Lubicie wino? Poznajcie najlepsze winnice w Polsce

Dojrzałe małżeństwo pije wino na terenie winnicy. Jakie są najlepsze winnice w Polsce?

Polska nie jest uznawana za tradycyjną potęgę winiarską, ale zaskakuje dynamicznym rozwojem lokalnej produkcji tego szlachetnego trunku. W 2023 roku na mapie kraju pojawiło się ponad 40 nowych winnic, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu Polaków uprawą winorośli i produkcją wina. W ostatnich kilkunastu latach liczba takich miejsc gwałtownie się zwiększyła.

Polskie winiarstwo rozwija się w zawrotnym tempie

Polski rynek winiarski przeżywa obecnie znaczne przemiany. Zmienia się klimat, średnia temperatura w skali roku rośnie, a to sprzyja winiarstwu. Jednocześnie rośnie świadomość nas samych na temat wina. Coraz rzadziej sięgamy po piwo czy osławioną wódkę – zaczynamy interesować się szlachetnymi trunkami z rozsądną zawartością alkoholu. Stąd wzrosty zainteresowania produkcją wina z każdym rokiem.

Interesują Cię podobne tematy? Przeczytaj inne artykuły w naszym serwisie!

Polska wciąż jest na początkowym etapie rozwoju winiarstwa, ale z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu na mapie europejskich producentów wina. W porównaniu z południową Europą cóż, ciężko podjąć jakąkolwiek rywalizację. Jednak mimo wszystko „Forbes” podaje, że branża winiarska rośnie u nas o ponad 20 procent rocznie! Zatem mamy się z czego cieszyć. Na mapie Polski ciągle pojawiają się nowe przedsiębiorstwa winiarskie, a to same korzyści:

  • większy wybór rodzimych win,
  • rozwój turystyki winiarskiej,
  • promocja polskich regionów,
  • wyższa kultura picia alkoholu,
  • promocja Polski jako kraju

Postanowiliśmy przygotować nasz własny, subiektywny ranking 5 najlepszych winnic w Polsce. Zestawienie powstało na podstawie doświadczeń nas samych i czytelników Seniore. Nie jest to więc zestawienie idealne, w pełni obiektywnie, ale o takie trudno. W końcu recenzowaniem smaku win zajmują się specjaliści, a oceny ludzi spoza ich kręgu zawsze pozostaną jedynie zdaniem subiektywnym – raczej bez wnikliwej analizy najważniejszych cech wina. Zatem nasz ranking mimo wszystko warto poznać!

Najlepsze polskie winnice według Seniore

WINNICAWOJEWÓDZTWO
Turnauzachodniopomorskie
Gostchorzelubuskie
Półtorak podkarpackie
Jaworekdolnośląskie
Płochoccyświętokrzyskie

Winnica Turnau na Pomorzu Zachodnim

Serce winnicy Turnau – zabytkowy budynek z przetwórnią, fot. www.winnicaturnau.pl

Historia Winnicy Turnau jest opowieścią o odrodzeniu rodzinnego dziedzictwa. Właściciele kontynuują rodzinne tradycje, a jednym z nich jest powszechnie ze swoich znany ze swoich muzycznych występów Grzegorz Turnau. Złączeni jednym marzeniem kuzyni wraz z innymi wspólnikami w 2010 roku rozpoczęli nasadzenia winorośli i odnowili zabytkowy budynek, obecnie jest sercem nowoczesnej winnicy z własną przetwórnią.

„Stworzenie Winnicy Turnau to próba powrotu do rodzinnych tradycji. Łączy nas przyjaźń, pasja i kultura wina, której jesteśmy wielbicielami.”

o winnicy Turnau na oficjalnej stronie internetowej

Winnica Turnau rozciąga się na 37 hektarach i zajmuje się uprawą różnorodnych szczepów winorośli – m.in. solaris, chardonnay, pinot noir, riesling, hibernal, seyval blanc, rondo, regent i cabernet. Oferta obejmuje też wyjątkowe wino lodowe, produkowane z owoców zamarzniętych podczas zimy, a także polskie wino musujące Classique Brut. Świetnie wyposażona przetwórnia i nowoczesne laboratorium gwarantują pełną kontrolę nad każdym procesem produkcji win, dlatego smakują wyśmienicie. Winnica Turnau doskonale przyczynia się do wzrostu popularności i sprzedaży polskiego wina.

Widok na winorośla winnicy Turnau, fot. www.winnicaturnau.pl

Winnica Turnau zachęca do enoturystyki i zdecydowanie warto ją odwiedzić. Winnica przyciąga licznych gości, pragnących połączyć relaks z odkrywaniem wyjątkowości polskich win Odwiedziny w winnicy mogą mieć charakter spontaniczny lub zorganizowany.

Winnica Gostchorze na Ziemi Lubuskiej

Widok na winorośla winnicy Gostchorze, fot. gostchorze.pl

Winnica Gostchorze może pochwalić się wyjątkowym winem musującym GostArt – jego wytrawny charakter zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. W kompozycji winogron dominują szczepy Riesling, Pinot gris i Pinot blanc. Miejsce czerpie inspiracje z francuskiej sztuki winiarskiej, a położone jest w malowniczym regionie Zielonej Góry, na terenach chronionych programem Natura 2000. Winnica korzysta z żyznych gleb i łagodnego klimatu, co przekłada się na bogactwo aromatów w każdej butelce wina musującego.

„Mam na imię Guillaume, a na nazwisko Dubois. Jestem jednym z pierwszych producentów wina musującego w Polsce. (…) Zapraszam Cię do odkrycia Winnicy Gostchorze i szlachetnego wina musującego nie tylko podczas świąt i rodzinnych okazji, ale także dla Twojej przyjemności.”

założyciel winnicy Gostchorze na oficjalnej stronie internetowej
Guillaume Dubois – założyciel winnicy Gostchorze, fot. www.szlakwinaimiodu.pl

Rocznik 2015 wspomnianego wina GostArt uhonorowano złotym medalem w kategorii win musujących podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Win w ramach wydarzenia „Grand Prix – Winobranie 2016” w Zielonej Górze. Prestiżowe wyróżnienie potwierdza najwyższą jakość win z Winnicy Gostchorze. To miejsce obowiązkowe dla każdego, kto uwielbia wina musujące.

Winnica Półtorak na Podkarpaciu

Winnica Półtorak znajduje się w urokliwej miejscowości Witryłów nad brzegiem Sanu. Wznosi się tam Pańska Góra z zapierającymi dech w piersiach widokami na rzekę oraz otaczające ją wzgórza. W tle widać szczyty Bieszczad. Właśnie tam właściciele postanowili zbudować miejsce o założeniu winnicy, w którym powstają wina o jakości konkurującej z najlepszymi europejskimi trunkami.

„Ambicją Piwnic Półtorak pozostaje tworzenie wyjątkowych produktów, mogących konkurować z najlepszymi europejskimi winnicami. Butelki sygnowane złotym logo Piwnic pozostają dziś ambasadorem polskiej jakości, rozpoznawalnej i cenionej na całym świecie.”

filozofia winnicy Półtorak na oficjalnej stronie internetowej

Wyjątkowy mikroklimat z ciepłymi południowymi masami powietrza i stabilną pogodą tworzy idealne warunku do uprawy winorośli. Właśnie dlatego Winnica Półtorak może produkować bardzo smaczne wina. Obecnie winnica rozciąga się na blisko 10 hektarach, gdzie rosną różnorodne odmiany winorośli – m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Palava, Regent, Rondo, a także klasyczne.

Filozofia właścicieli polega na rozwijaniu winnicy z myślą o najwyższej jakości winach przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru i ograniczonej skali produkcji. Ekologiczne podejście do upraw stanowi gwarancję niepowtarzalnego smaku, jak również wpisuje się we wspomniane podejście. Wina Półtorak zdobyły uznanie nie tylko w konkursach winiarskich, ale również wśród restauratorów oraz konsumentów. To chyba najlepszy dowód na to, że warto się tam wybrać.

Winnica Jaworek na Dolnym Śląsku

fot. www.winnicejaworek.pl

Winnica Jaworek leży w Miękini, w malowniczym regionie Środy Śląskiej. Stanowi owoc wielkiej pasji i spełnionych marzeń małżeństwa – Ewy i Lecha Jaworek. Właśnie tam, na ziemiach o bogatej winiarskiej tradycji sięgającej XIII wieku, wraz z zaangażowanym zespołem od 2001 roku zajmują się produkcją wyjątkowych polskich win. W procesie tworzenia win, szczególną uwagę przykładają do długiego procesu leżakowania w dębowych beczkach, dzięki czemu trunki zyskują niepowtarzalne aromaty.

„Z ogromnej pasji i marzeń zrodziła się idea uprawy winorośli w Miękini pod Środą Śląską – regionie, w którym tradycje winiarskie sięgają XIII wieku. (…) Nasza winnica to doskonałe miejsce na wypoczynek, degustację, zwiedzanie, bankiety lub spotkania biznesowe.”

o winnicy Jaworek na oficjalnej stronie internetowej

Winiarnia skupia się na uprawie szlachetnej winorośli Vitis vinifera, z której powstają regionalne polskie wina o unikalnych recepturach. W ofercie znajdują się również wyjątkowe wino miodowe – Jaworek Miodowe, a także nalewki i destylaty owocowe oparte na miodzie. Wśród uprawianych odmian winogron znajdują się takie perełki jak Riesling, Pinot Gris, Solaris, Gewürztraminer, Chardonnay, Pinot Noir, Regent, Cabernet Cortis, Cabernet Dorsa, Merlot, Monarch, Dornfelder i wiele innych.

fot. www.winnicejaworek.pl

Winnica Jaworek to nie tylko miejsce produkcji wysokiej jakości win, ale również przestrzeń, gdzie można odpocząć i zanurzyć się w kulturze winiarskiej. Miejsce oferuje możliwość degustacji wyrobów, zwiedzania winiarni i piwnic. Zabytkowe zabudowania z XVIII wieku tworzą niepowtarzalną atmosferę i są świadectwem bogatej przeszłości winnicy. To niewątpliwie ciekawe miejsce na organizację bankietów czy spotkań biznesowych.

Winnica Płochoccy na Ziemi Świętokrzyskiej

fot. winnicaplochockich.pl

Historia Winnicy Płochockich rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy małżeństwo Państwa Płochockich zdecydowali się zakupić gospodarstwo rolne położone na malowniczym południowym stoku wzgórza w Darominie, niedaleko Sandomierza. Wtedy zasadzili pierwsze krzewy winorośli i rozpoczęli tym samym naszą przygodę z winiarstwem. W 2008 roku winnica jako jedna z pierwszych w Polsce otrzymała zezwolenie na komercyjną sprzedaż win.

„W naszej winnicy każde wino jest na swój sposób wyjątkowe. Różnorodne aromaty i smaki pozwolą każdemu wybrać idealne wino dla siebie. (…) Jesteśmy pierwszą winnicą w Polsce, która zaczęła wytwarzać wina białe w beczkach dębowych.”

o winnicy Płochoccy na oficjalnej stronie internetowej

Z czasem wzniesiono profesjonalną winiarnię, salę degustacyjną, kilka pokoi gościnnych oraz apartament rodzinny. Później otwarto część agroturystyczną winnicy. Obecnie cała winnica liczy około 7 hektarów, na których uprawia się ponad 20 różnych szczepów. Każdego roku powstaje z nich szeroka paleta win o zróżnicowanych profilach smakowych. Winnicę otaczają urokliwe wsie, sady i pola uprawne – wszystko wygląda pięknie, a do tego niedaleko znajdują się liczne atrakcje Ziemi Świętokrzyskiej.

fot. winnicaplochockich.pl

W sezonie turystycznym od maja do sierpnia w każdą sobotę winnica otwiera swoje drzwi przed wszystkimi miłośnikami wina. Oferuje możliwość zwiedzania winnicy połączonego z degustacją wyrobów. Zdecydowanie warto z tego skorzystać. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad.

  • Kategoria:
    Podróże
  • Data publikacji:
    15 lipca, 2024

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *