomą budzą się uczucia.
Zdrada emocjonalna często charakteryzuje się tym, że osoba zaangażowana w taką relację zaczyna to ukrywać przed swoim partnerem. To prowadzi do wzrostu napięcia i podejrzeń, a te zatruwają atmosferę w związku. Niejednokrotnie zdarza się, iż osoba zdradzająca porównuje swojego partnera do nowego obiektu swoich uczuć, co jeszcze mocniej pogłębia kryzys w relacji.
Osoba zdradzająca emocjonalnie poświęca coraz więcej czasu na komunikację i spotkania z nowym znajomym. Partner podświadomie to wyczuwa, dlatego czuje się zaniedbany. Wsparcie emocjonalne, czyli fundament każdego związku, zostaje przekierowane na inną osobę.
Sygnały zdrady emocjonalnej
Rozpoznanie zdrady psychicznej bywa bardzo trudne. Przede wszystkim dlatego, że objawy zdrady emocjonalnej zachowują ogromne podobieństwo do relacji przyjacielskiej, chociażby ze wspólnym znajomym. Jednak oprócz tego różnią się one w konkretnych przypadkach, co nie ułatwia sprawy.
Aczkolwiek na przykładzie historii zdrad emocjonalnych można wyróżnić powtarzalne, najczęstsze sygnały zdrady emocjonalnej, do których należą:
- mentalne wycofywanie się partnera z relacji,
- brak zainteresowania partnerem i obojętność wobec jego/jej potrzeb,
- utajnianie kontaktów lub rozmów z inną osobą,
- częste kłamstwa i ukrywanie prawdy na temat spędzania czasu,
- utrata bliskości w związku,
- nadmierne chwalenie lub idealizowanie innej osoby,
- pojawianie się nowych sekretów i tematów tabu,
- oskarżanie o nieuzasadnioną zazdrość lub kontrolę,
- nagłe zmiany w zachowaniu, humorze czy zwyczajach,
- brak chęci do rozwiązywania konfliktów i pracy nad związkiem.
Jak zaufać po zdradzie emocjonalnej?
Osoby zdradzone emocjonalnie niemal zawsze zadają pytania typu „Dlaczego zdrada emocjonalna tak boli?” lub „Co robić, gdy nie mogę wybaczyć zdrady emocjonalnej?”. Niestety wspomniane pytania wynikają z tego, że zdrada psychiczna niejednokrotnie głęboko rani nasze uczucia. Odbudowanie trwa nieraz latami, podobnie jak w przypadku zdrady fizycznej. Wszystko wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania obu stron. Ostatni element ma szczególnie duże znaczenie – zbyt często zapomina się o tym, że zarówno osoba zdradzona emocjonalnie, jak i osoba zdradzająca emocjonalnie muszą wewnętrznie chcieć odbudowy zaufania.
Nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na pytanie, jak zaufać po zdradzie emocjonalnej. Istnieją jednak sprawdzone praktyki, warte stosowania, a wśród nich należy wymienić:
- rozmowy o uczuciach – partnerzy mają otwarcie wyrażać swoje emocje i obawy;
- szczere przeprosiny – osoba odpowiedzialna za zdradę powinna wyrazić żal i zrozumienie wobec wyrządzonej krzywdy;
- decyzja o wybaczeniu – zdradzony partner musi rozważyć, czy jest w stanie wybaczyć i zaangażować się w naprawę relacji;
- dostosowanie tempa – należy zaakceptować, że odbudowa zaufania to proces wymagający czasu;
- wzajemne wsparcie – wspólne spędzanie czasu i podejmowanie nowych aktywności wspiera leczenie ran psychicznych.
W niektórych przypadkach warto umówić się na wspólne spotkania z terapeutą. Należy na nich przedstawić dowody zdrady emocjonalnej i opisać jej przebieg, a partner zdradzający powinien wyjaśnić, dlaczego jego zdaniem do tego doszło. Specjalista podpowie, jak zakończyć zdradę mentalną, a osobie zdradzonej doradzi, jak wybaczyć zdradę emocjonalną. Z czasem związek na nowo odżyje – trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i ciężko pracować każdego dnia.
Jak zapomnieć o zdradzie emocjonalnej?
Co w sytuacji, gdy wybaczyliśmy zdradę emocjonalną, ale nie możemy o niej zapomnieć? Niektórzy sądzą, że zdrady psychicznej nie da się całkowicie zapomnieć. Inni twierdzą, iż to realne. Cóż, prawda leży gdzieś pośrodku. Zapomnienie o zdradzie emocjonalnej z pewnością nie jest łatwe, ale warto o to walczyć – dla spokoju osobistego oraz pokoju w związku.
W takim razie, jak zapomnieć o zdradzie emocjonalnej? Przede wszystkim poprzez:
- akceptację emocji – trzeba pozwolić sobie przeżycie wszystkich emocji: smutku, złości, rozczarowania;
- wsparcie bliskich – warto skorzystać z pomocy przyjaciół, rodziny lub terapeuty;
- rozwój zainteresowań – najlepiej przez jakiś czas skoncentrować się na sobie i swoich pasjach;
- unikanie negatywnych myśli – nie wolno nadmiernie rozpamiętywać przeszłości, korzystniej skupić się na przyszłości;
- budowanie nowych relacji – Otwórz się na nowe znajomości i relacje. Niekoniecznie od razu romantyczne, ale takie, które przyniosą ci radość i satysfakcję.
Nieistotne, czy to ty zdradziłeś emocjonalnie, czy zostałeś zdradzony emocjonalnie. Jeśli nie możesz zapomnieć o zdradzie emocjonalnej nawet po bardzo długim czasie, nie panikuj. Daj sobie czas.