Styl ubierania się – jakie style wyróżniamy? Sprawdź, jak trafić w swój gust

styl ubierania się

Kobieta z klasą niekoniecznie musi podążać za wszystkimi modowymi trendami. Ważne, by odkryła wyznaczniki swojego prywatnego szyku. Jak odnaleźć styl, który przypadnie nam do gustu?

Czym jest styl ubierania?

Styl ubioru to całościowy dobór elementów garderoby podyktowany naszym gustem. Wpływają na niego takie składniki jak: rodzaj i kolorystyka ubrań, materiał, fason oraz dodatki do odzieży. Styl silnie wpływa na postrzeganie nas przez innych. Może być utrzymany w jednym standardzie bądź swobodnie łączyć różne konwencje modowe.

Jakie są najpopularniejsze style ubioru?

Współcześnie poszczególne style ubioru zwykle nie są wpisane w określone ramy, lecz mocno się przenikają. Mimo wszystko każda stylizacja zawiera elementy pozwalające przypisać ją do określonej kategorii. Wśród najpopularniejszych stylów ubioru wyróżniamy:

Casual

Tworzą go ubrania przeznaczone do chodzenia na co dzień. To styl, który w zależności od dodatków może przybrać bardziej formalny lub swobodny charakter. Dzięki swojej uniwersalności ubiór typu casual zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą dostosować do każdej okazji: do pracy, na wyjazd czy spotkanie towarzyskie.

Klasyczny minimalizm

Jest stylem, który dzięki swojej uniwersalności przypadnie do gustu większości z nas. Łączy ponadczasową elegancję z elementami stroju na co dzień. W klasycznym minimalizmie wysublimowanie stylizacji polega na połączeniu stonowanych kolorów z prostymi fasonami.

Styl sportowy

To styl przeznaczony zwłaszcza dla osób aktywnych, które za nadrzędną cechę w modzie uważają wygodę. Ubiór sportowy dobrze łączy się z eleganckimi elementami garderoby, jak żakiet czy szpilki. Sportowa kreacja też może być tożsama z ponadczasowością. Połączenie adidasów z jeansami czy białą koszulą pozwoli modnie wykreować daną osobę.

Boho

Ubrania w stylu boho to raczej domena kobiet do trzydziestki. Cechuje je duża swoboda. Ich cechą charakterystyczną są luźne fasony i etniczne wzory, a także szerokie, długie sukienki. Ważnym elementem stylu boho są dodatki w postaci motywu z piór, opasek na włosy czy kowbojek.

Rock / Grunge

To bardzo wyrazisty styl ubierania się, w którym pozorny nieład nadaje charakteru całej kreacji. Stylizacja opiera się na jeansach z rozcięciami, bluzkach z nadrukami, ramoneskach i ciężkich, skórzanych butach.

French Girl

Styl charakteryzuje się naturalnością i akcentowaniem kobiecości. Niewymuszona elegancja zostaje podkreślona ubraniami z materiałów wysokiej jakości, kapeluszem, apaszkami i subtelną biżuterią.

Dlaczego warto kreować własny styl?

Własny styl ubioru skutkuje nie tylko modnym wyglądem na ulicy. Przede wszystkim ma wymiar psychologiczny:

  • podnosi samoocenę,
  • poprawia humor,
  • dodaje pewności siebie,
  • uczy akceptacji swoich słabych i mocnych stron,
  • pozwala wyróżnić się z tłumu.

Jak znaleźć swój styl?

Każda z nas ma nieco inny gust, dlatego próby standaryzacji ubioru zwykle kończą się niepowodzeniem. Wbrew pozorom odkrywanie własnego stylu może nie być proste. Najpierw warto wnikliwie przejrzeć całą zawartość swojej szafy, przymierzyć poszczególne ubrania, zwrócić uwagę na to, jak prezentują się na naszej figurze. Przegląd szafy pozwoli Ci sprawdzić różne style ubioru i w końcu odnaleźć swój styl.

Kieruj się jakością, a nie liczbą rzeczy. Pozbądź się przetartych, rozciągniętych, za małych i za dużych ubrań. Resztę posegreguj według koloru bądź przeznaczenia. Oddziel od siebie ubrania na dzień, na wieczór czy te do ćwiczeń. Właściwa organizacja garderoby ułatwi Ci wybór zestawu na daną okazję.

Stylu szukaj w sobie

Styl ubioru wynika z Twojego charakteru, dlatego musi być z nim spójny. Kluczem do znalezienia właściwej drogi jest dokładne rozpoznanie swoich upodobań. Poszukując własnego gustu, nie zwracaj uwagi na to, czy Twoje potrzeby pokrywają się z aktualnymi trendami. Te niekoniecznie muszą pasować do Ciebie i Twojej sylwetki.

Nie bój się korzystać z inspiracji

Wiele kobiet po pięćdziesiątce modowe sympatie zawęża jedynie do klasycznych i sprawdzonych kolorów, wzorów bądź fasonów. Jeśli poszukujesz własnego stylu, nie powinnaś ograniczać się do powtarzania utartych schematów. Nie bój się eksperymentować. Przymierzaj rzeczy, które nawet początkowo wydają Ci się odległe od Twojego gustu. Zestawiaj je w różnych kombinacjach. Być może inspiracja zaczerpnięta z gazety, telewizji lub Internetu zaowocuje dalszą modową degustacją.

Myśl o całych stylizacjach

Kiedy wybierasz poszczególne części garderoby, staraj się nie traktować ich jako elementów oddzielnych; niezależnych od siebie. Sekretem udanej kreacji jest jej zwartość, rozumiana jako udana kompozycja. Nie bądź zła, jeśli podczas doboru stylizacji popełnisz błędy. Są one konieczne, by ostatecznie dopasować strój, w którym będziesz wyglądać dobrze i czuć się komfortowo.

Stawiaj na ubrania dobrej jakości

Dobry gatunkowo materiał pozwoli Ci cieszyć się ubraniami znacznie dłużej. Przed zakupem sprawdź jakość szwów i ubraniowych detali. Wybieraj naturalne materiały.

Umiejętnie dobieraj dodatki i bieliznę

Bazę stylizacji, czyli odzież, warto wzbogacić o szczegóły subtelnie podkreślające atuty kobiecej figury i nadające całości tonu. Pamiętaj, by biżuterię dobrać optymalnie. Brak umiaru jest niewskazany, bowiem zacznie dominować w stylizacji. Tego należy unikać.

Czuj się komfortowo

Popularne style ubierania się nie muszą przypaść Tobie do gustu. Zawsze możesz postawić na własny styl klasyczny, klasyczne szpilki, zwiewne fasony, ciemne jeansy, jedwabne apaszki. Inspiracje dostępne w modzie damskiej są szerokie.

Bądź pewna siebie

Doprawieniem każdej kreacji jest zrównoważona pewność siebie okazywana przez jej posiadaczkę. Moda powinna bawić, a nie przytłaczać. Pewność siebie zbudujesz przekonaniem o swoim dobrym wyglądzie, do którego zaliczają się nie tylko ubrania, ale także uczesanie czy makijaż.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *